روانشناسی شهرت

به گزارش رصد دی‌جی‌زیست، به نقل از پایگاه پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی، کتاب ” روان شناسی شهرت ” به قلم گیل استیور، ترجمه احسان شاه¬قاسمی و به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی منتشر شد.

اشتراک‌گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

خلاصه‌ای از مقدمه کتاب:

قطع به یقین می ­توان گفت که ظهور رسانه­ های اجتماعی در فراگیری مفهوم «سلبریتی» نقش اصلی را داشته است. بدین معنا که تجربۀ پیشین ما از مسئلۀ «شهرت» و «افراد مشهور» یا «چهره» کاملاً متفاوت از وضعیت کنونی ماست و اساساً مفهوم سلبریتی با فرد مشهور در عالم سیاست یا حتی یک «ستاره» در یک فیلم یا یک ورزش خاص متفاوت تلقی می­ شود. به گونه­ ای که این مفهوم با کسب درآمد برای شخص یا یک شرکت یا حتی یک جریان سیاسی همراه است. در واقع اساساً سلبریتی به کسی گفته می­شود که می­ تواند در خدمت «فروش بیشتر» یا «پیروزی» در یک کارزار سیاسی قرار گیرد. استفاده از سلبریتی­ ها، به عنوان بخشی از راهبردهای بازاریابی، رویه ­ای معمول در شرکت­ های بزرگ است و این شرکت­ ها با استفاده از آنان، نشان­ های تجاری خود را ارتقا می بخشند.

صنعت شهرت فقط با هدف کسب سود، سلبریتی­ ها را تولید می­ کند. نویسندگان و دانشمندان همواره اصالت سلبریتی­ ها را در برابر چشم مردم زیر سئوال می ­برند و می­ گویند ماشین تبلیغات «کیفیت ستارگی» یا فرهمندی را بزرگ­نمایی می ­کنند و بدون توجه به استعداد واقعی یا دستاوردهای یک فرد از او یک سلبریتی پولساز می­سازند. در واقع مفهوم سلبریتی به رسانه گره خورده است و بدون پشتیبانی رسانه­ ها نمی­ توان انتظار شکل­ گیری سلبریتی­ ها را داشت. اگرنه مسئلۀ «شهرت» تاریخی فراتر از رسانه­ های جمعی دارد.  

ما به سختی تلاش می­ کنیم تا اثری را که روی دیگران می ­گذاریم کنترل کنیم. مهم است که بدانیم نه فقط سلبریتی­ها، بلکه هر کسی  این کار را می­ کند. پس، اتهامی را که مطرح می ­شود که سلبریتی­ ها خودِ حقیقی خودشان را نشان نمی دهند، باید با این فهم بررسی کرد که این کاری است که همۀ ما انجام می­ دهیم و تفاوت فقط در اینجاست که سلبریتی­ ها این کار را برای مخاطبان بیشتری انجام می­ دهند. سبریتی ­ها هنگام حضور در منظر عموم خود واقعی یا اصیلیشان را نشان نمی دهند. همۀ رفتارهای آن ها نقش بازی کردن است و خود خصوصی آن­ها هرگز آن چیزی نیست که مردم فکر می­ کنند.

یکی از جذابیت­ های رسانه­ای اجتماعی این است که کاربر امید دارد دست کم در گوشه­ ای از جهان به سطحی از شهرت، معروفیت و شناخته شدن برسد. از آنجا که در اجتماع ما دستاوردهای مادی و اقتصادی را محصول شهرت می­ دانند، برای افرادی که می­ خواهند جرء افراد «پولدار و مشهور» به شمار بیایند جست و جوی شهرت یک هدف منطقی به نظر می ­رسد.

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

گزارش نشست

گزارش وبینار فرهنگ شهرت و پورنوگرافی فقر

به گزارش رصد دی‌جی‌زیست به نقل از خبرگزاری مهر، به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری کرسی ارتباطات علم یونسکو و انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات وبینار «فرهنگ شهرت و پورنوگرافی فقر» برگزار شد.

آموزش

آنچه یک فعال فرهنگی در فضای مجازی باید بداند

اگر به دنبال تبلیغ معارف دینی در فضای مجازی هستید، حتما تا انتهای این مطلب، رو مطالعه کنید تا به شما بگوئیم که برای یک تبلیغ هدفمند، پرمخاطب و اثرگذار در فضای مجازی باید، مهارتهای رو یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.