همه آن چیزهایی که والدین کودک قربانی تجاوز باید بدانند

اشتراک‌گذاری

آزار جنسی در کودکان نوعی کودک آزاری است که شامل انجام فعالیت جنسی با کودکان است. کودکان در هیچ شرایطی نمی توانند به هیچ شکلی از فعالیت جنسی رضایت دهند. هنگامی که یک مجرم با کودکی به این شکل برخورد می‌کند، مرتکب جنایتی می شود که می تواند سال ها اثرات ماندگاری بر قربانی داشته باشد.

آزار جنسی کودک نیازی به تماس فیزیکی بین مرتکب و کودک ندارد. برخی از اشکال سو استفاده جنسی از کودکان عبارتند از (اما محدود به موارد زیر نیست):

 • بدن خود را در معرض دید کودک قرار دادن
 • نوازش کردن
 • مقاربت
 • خودارضایی در حضور کودک یا اجبار او به خودارضایی
 • مکالمات زشت، تماس های تلفنی، پیام های متنی یا تعامل دیجیتالی حاوی مطالب جنسی با کودک یا نوجوان
 • تولید، مالکیت یا اشتراک گذاری تصاویر یا فیلم های مستهجن از کودکان
 • رابطه جنسی از هر نوع با کودک یا نوجوان
 • قاچاق جنسی کودکان و نوجوانان
 • هر گونه تماس دیگر با ماهیت جنسی که شامل یک فرد کودک یا نوجوان است
 • آموزش های جنسی برای کودک

یکی از اقدامات پیشگیرانه تجاوز جنسی به کودکان، تربیت جنسی کودکان است. برخی از این آموزش‌ها عبارتند از:

 • اسامی دقیق اعضای خصوصی بدن را به کودکان آموزش دهید
 • توجه داشته باشید که بیشتر کودکان توسط کسی که می شناسند مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. به آنها آموزش دهید که حریم خود را با تمامی افراد حتی افراد نزدیک حفظ کنند
 • به کودکان در مورد ایمنی بدن و تفاوت بین آنها آموزش دهید
 • اجازه دهید کودکان بدانند که حق تصمیم گیری دارند. به آنها یاد بدهید که حتی در لمس‌های غیرجنسی مثل در آغوش گرفتن هم به راحتی به دیگران نه بگویند
 • مطمئن شوید که کودکان می دانند که بزرگسالان و کودکان بزرگتر هرگز برای قسمت های خصوصی بدنشان (مثلاً حمام کردن) به کمک نیاز ندارند

آزارجنسی در کودکان چگونه است؟

این آموزش‌ها به کودکان کمک می‌کند بتوانند در زمان‌هایی که تنها هستند مراقبت بیشتری از خود و حریم شخصی‌شان داشته باشند. همچنین در صورت وقوع حادثه‌ای ناگوار نیز راحت‌تر آن را بیان کرده و از وقوع مجدد آن جلوگیری خواهند کرد.

مهم است که والدین آموزش جنسی به کودکان را در هر سنی متناسب با رشد جسمی و عقلی کودک به او منتقل کنند. این آموزش‌ها باید مداوم باشد تا در هر سنی کودک و نوجوان را از خطرات تجاوز و آزار جنسی دور نگه دارند.

آثار و عواقب تجاوز جنسی در کودک

تجاوز جنسی در کودکان و نوجوانان می تواند عواقب گسترده و جدی‌ای داشته باشد. برای برخی از کودکان قربانی تجاوز، این اثرات در طول زندگی بزرگسالی باقی می ماند. سوء استفاده جنسی از کودکان می تواند بر سلامت روانی و جسمی، روابط خانوادگی و صمیمی، تحصیلات و شغل آینده آنها تأثیر بگذارد. قربانیان و بازماندگان تجاوز جنسی ممکن است 2 تا 4 برابر بیشتر از افراد دیگر در طول زندگی خود قربانی آزار جنسی، فیزیکی یا عاطفی شوند. اینگونه از آسیب ها را تنها با کمک مشاور کودک می توان درمان کرد. آسیب های تجاوز جنسی در کودکان به چند دسته کلی تقسیم می‌شود:

تأثیر بر روابط بین فردی

یکی از عمیق‌ترین اثرات سوء استفاده جنسی از کودکان، تأثیر مخربی است که می‌تواند بر توانایی ایجاد و حفظ روابط نزدیک و محبت‌آمیز بگذارد. برای کودکان قربانی تجاوز ممکن است صحبت کردن با خانواده و دوستان در مورد سوء استفاده جنسی دشوار باشد و از کمک و حمایت دیگران جلوگیری کند. همچنین کودکان قربانی اگر به درستی درمان نشوند، در آینده توانایی کمتری برای برقراری روابط سالم با دیگران خواهند داشت.

تأثیر بر بهزیستی عاطفی و سلامت روان

پس از اتفاق افتادن آزار جنسی، کودکان می توانند طیفی از احساسات، از جمله ترس، غم، خشم، گناه، سرزنش خود و سردرگمی را تجربه کنند. اغلب نمی‌توانند درباره آنچه اتفاق افتاده صحبت کنند و این امر احساسات منفی حاصل از حادثه را عمیق‌تر و آسیب‌ها را پایدارتر می‌کند.

تاثیر بر سلامت جسمانی

تحقیقات نشان می دهد که قربانیان و بازماندگان سوء استفاده جنسی ممکن است از سلامت جسمانی ضعیف تری نسبت به افرادی که مورد آزار قرار نگرفته اند، برخوردار باشند. همچنین کودکان ممکن است در هنگام آزار جنسی صدمات فیزیکی ببینند.کودکان همچنین می توانند در اثر سوء استفاده به بیماری های مقاربتی مبتلا شوند.

همچنین اثرات درازمدت سو استفاده جنسی از کودکان وجود دارد که شامل طیف وسیعی از بیماری ها و ناتوانی ها می شود. فشار خون بالا، خستگی مزمن، سوءتغذیه، تحرک، و مشکلات مربوط به سیستم تولید مثل و زایمان، همگی با سوء استفاده جنسی از کودکان مرتبط هستند.

تأثیر بر تحصیل و زندگی مشترک در آینده

تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان قربانی تجاوز به طرق مختلف به سوء استفاده جنسی پاسخ می دهند. برخی از کودکان و نوجوانان مسیر شغلی و تحصیلی‌ای را انتخاب می‌کنند که یک استراتژی مقابله‌ای در راستای فرار از اثرات تجاوز است. برخی دیگر از کودکان و نوجوانان در اثر تجاوز جنسی دچار افت تحصیلی در مدرسه شده و چشم‌انداز تحصیلی‌شان آسیب می‌بیند. این امر می‌تواند در ادامه زندگی بر مسیر شغلی این کودکان نیز تاثیری منفی بگذارد.

نقش پدر و مادر در درمان روحی و جسمی کودک قربانی تجاوز

پدر و مادر کودکانی که مورد تجاوز یا آزار جنسی قرار گرفته‌اند، مهم‌ترین نقش را در بهبودی این کودکان بازی می‌کنند. با این حال ممکن است به عنوان والدین کودک یا نوجوانی که مورد آزار یا تجاوز جنسی قرار گرفته است، احساس سردرگمی داشته باشید. اینکه چطور و از چه راهی باید به فرزند خود کمک کنید یا چه اقدامات درمانی تجاوز جنسی در این راستا انجام دهید. مهم است که بدانید همه کودکان قربانی تجاوز به احساس امنیت و دوست داشته شدن نیاز دارند و حمایت همه جانبه والدین می‌تواند در مسیر بهبودی آنان تاثیر به سزایی داشته باشد.

آثار و عواقب تجاوز جنسی در کودک

هنگام حمایت از کودکی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است، ضروری است که کودک احساس کند که به او اعتماد دارید. چند توصیه برای والدین کودکان قربانی تجاوز وجود دارد که در اینجا ذکر می‌کنیم:

 • فوراً به کودک اطمینان دهید که همه چیزهایی که به شما می گوید را باور دارید
 • به آنها اطمینان دهید که هنوز آنها را دوست دارید و اتفاقی که افتاده تقصیر آنها نیست
 • کودک را به خاطر بیان کردن حادثه رخ داده تحسین کنید و به او بگویید که از این کار خوشحال هستید
 • حتی اگر هیچ آسیب فیزیکی ظاهری وجود ندارد، مراقب باشید که کودک شما پس از حادثه به مراقبت های پزشکی که نیاز است دسترسی داشته باشد
 • به کودک کمک کنید تا احساس امنیت کند – به او توضیح دهید که هر کاری که می توانید برای محافظت از او در برابر آزار بیشتر انجام خواهید داد
 • به کودک اجازه دهید با سرعت خودش صحبت کند. بهبودی کودک مستلزم آن است که والدین برای شنیدن و پذیرش ترس‌های کودک و ارتباط مکرر با او در دسترس باشند
 • به فرزندتان اجازه دهید تا حد امکان بر تصمیماتی که در مورد او گرفته می شود کنترل داشته باشد
 • اگرچه مهم است که در مورد احساسات خود صادق باشید، اما برای کاهش درد خود (خشم و ناامیدی) یا بازگشت به حالت قبل از حادثه اقدامات لازم را انجام دهید. اگر احساس نیاز می‌کنید با یک روانشناس مشورت کنید و در صورت لزوم درمان‌های لازم برای خودتان را نیز دنبال کنید

چگونه کودک قربانی را به حرف زدن دعوت کنیم؟

در کودکان قربانی تجاوز صحبت کردن درباره حادثه‌ رخ داده معمولا با تاخیر اتفاق می‌افتد و امری رایج است. این را نباید تقصیر کودک یا والدین او بدانیم. گاهی اوقات کودکان می گویند که نمی خواستند والدین خود را آزاد دهند یا ناراحت کنند زیرا آنها دوست دارند. واکنش های همراه با استرس ممکن است باعث شود کودکان از صحبت کردن و بیان واقعه اجتناب کنند و ترس بر آنها غلبه کند.

کودکان معمولا پس از رخ دادن تجاوز جنسی خود را سرزنش می‌کنند و از تنبیه والدین می‌ترسند. بنابراین مهم است که والدین این دسته از کودکان رفتاری ملایم و دوستانه با فرزندشان داشته باشند و کاری کنند که کودک بتواند از احساس شرم و خجالت ناشی از حادثه دور شود. ممکن است مدت زمانی لازم باشد تا کودک بتواند بر ترس و شرم خود غلبه کرده و درباره حادثه‌ای که برایش اتفاق افتاده حرف بزند. مهم است که والدین کودک بر رفتار و احساسات خود در این مدت کنترل داشته و با رفتارهای تکانه‌ای باعث سکوت بیشتر کودک نشوند.

کمک گرفتن از مشاورین و متخصصین مرکز مشاوره نیز می‌تواند به والدین کمک کند که راه‌حل‌های مناسبی انتخاب کنند و اقدامات درمانی لازم را برای کودک خود انجام دهند.

کلیدواژه‌ها:کودک

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

93 پاسخ

 1. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between usability
  and appearance. I must say you’ve done a great job with this.
  In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 2. After exploring a few of the articles on your web page,
  I truly like your way of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.

  Please visit my web site as well and tell me your opinion.

 3. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some
  of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found
  it and I’ll be book-marking and checking back often!

 4. Simply desire to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just cool and i could assume you are an expert on this
  subject. Fine with your permission allow me to grab your
  feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 5. I was wondering if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or two images. Maybe you
  could space it out better?

 6. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
  and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 7. You are so cool! I do not think I have read something like this before.
  So wonderful to find somebody with a few unique thoughts on this subject.

  Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 8. 1xbet промокод на сегодня 2024. Чтобы удовлетворить потребности бетторов и сделать процесс ставок максимально разнообразным нередко букмекерские конторы пытаются увеличить свой функционал, путем добавления специальных функций и предложений. Одним из лидеров среди популярных букмекеров на постсоветском пространстве по своим функциональным возможностям является 1хБет. Ввод как сделать промокод 1хбет позволяет получить увеличенную сумму бонуса. Для этого достаточно после создания аккаунта внести первый депозит (максимальная сумма бонусного начисления составляет 32 500 рублей). Можно использовать любой платёжный метод. Абсолютно бесплатный промокод 1xbet. На сегодня контора предлагает всем новичкам воспользоваться не только приветственным бонусом, но и получить дополнительные преференции. Эти льготы игрок получает в том случае, если внимательно отнесётся к процедуре регистрации на сайте. Ведь не все новички обращают внимание или понимают, о каких выгодах идёт речь, когда видят необязательное для заполнения поле «Введите промокод (при наличии)», находящееся в самом низу регистрационной формы. Оно есть при трёх способах получения аккаунта из четырёх возможных («В 1 клик», «По номеру телефона», «По e-mail»). А игнорировать его – это потерять дополнительные выгоды.

 9. Hey there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 10. Undeniably imagine that which you said. Your favorite justification appeared to be at the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while other people think about worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side-effects , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

  my web blog … http://ttlink.com/bidathinhkent

 11. you are actually a excellent webmaster. The site loading pace is
  incredible. It kind of feels that you’re doing any
  unique trick. Moreover, The contents are masterpiece.

  you have performed a magnificent task on this subject!

 12. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i’m glad to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much indubitably will make certain to do not disregard this web site and give it a glance on a constant basis.

  Also visit my web-site https://www.wishlistr.com/bidathinhkent/

 13. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your site?
  My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Appreciate it!

 14. Бесплатные промокоды 1xBet при регистрации 2024. Получить бонус на сумму 32500 рублей могут все новые участники клуба. Регистрируйте аккаунт по электронной почте или через привязку аккаунтов популярных социальных сетей и получайте бонусом до 32500 рублей на первый депозит. Для зачисления бонусов необходимо пополнить счет с банковской карты или электронного кошелька, не забыв при этом указать промокоды 1хбет на сегодня на бесплатную ставку 1XFREE777. Для того чтобы бонус стал доступен к снятию необходимо выполнить простое условие. Выбирайте любое событие, на которое принимаются ставки с коэффициентом от 1.4 и выше.

 15. Jogo do Bicho é um tipo de loteria famosa no Brasil. Literalmente pode ser traduzido do brasileiro como ‘loteria de animais’. loteria foi criado no início do século XX e atualmente é um dos jogos de azar mais populares do Brasil.

  Na loteria Jogo do Bicho resultado do jogo do bicho ao vivo , os jogadores apostam em vários animais representados por números de 1 a 25. Cada animal tem seu próprio único número. Um número aleatório é então selecionado diariamente para representar o número vencedor . Se o número do jogador corresponder ao número vencedor, o jogador receberá um prêmio.

 16. I’m extremely impressed together with your writing skills and also with the format for your weblog. Is that this a paid theme or did you customize it your self? Either way keep up the excellent quality writing, it’s uncommon to peer a nice weblog like this one these days.

  Feel free to visit my website; billiards aiming (https://angel.co/u/thinh-kent)

 17. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for.

  can you offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn’t mind writing a post or elaborating
  on most of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome blog!

 18. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you are a
  great author. I will remember to bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future.

  I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice
  holiday weekend!

 19. Hi there! I’m at work surfing around your blog
  from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love
  reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the fantastic work!

 20. Самый полный список промокодов 1хБет на сегодня у нас на сайте. Все промокоды раздаются бесплатно: на ставку, при регистрации, бездепозитные промики. Обновляем каждые 5 часов. Обычно 1xBet промокод при регистрации предоставляет бонус на первый депозит и используется на этапе создания аккаунта в БК. Сумма вознаграждения достигает 100% от первого пополнения. Следующий тип — промокод 1xbet на сегодня. Он позволяет заключать пари на спортивные события, либо пользоваться привилегиями в сфере азартных игр, доступных на сайте БК. Такой бонус предоставляется бесплатно в честь регистрации, Дня рождения или активности.

 21. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you protect against it, any plugin or anything you
  can advise? I get so much lately it’s driving me
  mad so any support is very much appreciated.

 22. Hi my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with almost all vital infos. I’d like to peer more posts like this .

  My site … billiard lessons [https://letterboxd.com/bidathinhkent/]

 23. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that
  I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all
  I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 24. Изнурительные оценивания 100% тухлым самооправданием. Не ищи оправданий, лучше сходить к не лучшему психологу чем так и остаться на этапе поисков.Психолог здесь.

 25. Изнурительные выбор вероятно обычным самоотказом. Не надо так, лучше сходить к обычному психологу чем не сделать выбор.Психолог онлайн.

 26. Изнурительные поиски как известно шаблонным самооправданием. Послушай старших, лучше сходить к доступному психологу чем не сходить.Психолог твой.

 27. Сомнительные оценивания всем понятно обычным нежеланием. Сделай без оправданий, лучше сходить к обычному психологу чем так и не сделать выбор.Психолог сейчас.

 28. Изнурительные поиски ясно как божий день обычным самоотказом. Поверь наслово , лучше сходить к обычному психологу чем так и остаться на этапе поисков.Психолог тут.

 29. Долгие оценивания как известно типичным самоотказом. Надо как надо, лучше сходить к плохому психологу чем проникнуться своим фантазиям.Психолог здесь.

 30. рабочий промокод 1хбет – комбинация из чисел и букв. Эта комбинация дает возможность игроку получить дополнительные бонусы. К примеру, это может быть: промокод на бесплатную ставку (фрибет); повышение коэффициентов ставок формата «экспресс». Промокод при регистрации применяется именно таким образом. Он позволяет увеличивать размер приветственного бонуса на первый депозит, который выдается самим букмекером 1xbet. Где найти? Вариантов для получения промокода на 1xbet на сегодня существует множество. Но мы предлагаем вводить наш собственный промокод для 1xbet. Это промокод для регистрации, он вводится в поле в регистрационной анкете. Промокод при регистрации на сегодня. Промокоды для БК и Казино — ежедневное обновление. Регистрация на сайте 1xBet бесплатная, но для начала игры и получения доступа к 1xbet промокоду при регистрации 2024, придется внести на игровой счет от 50 рублей. Особенности регистрации. Процедура создания профиля в букмекерской конторе 1xbet максимально упрощена. Для регистрации предусмотрены такие способы: В «1 клик». Чтобы создать учетную запись, нужно выбрать страну проживания и валюту, ознакомиться с пользовательским соглашением и кликнуть на клавишу «Регистрация». С помощью телефона.

 31. Утомительные оценивания вероятно унылым нежеланием. Надо по другому, лучше сходить к первому встречному психологу чем не сходить.Психолог твой.

 32. Изнурительные оценивания почти наверняка стандарнтым нежеланием. Послушай старших, лучше сходить к не лучшему психологу чем проникнуться своим фантазиям.Психолог сейчас.

 33. Продолжительные поиски 100% шаблонным самоотказом. Надо как надо, лучше сходить к доступному психологу чем не сделать выбор.Психолог твой.

 34. Продолжительные выбор как известно тухлым самооправданием. Надо по другому, лучше сходить к плохому психологу чем не сходить.Психолог онлайн.

 35. Долгие оценивания с огромной вероятностью тухлым самооправданием. Не надо так, лучше сходить к первому встречному психологу чем не сходить.Психолог тут.

 36. Link exchange is nothing else but it is just placing the other
  person’s web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor
  of you.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *