چه نوع رفتاری رفتار مناسب با خانواده همسر است؟

یکی از دغدغه های مهم پس از ازدواج رفتار مناسب با خانواده همسر است. ازدواج چیزی فراتر از پیوند میان دو نفر است. مسلما خانواده ها در این میان نقش اساسی را ایفا می کنند. بنابراین دانستن رفتار مناسب با خانواده همسر از اهمیت زیادی برخوردار است. از آنجایی که آداب و رسوم و فرهنگ هر خانواده ای متفاوت است، شما باید خود را متناسب با آن فضا تطبیق دهید. واضح است که در این میان اختلافات عقیدتی و رفتاری امری عادی است اما کنار آمدن با تمامی این چالش ها است که موجب رضایت طرفین می شود. بسیاری از زوجین این سوال را می پرسند که رفتار مناسب با خانواده همسر به چه نوع رفتاری اطلاق می شود؟ در ادامه توضیحات بیشتری در این باره خواهیم داد. حساسیت درباره ی نوع رفتار با خانواده همسر معمولا در خانم ها بیشتر است اما مردان نیز ممکن است این حساسیت و چالش را تجربه کنند.

نکات مهم رفتار مناسب با خانواده همسر

در ابن قسمت قصد داریم نکات مهم رفتار مناسب با خانواده همسر را بیان کنیم. برخی از این نکات به شرح زیر است:

شناخت خانواده

شما بدون شناخت خانواده همسر نمی توانید اطلاعات کاملی درباره ی نحوه رفتار با آن ها کسب کنید. برای مثال درباره ی علایق و سلایق آن ها بدانید یا اینکه چه رفتار موجب خوشحالی یا رنجش آنان می گردد. دانستن این قضیه و دیگر موارد به کمی زمان نیاز دارد، پس بهتر است در ابتدا تنها رفتار مناسب با خانواده همسر و گفتار مناسب با آن ها را آنالیز کنید.

رفت و آمد معتدل

مسلما هر چه رفت آمد شما با خانواده همسر بیشتر باشد نکات بیشتری درباره ی نحوه رفتار با آن ها به دست خواهید آورد. در این میان دقت داشته باشید که رفت و آمد های شما کنترل شده باشد، یعنی نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. رفتار مناسب با خانواده همسر در رفت و آمد معتدل بسیار حائز اهمیت است.

پرهیز از خجالت و ترس

دو ویژگی اخلاقی مهمی که در رفتار شما با خانواده همسر تاثیر گذار است شامل پرهیز از خجالت و ترس می باشد. ممکن است در ابتدا خانواده همسر برایتان ترسناک به نظر برسد! اما به مرور زمان این مسئله عادی شده و به نوعی یختان آب می شود. از حساسیت و ریزبینی بیش از حد در رفتار های خانواده همسر به شدت خودداری کنید چرا که موجب خطا در رفتار مناسب با خانواده همسر می شود. زیرا آن ها ممکن است حرفی را بدون منظور بیان کنند اما شما ناراحت شوید. بهتر است آن ها را عضوی از خانواده خود بدانید که از پیشنهادات و انتقادات آن ها تا حد امکان استقبال کنید.

حفظ حریم ها

توصیه می شود که در جلسات ابتدایی آشنایی با خانواد همسر وقار بیشتری به خرج دهید و از بازگو کردن سخنی بدون فکر خودداری کنید. یکی از نکات موثر در رفتار مناسب با خانواده همسر حفظ حریم ها است، به این معنا که همه چیز را در همان جلسات اول بیان نکنید و به خودتان زمان و فرصت بیشتری بدهید.

حد و حدود ارتباط با خانواده همسر

از آنجایی که روابط اجتماعی و رفت و آمد های پس از ازدواج افزایش چشمگیری پیدا می کند، دانستن حد و حدود و حریم شخصی ارتباط با خانواده همسر خالی از لظف نیست. یکی از نکات موثر در رفتار مناسب با خانواده همسر دانستن حد و حدود ها است. در ادامه به برخی از نکات موثر در این زمینه اشاره خواهیم کرد:

دوری از غیبت و بدگویی

به هیچ وجه در هنگام ملاقات با خانواده همسر غیبت و بدگویی نکنید. این کار به ویژه در ابتدای جلسات آشنایی یک ذهنیت منفی از شما در ذهن آنان ایجاد می کند و از رفتار مناسب با خانواده همسر محسوب نمی شود. در واقع آنان ممکن است دیگر اعتماد لازم به شما را نداشته باشند.

مهربانی و خوش رویی

سعی کنید که تا حد امکان با چهره ای مهربان و خوش رو در مقابل خانواده همسر ظاهر شوید. در مواقعی که خسته یا کسل هستید بهتر است که با آنان ملاقات نکنید. با مهربانی با آن ها صحبت کرده و سخنانشان را تایید کنید. البته این موضوع به معنای تایید هر سخنی نمی باشد. شما حق دفاع از خود را دارید و می توانید در مواقعی که اختلاف وجود دارید نظرات خود را بیان کنید. این کار را در مرحله آخر بگذارید و در ابتدا با سر سخنان آن ها را تایید کنید تا تعاملات شما افزایش یابد. رفتار مناسب با خانواده همسر یکی از مهم ترین دغدغه های قابل رفع زوجین است

تعادل میان دو خانواده

با وجود اینکه خانواده همسر همانند خانواده شما محسوب می شوند، نباید فراموش کنید که شما خانواده اصلی دیگری نیز دارید. در واقع شما باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که میان دیدار های دو خانواده تعادل داشته باشید این یکی از مهم ترین انواع رفتار مناسب با خانواده همسر است. این موضوع دلخوری و گلایه های طرفین را به حداقل می رساند.

نقش بازی نکنید

جالب است بدانید که برای داشتن رفتار مناسب با خانواده همسر لازم نیست که نقش بازی کنید! تنها بهترین ورژن خودتان باشید بدون اینکه لازم باشد خود را تغییر دهید. لازم نیست که تمام و کمال باب میل آنان باشید، یادتان باشد که نظر شخصی خودتان از هر چیزی مهم تر است. تنها لازم است که به خانواده همسر خود محبت کنید و آن ها را خانواده دوم خود بدانید.

رفتار مناسب با خانواده شوهر

یکی از ابعاد مهم رفتار مناسب با خانواده همسر مربوط به رفتار با خانواده شوهر می باشد. قدم اول آن است که در ابتدا و پیش از ایجاد هر گونه خصومتی حد و مرز های خود را مشخص سازید. برای مثال نشان دهید که ممکن است با یکسری رفتار ها ناراحت یا خوشحال شوید. البته دادن اطلاعات دقیق درباره ی زندگی شخصی به خانواده شوهر به هیچ وجه توصیه نمی شود و گاهی موجب اختلاف با همسر نیز می شود.

هیچ انسانی کامل نیست

بهتر است که مشکلات خود را شخصا با آن ها حل کرده و از بازگو کردن آن ها نزد همسرتان دوری کنید. زیرا این کار نه تنها راه گشا نیست بلکه روابط را مشکل دار تر می کند. لازم به ذکر است که وجود اختلاف در هر خانواده ای طبیعی است اما نکته ای که حائز اهمیت است مدیریت این اختلافات است. مهم تر است همه بدانید که هر انسانی یک سری ویژگی های اخلاقی مثبت و منفی دارد. هیچکس کامل نیست. بنابراین بهتر است این ویژگی های مثبت و منفی را درون خانواده شوهر شناسایی کنید تا نسبت به رفتار های احتمالی و آتی آنان شوکه نشوید.

کلیدواژه‌ها:خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *