خیانت زناشویی و علت های آن را بهتر بشناسید

خیانت زناشویی یک بی وفایی فیزیکی یا احساسی در یک شراکت است و اغلب منجر به آسیب های عاطفی عمیق می شود. شفای خیانت زناشویی مستلزم آن است که هر دو شریک با نگاهی صادقانه به آنچه منجر به خیانت شده است بپردازند و با بخش‌هایی از رابطه که رضایت‌بخش نبوده مقابله کنند. زمانی که هر دو طرف متعهد به ترمیم رابطه باشند، اعتماد و صمیمیت می تواند بازسازی شود.

تعریف خیانت

خیانت نقض توافق قبلی بین شرکا در مورد انحصار جنسی و/یا عاطفی آنهاست. آنچه هر فرد خیانت می‌داند ممکن است متفاوت باشد (به عنوان مثال، یکی از طرفین ممکن است تماشای پورنوگرافی یا دیدن سایر محرک‌های وابسته به عشق شهوانی را به عنوان خیانت در نظر بگیرد، یا یکی از طرفین ممکن است خیانت را فقط جنسی بداند در حالی که دیگری معتقد است یک رابطه عاطفی به همان اندازه تخلف محسوب می شود). در نظر داشته باشید که خیانت زناشویی با توهم خیانت فرق دارد و نباید این دو مفهوم را با هم یکی کرد.

انواع خیانت زناشویی

هنگامی که خیانت زناشویی رخ می دهد، معمولاً در یک دسته بندی خاص قرار می گیرد. در اینجا هفت نوع خیانت زناشویی وجود دارد:

خیانت فیزیکی

ارتباط فیزیکی یا جنسی خارج از رابطه. ممکن است یک جزء عاطفی بین شرکا وجود داشته باشد یا نباشد.

خیانت عاطفی

وابستگی و رابطه عاطفی یا صمیمیت با شخص دیگر. روابط عاطفی می تواند به اندازه یک رابطه جسمی به یک رابطه آسیب برساند.

خیانت سایبری

رسانه‌های اجتماعی شرکت در پیام‌های آنلاین، چت‌ها، انجمن‌ها یا گروه‌هایی با محتوای جنسی را آسان‌تر کرده‌اند. خیانت سایبری همچنین شامل مشاهده محرک های وابسته به عشق شهوانی، مانند خیانت از طریق اعتیاد به پورنوگرافی است.

خیانت شی

یک وسواس یا علاقه خارج از رابطه می تواند منجر به چیزی شود که به عنوان یک رابطه شی شناخته می شود. این وضعیتی است که یکی از طرفین بیشتر روی چیزی مانند کار یا تلفن خود تمرکز می کند که باعث حواس پرتی از رابطه و خیانت زناشویی می شود.

خیانت مالی

پول می تواند به محل اختلاف بسیاری از روابط تبدیل شود. اگر تا حد خیانت مالی پیش برود، یکی از شرکا ممکن است در مورد اینکه چقدر پول به دست می‌آورد، چگونه پول به دست می‌آورد، چقدر بدهی دارند و چگونه پول خرج می‌کنند یا به آنها قرض می‌دهند، فریبکاری کند. شخص حتی ممکن است پولی را در پول نقد یا سایر حساب های بانکی که شریکش از آن اطلاعی ندارد، پنهان کرده باشد.

خیانت خرد

اصطلاحی برای اعمالی که شریک زندگی را آزار می دهد، مانند معاشقه که از مرز عبور می کند، اما قصد منحرف شدن در خارج از رابطه وجود ندارد.

خیانت ترکیبی

زمانی که خیانت زناشویی شامل بیش از یک نوع باشد. بسیاری از خیانت ها شامل عناصری از صمیمیت جنسی و عاطفی هستند. یک رابطه سایبری نیز ممکن است نوعی خیانت عاطفی در نظر گرفته شود.

علل خیانت زناشویی

علل خیانت زناشویی متنوع و پیچیده است. فقدان رضایت رابطه یا جنسی یکی از عوامل برجسته است. برقراری روابط شامل تعامل متقابل محبت و اعتبار، و همچنین ارتباط صادقانه است. اگر این ویژگی ها و سایر ویژگی ها مانند ایمنی، ثبات رابطه، و صمیمیت عاطفی/فیزیکی کاهش یابد، ممکن است رابطه مستعد خیانت شود.

عوامل موثر بر خیانت زناشویی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فقدان محبت
 • از نظر عاطفی در دسترس نبودن
 • احساس تنهایی یا نادیده گرفته شدن توسط شریک زندگی
 • ترس از صمیمیت
 • اجتناب از درگیری
 • به دنبال تغییر یا تنوع
 • از عشق و چشم افتادن
 • مسائل مربوط به تعهد
 • رنجش
 • مشکلات عزت نفس/ بدن
 • بی میل بودن در رابطه جنسی بعد از بچه دار شدن

آیا برخی افراد بیشتر در معرض خیانت هستند؟

عوامل خاصی خطر خیانت زناشویی را افزایش می دهند، از جمله جمعیت شناسی عصبی مانند سطوح بالاتر تحصیلات و مرد بودن و وجدان کاری پایین نیز برای پیش بینی خیانت در بین زوج هایی که قرار ملاقات دارند، مشخص شده است.

داشتن نگرش سهل‌آمیزتر نسبت به خیانت یا بزرگ شدن در محیطی که خیانت را عادی می‌کند نیز ممکن است یک رابطه را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. در نهایت، کیفیت و سطح رضایت از رابطه شما با شریک زندگی تان احتمالاً نقش بسیار زیادی در میزان در خطر بودن رابطه شما خواهد داشت.

تاثیر خیانت زناشویی بر یک رابطه

شریک آسیب دیده ممکن است با واکنش های احساسی شدید روبرو شود. برخی ممکن است علائم اضطراب یا افسردگی از جمله افکار خودکشی را تجربه کنند. برای برخی، استرس آنقدر شدید است که به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شباهت دارد (که گاهی اوقات به عنوان اختلال استرس پس از سانحه خیانت شناخته می شود)

عوارض رایج خیانت زناشویی عبارتند از:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مسائل خشم
 • خود بارگیری
 • عزت نفس پایین
 • جلوگیری از خیانت زناشویی

هنگامی که صحبت از جلوگیری از خیانت به میان می آید، مهم است که با شریک زندگی خود در مورد مرزهای وفاداری خود و آنچه به عنوان خیانت در نظر می گیرید صحبت کنید. برقراری ارتباط زودهنگام در مورد خواسته ها و انتظارات رابطه می تواند به جلوگیری از مشکلات بزرگتر در مسیر کمک کند. این نوع موضوعات در مشاوره پیش از ازدواج مطرح می شود.

بهبودی از خیانت زناشویی

بخش مهمی برای بهبودی از خیانت زناشویی، بخشش است. از طریق پشیمانی و عذرخواهی شریک متخلف، شریکی که آسیب دیده است می تواند خشم و رنجش خود را رها کند. شریک متخلف اغلب به سرعت تقاضای بخشش می کند، اما این روندی است که نباید عجله کرد. بخشش زمان می برد و فشار دادن شریک آسیب دیده برای بخشیدن زودهنگام می تواند به رابطه آسیب بیشتری وارد کند. در این رابطه دیگر مشاور قبل از ازدواج، چاره ساز نیست. هنگامی که خیانت بعد از ازدواج و عقد رسمی انجام می شود، دیگر باید به سراغ مشاوره خانواده رفت. یکی از وطایف مشاوره خانواده، بررسی راهکارهای بهبود روابط زوجین است و می تواند در زمینه خیانت هم به شما کمک کند.

کلیدواژه‌ها:طلاق

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

12 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *