کنترل غریزه‌ی جنسی یکی از عوامل پایداری خانواده

قرآن كريم در آيات پنجم تا هفتم سوره‏ى مؤمنون به پاك‏دامنى مؤمنان و قانون روابط جنسى آنان اشاره مى‏كند و مى‏فرمايد:

وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حفِظُونَ* إِلَّا عَلَى‏ أَزْوجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمنُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ* فَمَنِ ابْتَغَى‏ وَرَآءَ ذلِكَ فَأُوْلئِكَ هُمُ العَادُونَ.

«و همان كسانى كه دامانشان را (در امور جنسى) حفظ مى‏كنند؛* مگر در مورد همسرانشان يا آنچه (از كنيزان) مالك شده‏اند؛ كه در حقيقت آنان (در اين موارد) سرزنش نمى‏شوند؛* و كسانى كه فراتر از اين جُويند، پس تنها آنان تجاوزگرند.»

نكته‏ها و اشاره‏ها

1. «فَرْج» در اصل به معناى شكاف بين دو پاى انسان است كه در قرآن كنايه از آلت تناسلى مرد و زن است، ولى در زبان فارسى در مورد زنان به كار مى‏رود.

اين تعبير كنايه‏اى دور و مؤدبانه است، ولى در اثر مرور زمان از الفاظ صريح شده است و معادل مناسب آن در عصر ما، همان «دامن» در واژه‏ى «پاك‏دامنى» است.

2. اين آيه يكى از ويژگى‏هاى مؤمنان را محافظت بر پاك‏دامنى خويش معرفى كرده است؛ يعنى مردان و زنان مؤمن با مراقبت مستمر، خود را از آلودگى‏ها حفظ مى‏كنند.

3. در اين آيه همسران استثنا شده‏اند؛ يعنى مانعى نيست كه انسان از همسر دايم يا موقت خويش كام‏جويى كند.

يعنى اسلام نه شهوت‏رانى را مطلقاً آزاد گذاشته و نه اين غريزه‏ى انسانى را سركوب كرده، بلكه راه ميانه‏اى پيموده است؛ يعنى راه‏هاى قانونى براى ارضاى غريزه‏ى جنسى انسان قرار داده و غير از آن را ممنوع كرده است.

4. در اين آيه به حلال بودن كنيزان براى صاحبان آنها اشاره شده است.

البته اين مطلب داراى شرايط ويژه است كه در بسيارى از موارد، مشابه شرايط همسر انسان است.

ذكر اين نكته در اين آيه نشان مى‏دهد كه خداى متعال، به غرايز جنسى كنيزان نيز توجه نموده و آنها را محروم و سركوب نكرده است.

5. از اين كه در آيات فوق راه غير از ازدواج و كنيزان ممنوع شده است، مى‏توان استفاده كرد كه راه‏هاى نامشروع ديگر هم‏چون زنا و خود ارضايى ممنوع است.

آموزه‏ها و پيام‏ها

1. پاك‏دامنى از نشانه‏هاى مؤمنان است.

2. غريزه‏ى جنسىِ خود را قانونمند كنيد.

3. از نظر قرآن، ازدواج و ارضاى صحيح غريزه‏ى جنسى ناپسند نيست.

  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *