۱۶ روش برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

اشتراک‌گذاری

اعتماد به نفس کودکان خیلی زود شروع به رشد می کند و والدین نقشی اساسی در ساختن آن دارند. از آن جا که والدین تأثیرگذارترین افراد در زندگی کودک هستند، آن چه می گویند یا رفتار می کنند، بر رشد کودک تأثیر می گذارد. به عنوان والدین، ​​این فرصت را دارید که با تشویق کودک خود برای پذیرش چالش ها و یادگیری اشتباهات خود، اعتماد به نفس او را پرورش دهید. نقش شما ارائه راهنمایی است، نه دخالت! در این مقاله چند روش وجود دارد که می توانید به افزایش اعتماد به نفس کودکان کمک کنید تا آن ها احساس سالم و مفید بودن داشته باشند.

در ادامه به ۱۶ روش از مهمترین راه های افزایش اعتماد به نفس کودکان اشاره شده است:

۱. از کودکان بیش از حد تعریف و تمجید نکنید.

اعتماد به نفس ناشی از احساس دوست داشتن و امنیت و رشد مهارت است، و اگرچه والدین اغلب فرزندان خود را با دو احساس اولیه تامین می کنند، اما گاهی مهارت را فراموش می کنند. مهارت در کارها به زمان و تلاش نیاز دارد. در واقع، اگر مدام به فرزند خود بگویید که او در انجام یک کار خارق العاده است، در حقیقت می گویید که دیگر نیازی به تلاش کردن و افزایش مهارت های خود ندارد. این تعریف و تمجیدهای بیش از اندازه، در تجربه شکست ها و ناکامی کودکان می تواند اعتماد به نفس آن ها را از بین ببرد.

۲. به فرزندتان اجازه دهید خطرات سالم را بپذیرد.

عقب بایستید و اجازه دهید که کودک شما خطرهای سالم را بپذیرد. برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در کودکان، آن ها باید انتخاب کنند و مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرند. بسیاری از والدین به دلیل علاقه بیش از حدی که به فرزند خود دارند، او را از هر شکستی در امان نگه می دارند. اشتباه است. اجازه دهید کودکتان تصمیم بگیرد، تلاش کند و با شکست روبرو شود.

۳. برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، اجازه دهید خودشان انتخاب کنند.

وقتی بچه ها متناسب با سن خودشان انتخاب می کنند، احساس قدرت می کنند. به کودکان اجازه دهید انتخاب کنند تا بتوانند تفاوت ها را تشخیص دهند و فکر کردن به عواقب هر تصمیم را یاد بگیرند.

۴. به کودکان اجازه دهید در کار خانه کمک کنند.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، آن ها به فرصت هایی نیاز دارند تا توانایی خود را نشان دهند و احساس کنند که تلاش و سهم آن ها ارزشمند است. از کودکان خود حتی زمانی که سن کمی دارند بخواهید تا در مرتب کردن خانه، آماده کردن میز غذا، مرتب کردن تخت خواب خود و … کمک کنند.

۵. کودکان را تشویق کنید تا علائق خودشان را دنبال کنند.

روش مطمئن دیگر برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، تشویق آن ها به انجام کارهایی است که به آن علاقه نشان می دهند. مهم نیست که چه کار یا وظیفه ای باشد، نکته مهم این است که آن ها به آن چه که شروع می کنند پایبند بمانند. بنابراین در پایان احساس می کنند که به موفقیت رسیده اند و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند.

۶. به کودکتان نشان دهید که عشق شما بدون قید و شرط است.

به کودک خود بگویید که حتی در صورت عدم موفقیت یا تصمیم گیری اشتباه، همچنان او را دوست دارید. اطمینان از علاقه شما و پذیرفته شدن توسط شما به او اعتماد به نفس بیشتری برای تصمیم گیری و انجام کارها می دهد؛ در نتیجه نتایج بهتری نیز حاصل می شود.

۷. مطمئن شوید که اهداف کودک شما در سطحی متناسب با توانایی های اوست.

عدم تناسب فعالیت ها و هدف هایی که کودکان دارند با توانایی ها و سن آن ها، می تواند تلاش برای کاری سخت و دشوار و در نهایت شکست یا به پایان نرساندن آن فعالیت ها باشد. در نتیجه مراقب باشید که کودکانتان فعالیت های معقول و مناسب خود را انجام دهند.

۸. به کودک احساس خاص بودن دهید.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، به آن ها کمک کنید استعدادها و ویژگی های منحصر به فرد خود را کشف کنند و به نقاط قوت خود اهمیت دهند.اما همچنین به آن ها بیاموزید که احساس خاص بودن به معنای احساس بهتر بودن از دیگران نیست.

۹. هدف تعیین کنید.

به بچه های خود بیاموزید که در جهت رسیدن به هدفی تلاش کنند و به موفقیت های خود افتخار کنند. فرصت های موفقیت را برای افزایش اعتماد به نفس کودکان فراهم کنید.

۱۰. به کودکان یاد دهید که سعی کنند و دوباره امتحان کنند.

فرزندان خود را تشویق کنید تا چیزها را به روش خودشان امتحان کنند، با چالش روبرو شوند و ریسک کنند. اگر موفق نشدند، بارها تلاش کنند. مداومت و پشتکار به افزایش اعتماد به نفس کودکان کمک می کند؛ زیرا به بهتر شدن و پیشرفت آن ها کمک می کند.

۱۱. زندگی سالم را به کودکتان یاد دهید.

با کودکان خود در مورد اهمیت سبک زندگی سالم و مراقبت از خود صحبت کنید. اگر فرزندتان به فعالیت، ورزش یا آموختن مهارت جدید علاقه نشان می دهد، اگر این فعالیت منطقی و قابل دسترس است، او را تشویق کنید تا آن را تجربه کند.

۱۲. به فرزندتان کمک کنید تا از اشتباهات درس بگیرد.

به فرزندتان کمک کنید تا اشتباهات را به عنوان فرصت های یادگیری، نه شکست، ببیند. به کودکتان اجازه دهید اشتباه خود را بررسی کند و دوباره تلاش کند؛ اما مداخله نکنید.

۱۳. برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، به آن ها اجازه دهید تا به دیگران چیزی یاد دهند.

کودکان می توانند هنگام تعامل با دیگران، با نشان دادن مهارت های خود و یاد دادن آن ها به دیگران، اعتماد به نفس پیدا کنند.

۱۴. مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت کنید.

حل مسئله یکی از بهترین فعالیت ها برای افزایش اعتماد به نفس کودکان است. به کودک خود یک چالش بدهید و به او اجازه دهید طوفان فکری برای ایجاد راه حل کند. یک تمرین عالی این است که چندین وسیله از سطل بازیافت مانند ظرف های شیر، قوطی ها، مقوا و … را به فرزند خود بدهید و آن ها را برای ساخت یک وسیله به چالش بکشید. بگذارید آن ها روش های مختلفی را برای کنار هم قرار دادن وسایل تجربه کنند.

۱۵. برنامه ریزی چند مرحله ای را با کودکان تمرین کنید.

با ارائه یک چالش چند مرحله ای به کودک، اعتماد به نفس او را در مهارت های شناختی تقویت کنید. از آن ها بخواهید یک میان وعده برنامه ریزی، تهیه و سرو کنند. این وظیفه کودک شما را مجبور می کند که به یکباره در مورد چیزهای مختلف بیندیشد: این که چه چیزی باید سرو کند، چگونه غذا آماده شود، چگونه میز غذا چیده شود و …این فعالیت برنامه ریزی چند مرحله ای را تشویق می کند و به آن ها اطمینان می دهد که می توانند یک مشکل را حل کنند.

۱۶. به کودکتان در مستقل بودن کمک کنید.

تمرین استقلال به افزایش اعتماد به نفس کودکان کمک می کند. برای مثال، قبل از این که به سفر خانوادگی بروید، از فرزند خود بخواهید چمدان خود را ببندد. پس از بسته شدن چمدان، چمدان را بررسی کنید و به کودکتان کمک کنید تا اگر چیزی را فراموش کرده است، به یاد بیاورد و آن را در چمدان قرار دهد.

نتیجه گیری

ایجاد و افزایش اعتماد به نفس کودکان به رشد آن ها کمک می کند، توانایی مقابله با چالش های زندگی را به آن ها می آموزد و کودکان را ترغیب می کند تا انواع موقعیت های جدید را کشف کنند. با حمایت و تشویق والدین، ​​خانواده و حلقه دوستان، هر کودکی می تواند اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و خود را توانمند کند. به یاد داشته باشید به عنوان والدین، با نگرانی و علاقه زیاد به کودک، او را محدود نکنید و فرصت تلاش کردن، انتخاب کردن، برنامه داشتن و حتی اشتباه کردن و شکست خوردن را از کودک نگیرید. اگر کودک شما از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است، بهتر است از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

کلیدواژه‌ها:کودک

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

59 پاسخ

 1. I enjoy you because of your own work on this web page. Kim delights in engaging in internet research and it is easy to understand why. We learn all about the lively method you create efficient items by means of this web blog and attract participation from some other people on the matter and my daughter is studying so much. Have fun with the rest of the new year. You have been carrying out a powerful job.

 2. I must express appreciation to you for rescuing me from this particular crisis. Just after surfing throughout the internet and getting views which are not pleasant, I was thinking my life was done. Being alive minus the solutions to the issues you’ve fixed all through your blog post is a critical case, and those which could have adversely damaged my career if I hadn’t encountered the website. Your own personal know-how and kindness in handling the whole lot was vital. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for the impressive and results-oriented help. I won’t hesitate to refer the website to any person who should get tips about this situation.

 3. I’m just writing to make you know what a cool encounter our princess encountered visiting your blog. She picked up plenty of pieces, with the inclusion of how it is like to possess a very effective teaching spirit to make many others clearly know specific complex matters. You actually exceeded readers’ expectations. I appreciate you for rendering those beneficial, trusted, edifying and as well as easy guidance on your topic to Mary.

 4. I simply needed to say thanks once more. I’m not certain what I would have carried out without the entire methods provided by you over such industry. It truly was an absolute traumatic issue in my position, however , seeing the very specialised approach you treated that made me to weep over happiness. I will be happy for your support and then wish you find out what a great job you are always doing instructing other individuals by way of your webblog. I am sure you’ve never met all of us.

 5. This is the fitting blog for anybody who wants to seek out out about this topic. You notice a lot its nearly onerous to argue with you (not that I truly would want匟aHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 6. I together with my guys have already been examining the great secrets from your web site and so at once got an awful suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those tips. All the men happened to be consequently very interested to read them and have in effect quite simply been taking advantage of them. Many thanks for being indeed considerate as well as for making a choice on these kinds of high-quality information most people are really wanting to understand about. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 7. I simply wanted to send a brief remark to thank you for all the pleasant facts you are showing on this site. My particularly long internet lookup has at the end of the day been honored with reputable know-how to share with my pals. I would assume that we website visitors actually are undeniably endowed to live in a great community with so many special professionals with very helpful suggestions. I feel pretty blessed to have seen your entire weblog and look forward to so many more pleasurable moments reading here. Thanks once more for a lot of things.

 8. I precisely needed to say thanks all over again. I am not sure the things that I might have used without those suggestions shown by you relating to that industry. It had become the frustrating issue for me, however , taking note of the specialized tactic you handled that forced me to leap with fulfillment. Now i am grateful for the work and in addition believe you realize what a powerful job you happen to be getting into educating others with the aid of your site. Probably you have never got to know all of us.

 9. A lot of thanks for your entire labor on this web site. My mom delights in setting aside time for investigation and it’s obvious why. A number of us hear all of the dynamic medium you create rewarding items on this blog and in addition attract participation from visitors about this point while our favorite girl is without a doubt becoming educated so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been carrying out a wonderful job.

 10. I wish to express my appreciation to this writer just for rescuing me from this predicament. Just after surfing around through the the net and coming across tips which were not pleasant, I thought my life was done. Existing minus the strategies to the difficulties you have sorted out by means of your entire blog post is a crucial case, and ones which may have badly damaged my career if I hadn’t come across your web site. That understanding and kindness in controlling a lot of stuff was precious. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. I’m able to now look ahead to my future. Thank you so much for your impressive and results-oriented guide. I will not be reluctant to recommend your web page to any individual who needs and wants guide about this matter.

 11. I want to show thanks to you just for rescuing me from this particular issue. Right after exploring throughout the online world and getting opinions which were not powerful, I assumed my life was gone. Existing devoid of the strategies to the issues you’ve solved by means of the article content is a serious case, as well as ones which may have negatively damaged my career if I had not noticed your web page. The expertise and kindness in handling all the pieces was priceless. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for the professional and effective help. I won’t be reluctant to refer your web site to any person who should receive guidelines on this subject matter.

 12. After research a couple of of the weblog posts on your web site now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will probably be checking again soon. Pls try my web page as nicely and let me know what you think.

 13. I used to be more than happy to seek out this net-site.I wished to thanks to your time for this glorious read!! I definitely having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 14. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that’s needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 15. That is the best weblog for anyone who wants to search out out about this topic. You notice so much its almost onerous to argue with you (not that I actually would want匟aHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 16. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any means you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 17. Can I just say what a relief to seek out someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know find out how to convey an issue to light and make it important. Extra individuals have to read this and understand this aspect of the story. I cant believe youre not more well-liked because you positively have the gift.

 18. An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you change into experience, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Massive thumb up for this blog publish!

 19. Good post. I study something tougher on different blogs everyday. It’s going to all the time be stimulating to learn content from different writers and observe a bit of one thing from their store. I抎 prefer to use some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 20. That is the right weblog for anyone who desires to find out about this topic. You notice a lot its almost exhausting to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 21. I’m also writing to let you understand of the exceptional experience my friend’s girl undergone studying your blog. She came to understand so many things, most notably what it is like to have an excellent helping mood to let the mediocre ones quite simply grasp a number of specialized issues. You actually surpassed our own expectations. I appreciate you for delivering those essential, healthy, explanatory and in addition easy tips on this topic to Lizeth.

 22. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 23. I discovered your blog website on google and verify a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading extra from you later on!?

 24. The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to read, but I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix if you happen to werent too busy searching for attention.

 25. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out any person with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that’s wanted on the net, someone with a little bit originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 26. That is the appropriate blog for anybody who wants to search out out about this topic. You notice a lot its almost hard to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *