کتاب بازی آغاز شده، روش‌های تحلیل بازی‌های کامپیوتری

کتاب «بازی تمام شده» پیرامون روش‌های شناخت و تحلیل بازی‌های کامپیوتری به قلم محمدحسن یادگاری منتشر شد.

اشتراک‌گذاری

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

خلاصه‌ای از محتوای کتاب:

امروزه، بازی­های کامپیوتری نه تنها ابزاری برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح­اند، بلکه به یکی از صنایع بزرگ فناوری ارتباطات و اطلاعات نیز مبدل شده­اند؛ صنعتی که در دو دهۀ اخیر تأثیرات شگرفی بر نظام سخت­افزاری و نرم­افزاری در سرتاسر جهان به جای گذاشته است و به سبب گسترش دامنۀ تأثیر رسانه­های جمعی و رسانه­های نوین، امروزه بّعد جهانی پیدا کرده و به کشور و کشورهای خاصی منحصر نیست. این بازی­ها به منزلۀ محبوب­ترین و پرفروش­ترین سرگرمی عصر ما لقب گرفته­اند.

در ایران هم بازی­های کامپیوتری یکی از رسانه­های پرمصرف در میان جوانان و نوجوانان ایرانی به شمار می­رود که به صورت جدی مورد بی­توجهی پژوهشی در ایران قرار گرفته است. از عوامل بی­توجهی نظام مند و مؤثر در این حوزه، علاوه بر تلقی نکردن بازی­های کامپیوتری به مثابۀ رسانه و فرهنگ رسمی در سطح کلان، می­توان به بی­توجهی به گسترۀ پخش جهانی و نبود زیرساختِ باقاعده در عرصۀ ملی برای تولید و مصرف بازی­های کامپیوتری در ایران اشاره کرد. باید دانست که عمدۀ پژوهش­های صورت گرفته در ایران در حوزه­های روان­شناسی و علوم تربیتی انجام شده است که عمدتاً تأثیرات منفی  بازی بر مخاطبان کودکان و نوجوانان را مورد توجه قرار داده است. در حوزۀ مطلعات رسانه­ای و ارتباطی نیز، پژوهش­ها عمدتاً با رویکردی انتقادی، در حالتی نگران و با نگاهی بدگمان به بازی­های کامپیوتری، انجام پذیرفته است.

بازی­های کامپیوتری یکی از استعارات دقیق زندگی معاصرند که بسیار خوب موجودیت ما را توصیف می­کنند و شیوۀ کارکرد «خویشتن» بشر را در جهان معاصر بیان می­کنند. ما می­توانیم روی نمایش­گرها هویت­هایی دیگر از خود واقعی­مان را ابراز کنیم؛ هویت­هایی که هیچ­گاه امکان رسیدن به آن­ها در جهان واقع برایمان وجود ندارد.

بر این باوریم که یکی از عوامل کم­توجهی پژوهشی و گسترۀ نقدهای سلیقه­ای در ایران نبودِ آشنایی و معرفی نکردن روش­ها و روش­شناسی­های تحقیق درست و دقیق در حوزۀ بازی­هاست. در این کتاب، با توجه به سه حوزۀ تشکیل دهندۀ یک چرخۀ رسانه­ای- یعنی: ۱. پیام، ۲. مخاطب(بازیکن)، ۳ . سازمان و صنعت رسانه- روش­شناسی تحقیق در این سه حوزه در فصل های مختلف معرفی خواهد شد.

در فصل اول کتاب، به بحث دربارۀ مفاهیم کلیدی و کلیات رسانه­ایِ بازی­های کامپیوتری می­پردازیم. بازی­های کامپیوتری را زمینه­ای برای رهایی و شکوفایی قابلیت­های روحی، انسانی و ذهنی دریغ شده از بشر دز جهان (دوران صنعتی شده و پس از آن) می­دانیم. مقایسۀ این رسانه با سایر رسانه­های تصویری (همچون سینما) یکی از موضوعات مهم در فصل اول است

در فصل دوم، با محوریت قراردادن روش تحلیل متن بازی­های کامپیوتری، به معرفی شیوه­های تحلیل این حوزه خواهیم پرداخت. هدف این فصل آن است که پژوهش­گر بداند متن بازی­های کامپیوتری چه عناصری دارند و در مواجهه با آن باید چه اجزایی را در نظر بگیرد.

در فصل سوم، ارتباط مخاطب (بازیکن) با بازی مطرح است. در واقع، زاویۀ نگاه پژوهش­گر در تحقیق از روی صفحۀ نمایش­گر بازی به روی چهره، ذهن، رفتار و نظام معرفت­شناختیِ بازیکن می­چرخد.

در فصل چهارم، دربارۀ قواعد و اصول شکل­گیری صنعت و سازمان بازی­های کامپیوتری بحث خواهد شد. توجه به نظام پخش، شیوه­های تحلیل سازمان بازی­های کامپیوتری، نظام جهانی بازی­های کامپیوتری، قواعد فروش، بازاریابی، رتبه­بندی سنی و ایجاد هواداری از نکات مورد توجه در این فصل است.

در فصل آخر این کتاب نیز، با توجه به ادبیات ارتباطات جهانی و صنایع فرهنگی، شکل­گیری نظام و چرخۀ بازی­های کامپیوتری در ایران را بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.