پشیمانی بعد از طلاق

پشیمانی بعد از طلاق یکی از رویدادهای رایج در میان برخی از افراد است. ایجاد حس شکست در مردان و زنان پس از جدایی و از دست دادن شریک عاطفی و احساسیشان سبب بروز پشیمانی پس از گذشت چند هفته می شود.

طلاق می تواند پس از مدتی افراد را از نظر روحی دچار مشکلاتی کند که مطرح ترین این مشکلات، پشیمانی است. وجود پارامترهای مختلف سبب شدت یافتن حس پشیمانی پس از طلاق در افراد می شود که از مهمترین آن ها مدت زمان زندگی مشترک و میزان وابستگی دو طرف به یکدیگر است.

در این یادداشت قصد داریم شما عزیزان را با ابعاد مختلف جدایی و پشیمانی بعد از طلاق آشنا کنیم و پیرامون موضوعات زیر اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم:

 • نشانه های پشیمانی پس از طلاق در مردان و زنان
 • مهمترین عوامل پشیمانی بعد از طلاق در زنان
 • رایج ترین علل پشیمانی پس از جدایی در مردان
 • چه تعداد از افراد پس از طلاق پشیمان می شوند؟
 • پیشگیری از بروز احساس پشیمانی پس از جدایی
 • روش های مقابله با پشیمانی بعد از جدایی
 • نشانه های پشیمانی پس از طلاق در مردان و زنان

بروز پشیمانی در میان افراد پس از جدایی و طلاق با نشانه ها و علائمی همراه است. این نشانه ها عمدتا شامل دلتنگی و تفکر پیرامون زندگی از دست داده سابق است.

بسیاری از زنان و مردان پس از طلاق دچار افکار وسواس گونه مبتنی بر خود مقصر پنداری می شوند و همواره خویشتن را به منظور عدم تلاش برای نجات رابطه سرزنش می کنند. همچنین از نشانه های دیگر پشیمانی پس از طلاق در مردان و زنان موارد زیر است:

مرور خاطرات مشترک: بسیاری از افراد پس از جدایی از مرور و به خاطر آوری خاطرات گذشته آرامش می گیرند و این امر را تا جایی ادامه می دهند که حس پشیمانی و ناراحتی از عدم تکرار این خاطرات سبب بروز فشار های عصبی در آنان می شود. یکی از مهمترین علل بروز پشیمانی از طلاق و جدایی به خاطر آوردن جزئیات و وقایع زندگی مشترک با همسر سابق است.

پیگیری از همسر سابق: از دیگر پارامترهای مهم در بروز پشیمانی پس از جدایی در افراد، تمایل شدید به داشتن خبرهای کلی پیرامون شرایط زندگی همسر سابق است. بسیاری از افراد تمایل دارند پس از جدایی، روند زندگی همسر سابقشان را به صورت جزء به جزء دنبال کنند. درگیر شدن به مسائل این چنینی باعث بروز پشیمانی و دلتنگی در افراد می شود.

بهانه تراشی: عده از افراد با بهانه کردن برخی از امور خواهان ملاقات با همسر سابقشان هستند. این امور ممکن است مسائل و مشکلات فرزندان باشد و یا دیگر مواردی که شاید لزومی برای صحبت کردن و ملاقات با همسر سابق پیرامون آنان نباشد.

عدم تمایل به ازدواج مجدد: کسانی که پس از طلاق به شدت پشیمان می شوند از فکر کردن پیرامون جنس مخالف و برقراری ارتباط با او سر باز می زنند. این امر به این دلیل است که فرد هنوز در زندگی گذشته خود حضور دارد و خواهان بازسازی ارتباط تخریب شده با همسر سابقش است.

تلاش برای بازگشت: از بارزترین رفتارهای افراد پس از طلاق و در صورت پشیمانی، تلاش فرد برای بازسازی رابطه قبلی و بازگشت به زندگی مشترک سابق است. کسانی که همواره در پی یافتن مشکلات و منشاء آنان برای بروز طلاق بوده اند و سعی بر جبران آنان دارند، بیشترین میزان پشیمانی را در جدایی تجربه کرده اند.

مهمترین عوامل پشیمانی بعد از طلاق در زنان

علل و عوامل مختلفی سبب پشیمانی افراد از طلاق می شود. این عوامل تحت شرایط مختلف و بر اساس موقعیت اجتماعی و فردی هر نفر تفکیک می شوند.

در میان زنان عوامل ایجاد پشیمانی بیشتر مبتنی بر عدم درک شرایط همسر و ناتوانی و عدم تمایل به همراهی همسر در موقعیت های سخت زندگی است. در زیر می توانید عوامل پشیمانی بعد از طلاق را در زنان مشاهده فرمایید:

 • برگزیدن احساسات به جای منطق در تصمیم گیری ها
 • قرار گرفتن در وضعیت وخیم مالی
 • عدم حمایت اطرافیان پس از جدایی
 • تنهایی و نداشتن محبوبیت اجتماعی
 • شناخت اشتباهات خود در زندگی گذشته
 • مقایسه های بی مورد زندگی خود با دیگران
 • پیگیری های شدید پیرامون زندگی دیگران و انتظارات بالا از همسر

رایج ترین علل پشیمانی پس از جدایی در مردان

در مردان نیز علل مختلفی سبب پشیمانی فرد از گرفتن تصمیم مبتنی بر جدایی از همسر سابق خود می شود. بسیاری از مردان پس از جدایی از وضعیت موجود خود راضی نیستند و این نارضایتی و پشیمانی به دلایل زیر ایجاد می شود:

 1. نیازهای عاطفی و احساسی
 2. نیازهای جنسی
 3. فشارهای مالی ناشی از پرداخت مهریه و نفقه
 4. طرد شدن از سوی دوستان و بستگان
 5. عدم توانمندی در کنترل اوضاع زندگی
 6. عدم مقبولیت نزد فرزندان
 7. فشار های روحی مبتنی بر ضرر و زیان های مالی
 8. تاثیرات مخرب طلاق بر ازدواج مجدد

چه تعداد از افراد پس از طلاق پشیمان می شوند؟

با تحقیقات انجام شده بر روی افرادی که طلاق را تجربه کرده اند، متخصصان به این نتیجه رسیده اند که بیش از نیمی از افراد پس از جدایی از این عمل خود پشیمان شده اند. این امر در میان کسانی که شروع کننده فرآیند جدایی بوده اند بیشتر از کسانی که طلاق بر آنان تحمیل شده مشاهده می شود. افراد مذبور همواره از این موضوع که چرا تلاش بیشتری برای حفظ رابطه شان نکرده اند پشیمانند.

پشیمانی پس از طلاق بیشتر در میان افرادی دیده می شود که از سر لجبازی و با سرعت و بدون منطق اقدام به جدایی کرده اند. این افراد عمدتا شاهد جای خالی همسر سابقشان در جای جای زندگیشان بوده اند و تنهایی و احساس زیان مبتنی بر از دست دادن همسرشان همواره آنان را رنج داده است.

پیشگیری از بروز احساس پشیمانی پس از جدایی

بسیاری از روانشناسان معتقدند پیش از تصمیم و اقدام به جدایی هر فرد می بایست زندگی مشترک خود را از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار دهد.

این که آیا زندگی مشترک او واقعا بغرنج و آزاردهنده شده و شریک عاطفی فرد، تمایلی برای بازسازی رابطه در حال تخریب ندارد، عوامل مهمی هستند که منطقی بودن گرفتن تصمیم جدایی دخیلند.

در زیر می توانید تکنیک های پیشگیری از پشیمانی از طلاق را قبل و بعد از جدایی مشاهده فرمایید:

پارامترهای پیشگیری از پشیمانی پیش از جدایی:

قبل از طلاق تمامی شرایط را بسنجید و مشکلات جدید را پس از جدایی تصور کنید.

وابستگی های روحی و احساسی به همسر خود را بررسی کنید و مدتی از همدیگر دور باشید تا بتوانید میزان این وابستگی ها را ارزیابی کنید.

میزان خسارات و ضررهای مالی را بسنجید و تبعات وجود جدایی و فشار های مالی را بررسی کنید.

پارامترهای پیشگیری از پشیمانی از طلاق پس از جدایی:

پس از طلاق اخبار و اطلاعات مربوط به همسر سابق خود را پیگیری نکنید.

امور مربوط به فرزندان و دیگر مسائل مشترک را از طریق دیگر افراد و در زمان های معین و کوتاه تعیین شده از قبل بررسی کنید.

به تمامی جوانب زندگی پس از طلاق با منطق بنگرید و به دلیل فشارهای عاطفی اشتباه گذشته را در شروع ارتباط خاتمه یافته قبلی تکرار نکنید.

روش های مقابله با پشیمانی بعد از جدایی

وجود احساس پشیمانی پس از طلاق در میان افراد امری رایج و معمول است. این احساس به دلیل تغییرات روحی و فکری و همچنین تفاوت در میزان ترشح هورمون های طبیعی بدن رخ می دهد.

برخی از افراد معتقدند پیش از جدایی می بایست اقداماتی را برای بازسازی رابطه شان انجام می داده اند تا از بروز جدایی و پشیمانی در این مورد جلوگیری شود. همچنین با انجام تکنیک های زیر می توان با پشیمانی پس از طلاق تا حدود زیادی مقابله کرد:

در صورتی که از منطقی بودن طلاق خود اطمینان دارید می بایست از اندیشیدن به زندگی و همسر سابقتان جلوگیری کنید.

اهداف کوتاه مدت جدید در زندگیتان ایجاد کنید و برای دستیابی به آنان تلاش کنید.

برنامه ریزی مناسبی برای تفریح و کار و استراحت داشته باشید و بیشتر از قبل به فعالیت های مورد علاقه تان بپردازید.

نسبت به امور فرزندان مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشید.

روابط ساده و کوتاه مدت با همسرتان برای پیگیری اوضاع فرزندان داشته باشید.

ارتباطات جدید با دوستان جدید ایجاد کنید و دایره دوستی خود را گسترش دهید.

در این یادداشت سعی کردیم تا شما عزیزان را با جوانب مختلف پشیمانی بعد از طلاق آشنا کنیم و پیرامون نشانه های آن و نحوه مقابله با این معضل اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, طلاق

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *