همسر، هدیه‌ی الهی

فَاطِرُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجاً وَمِنَ الْأَنْعَامِ أَزْوَاجاً یَذْرَأُکُمْ فِیهِ لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْءٌ وَهُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ* لَهُ مَقَالِیدُ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن یَشَاءُ وَیَقْدِرُ إِنَّهُ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیم.

قرآن کریم در آیه‏ى یازدهم و دوازدهم سوره‏ى شورى‏ به صفات و افعال خدا اشاره کرده، مى‏فرماید:

شکافنده (و آفریننده) ى آسمان‏ها و زمین است؛ همسرانى از (جنس) خودتان براى شما قرار داد، و از دام‏ها (نیز) جفت‏هایى (قرار داد)، در حالى که شما را بدین (وسیله) مى‏آفریند؛ هیچ چیزى مثل او نیست و او شنوا [و] بینا (ى حقیقى) است. کلیدهاى آسمان‏ها و زمین فقط از آنِ اوست؛ روزى را براى هرکس بخواهد (و شایسته بداند)، گسترده مى‏سازد و (یا) تنگ مى‏گرداند؛ [چرا] که او به هر چیزى داناست.

نکته‏ها و اشاره‏ها:

1. در این آیه به شکافتن و آفرینش آسمان‏ها و زمین (و آنچه در آنهاست) اشاره شده است؛ آفرینش از عدم، که نشانه‏ى قدرت و علم خداست.

2. همسران شما را از جنس خودتان آفرید، که از طرفى مایه‏ى آرامش روح و جان شما و از طرف دیگر موجب تکثیر و بقاى نسل انسان شوند.

3. یکى از ویژگى‏هاى منحصر به فرد خدا آن است که هیچ چیز مثل و مانند او نیست، او وجودى بى‏نهایت و داراى صفات نامحدود است اما موجودات دیگر محدود و غالباً جسمانى‏اند، پس هیچ کس و هیچ چیز مانند خدا نیست و صفات او قابل مقایسه با صفات موجودات دیگر نیست و اصلًا مفاهیمى که در مورد غیر خدا به کار مى‏بریم، مثل دور، نزدیک، حال، آینده، بزرگ، کوچک و … هیچ کدام در مورد خدا معنا ندارد، ولى از آن جا که ما ناچاریم در مورد خدا صحبت کنیم و الفاظى غیر از الفاظ و مفاهیم انسانى نداریم، این الفاظ را به کار مى‏بریم. و اگر صفات خدا را همانند صفات انسان بدانیم، به نوعى تشبیه گرفتار شده‏ایم که خدا از آن منزّه است.

4. «مقالید» (کلیدها) در این جا کنایه از تسلّط کامل بر چیزى است، همان طور که مى‏گوییم کلید فلان کار به دست من است در این جا هم مى‏گوید: کلیدهاى آسمان‏ها و زمین به دست خداست، یعنى خزاین و ذخایر آنها در اختیار خداست و به هر کس صلاح بداند طبق برنامه‏ى خاصى مى‏دهد.

5. روزى انسان گاهى مادى و گاهى معنوى است و کم و زیاد شدن روزى مادى انسان‏ها براساس مصلحت و براى آزمایش افرادست و گاهى موجب عذاب آنها مى‏شود. البته این که رزق به دست خداست بدان معنا نیست که انسان تلاش نکند چون خدا کارها را با اسباب انجام مى‏دهد.

رزق از وى جو، مجو از زید و عمر مستى از وى جو، مجو از بنگ و خمر (مولوى)

6. کم و زیاد شدن رزق به دست خداست، اما کم و زیاد کردن آن به خاطر ناتوانى و جهل نیست که کلید ذخایر جهان به دست اوست و او داناى به همه چیز است و طبق مصلحت‏سنجى عمل مى‏کند.

آموزه‏ها و پیام‏ها:

  1. همسر هدیه‏اى الهى است که عامل تکثیر و گسترش نسل انسان است.
  2. خدا و صفات او را همانند موجودات، محدود نپندارید.
  3. صفات خدا را بشناسید (تا خداشناس‏تر شوید)
  4. رزق (مادى و معنوى) شما به دست کسى است که صاحب اختیار ذخایر جهان و داناى به همه چیز است (پس اگر رزقتان را کم و زیاد کرد، بدانید که مصلحتى را در نظر داشته است.)
  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

هدف از ازدواج چیست؟!

وَمِنْ آیَاتِهِ أنْ خَلَقَکُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ إذَا أ نْتُمْ بَشَرٌ تَنتَشِرُونَ*وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً

No more posts to show

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.