هدف از ازدواج چیست؟!

وَمِنْ آیَاتِهِ أنْ خَلَقَکُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ إذَا أ نْتُمْ بَشَرٌ تَنتَشِرُونَ*وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ[2] .

و از نشانه‏هاى او، این است که شما را از خاک آفرید، سپس به ناگاه شما بشرى شدید که گسترش مى‏یابید.* و از نشانه‏هاى او این است که همسرانى از (جنس) خودتان براى شما آفرید، تا بدان‏ها آرامش یابید؛ و در بین شما دوستى و رحمت قرار داد. قطعاً، در آن [ها] نشانه‏هایى است براى گروهى که تفکّر مى‏کنند.

نکته‏ها و اشاره‏ها:

1. یازده آیه در قرآن کریم با جمله‏ى «از نشانه‏هاى خدا این است که …» شروع مى‏شوند که هفت آیه‏ى آن در سوره‏ى روم است. در این آیات نشانه‏هاى خدا در جهان درون و برون انسان بیان شده و درس توحید مى‏آموزد.

2. مقصود از آفرینش انسان از خاک، یا آفرینش نخستین آدم و یا آفرینش همه‏ى انسان‏هاست که بدن آنان از مواد غذایى تشکیل شده که مستقیم یا غیر مستقیم از خاک به وجود مى‏آید.

البتّه ظاهر آیه در این‏جا با تفسیر دوم سازگارتراست.

3. آفرینش انسان با این همه عجایب جسمى و روحى و انتشار سریع او در سطح قاره‏ها و مناطق مختلف زمین، از نشانه‏هاى قدرت و حکمت الهى است.

4. این آیه یکى از نشانه‏هاى خدا را آفرینش همسران از جنس انسان بیان کرده است؛ چراکه همسرانِ هم‏جنس عواطف و دردها و نیازهاى هم‏دیگر را درک مى‏کنند و با تکمیل نیازها و هم‏دردى و همکارى، محیطى آرام و تکامل‏بخش به وجود مى‏آورند. آرى؛

به جنس خود کند هر جنس آهنگ ندارد هیچ کس از جنس خود ننگ‏

5. این آیه هدف ازدواج را آرامش بیان کرده است.

آرى؛ همسر خوب مایه‏ى آرامش روحى، جسمى و روانى انسان است.

هر انسان بدون همسر موجودى ناقص است ولى با همراهى و همکارى و دوستى با همسر وجود خود را کامل مى‏کند و تعادل روحى و روانى در او ایجاد مى‏شود و احساس مسئولیت و شخصیت بیش‏ترى مى‏کند.

شاید از همین روست که انسان‏هاى مجرد کم‏تر احساس مسئولیت مى‏کنند و گاهى در اثر طولانى شدن دوران تجرّد به بیمارى‏هاى روانى و عدم تعادل روحى گرفتار مى‏شوند و زندگى ناآرامى پیدا مى‏کنند.

6. همسر موجب آرامش است و بهداشت روانى انسان را تأمین مى‏کند.

زندگى مشترک زن و شوهر آن گاه موفق است که آرامش در فضاى خانه حکم‏فرما باشد؛ آرامشى که عامل رشد و تعالى همسران و فرزندان آنهاست؛ اما اگر محیط خانه فضاى جنگ اعصاب باشد و زن و شوهر سوهان روح هم‏دیگر شوند، در حقیقت به هدف ازدواج دست پیدا نکرده و به بیراهه رفته‏اند.

7. تفاوت مودّت و رحمت در چیست؟

پاسخ آن است که «مودّت» به معناى دوستى‏اى است که عامل پیوند و ارتباط زن و شوهر مى‏شود، ولى رحمت نوعى ایثارگرى است که کودکان در پرتو آن پرورش مى‏یابند و مرد و زن کهن‏سال به یک‏دیگر خدمت مى‏کنند.

8. در این آیه به دوستى و رحمت بین زن و شوهر اشاره شده است، اما ممکن است مقصود آیه دوستى و رحمت همه‏ى انسان‏ها باشد که زن و شوهر از مصادیق بارز آنها هستند؛ یعنى دوستى و رحمت عامل پیوند و ارتباط همه‏ى افراد جامعه و خانواده است که کمبود آنها مایه‏ى اضطراب‏ها، جدایى‏ها و ناراحتى‏هاست.

آموزه‏ها و پیام‏ها:

1. در آفرینش و پراکندگى انسان‏ها اندیشه کنید، تا خداشناس‏تر شوید.

2. در آفرینش همسران خود اندیشه کنید تا خدا را بهتر بشناسید.

3. هدفِ ازدواج آرامش خانواده و تأمین بهداشت روانى همسر است (پس زن و شوهر براى رسیدن به این هدف تلاش کنند).

4. دوستى و رحمت موهبتى الهى است که عامل پیوند شماست.

5. خرد ورزى کنید تا نشانه‏هاى خدا را درک کنید.

  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
  2. – ( الروم 20و 21 ) .
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

همسر، هدیه‌ی الهی

فَاطِرُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجاً وَمِنَ الْأَنْعَامِ أَزْوَاجاً یَذْرَأُکُمْ فِیهِ لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْءٌ وَهُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ* لَهُ مَقَالِیدُ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ یَبْسُطُ الرِّزْقَ

No more posts to show

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.