نحوه برخورد با همسر کنترل گر

نحوه برخورد با همسر کنترل گر و زن یا شوهری که سبب ایجاد محدودیت می شود یکی از خواسته هایی است که برخی از افراد به سبب داشتن چنین فردی در زندگی مشترک خود در صدد کسب اطلاع از آن هستند.

همسر کنترلگر همواره به دنبال آن است تا دیگران و مخصوصا همسر خود را محدود کند و از تمامی فعالیت های او با خبر باشد. انجام کارها و امور روزانه و برقراری ارتباط با سایرین تماما می بایست به اطلاع چنین افرادی برسد و تحت نظر آن ها انجام شود.

زندگی با یک فرد کنترلگر می تواند در دراز مدت سبب خستگی های روحی و روانی شده و تمایل فرد به جدایی را افزایش دهد. در این یادداشت قصد داریم تا شما عزیزان را با جنبه های مختلف و روش های مرسوم نحوه برخورد با همسر کنترل گر آشنا کنیم و پیرامون موضوعات زیر اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم:

 • ویژگی های همسران کنترل گر
 • علل بروز کنترل گری در افراد
 • بهترین نحوه برخورد با همسر کنترل گر
 • آسیب های ناشی از کنترل گری افراد در زندگی مشترک
 • لزوم درمان کنترل گری در افراد

ویژگی های همسران کنترل گر

همسر کنترل گر یا همسر سلطه جو همواره در صدد مدیریت تمامی امور همسر خود است. همین نظارت شدید بر روی روابط همسر می تواند منجر به ایجاد شرایط سخت و غیر قابل تحمل شود.

همچنین در خود فرد نیز برخی از سجایای اخلاقی از بین می رود و به دلیل مواجهه با عدم محبوبیتی که خانواده پیرامون فرد سلطه جو از خود نشان می دهند، اعتماد به نفس و عزت نفس در فرد از بین می رود.

از ویژگی های همسران کنترل گر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تلاش برای ایجاد فاصله میان همسر و دوستانش

گرفتن ایراد های پی در پی پیرامون تلاش های همسر

تهدید همسر نسبت به بی توجهی به نظرات و تصمیمات خود

محبت های بیش از حد و حمایت های همیشگی

ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در همسر

ایجاد حس بدهکاری و مدیون بودن در همسر نسبت به خود

جاسوسی و کنجکاوی بیش از حد نسبت به تمامی راه های ارتباطی همسر

زدن تهمت و افترا به همسر

تلاش برای پر کردن تمامی حجم از تنهایی همسر

ایجاد بحث های طولانی و بی ثمر

مسخره کردن و بی اعتبار کردن شخصیت همسر

علل بروز کنترل گری در افراد

کنترل گری در افراد عمدتا بواسطه کاستی ها و خلاء های شخصیتی در وجود فرد مبتلا است. سرپوش گذاشتن بر روی نقطه ضعف ها و یا تلاش برای عدم انعکاس ناتوانی ها از جمله عللی است که سبب کنترل گری در افراد می شود.

درمان شخصیت کنترلگر یکی از پیچیده ترین اقدامات روان درمانی است که از سوی روانشناسان انجام می شود.

از مهمترین دلایل ایجاد کنترل گری در افراد که عمدتا در کودکی ایجاد شده و با ورود به برهه های مختلف زندگی شدت بیشتری می یابد موارد زیر است:

 • بی توجهی های طولانی مدت و شدید از سوی والدین
 • عدم دستیابی به اهداف
 • نداشتن حامی مناسب برای پیشرفت در زندگی
 • سرخوردگی های اجتماعی و تخریب شخصیتی
 • نداشتن اعتماد به نفس و رضایت از زندگی
 • ناتوانی در جذب مخاطبان خاص

بهترین نحوه برخورد با همسر کنترل گر

کسانی که دارای همسر کنترل گر هستند از این که زندگی سراسر سخت و بدون آزادی را تجربه می کنند بسیار آزرده خاطر و ناراحت هستند.

این افراد دائما توسط همسر خود تحت نظارت و بازرسی هستند و بسیاری از فعالیت های عادی خود را نمی توانند به راحتی انجام دهند. همچنین برقراری ارتباط با افراد و رفت و آمدهای دوستانه و فامیلی نیز برای این دسته از افراد بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است.

روانشناسان برای کنار آمدن با یک همسر کنترل گر معمولا تکنیک های زیر را به همسرانشان پیشنهاد می کنند:

همگام شدن با او برای دستیابی به خواسته هایش

محبت بیشتر به او و تلاش برای آرام نگهداشتن محیط

حفظ اقتدار و احترام همسر

نظر خواهی از او و مشارکت خواستن برای انجام فعالیت ها

آسیب های ناشی از کنترل گری افراد در زندگی مشترک

کنترل گری سبب ایجاد احساسات ناخوشایند و ناکامی در بدست آوردن آرامش و شادی در زندگی می شود. یک فرد کنترل گر عمدتا از رسیدن به آرامش محروم خواهد بود و این بدان دلیل است که این افراد همواره نگران بررسی شرایط و تعیین وظایف اطرافیان و سر و سامان دادن به اوضاع هستند.

همچنین همسران چنین افرادی زندگی در کنار آنان را سخت و غیر قابل تحمل می دانند. دلیل این امر این است که این افراد از آزادی های طبیعی خود محروم می شوند و همواره تحت نظارت هستند.

از رایج ترین آسیب های ناشی از کنترل گری افراد چه برای خودشان و چه برای اطرافیان و همسرشان موارد زیر است:

عدم دستیابی به آرامش و رضایت

محروم شدن از دوست داشتنی بودن و محبوبیت

اتلاف زمان برای کنترل اوضاع

باز ماندن از رسیدگی به خود و درجا زدن

عدم تجربه موفقیت و شادی در زندگی

تلاش برای انجام کارهای پنهانی

لزوم درمان کنترل گری در افراد

کنترل گری در افراد آسیب ها و تبعات زیادی به همراه دارد. هیچ کس تمایلی برای زندگی در کنار یک فرد کنترل گر و حساس ندارد . از مهمترین سیاست های زندگی و دلایل موفقیت در زندگی مشترک، از نظر بسیاری از افراد آزادی و راحتی است.

زمانی که این آزادی و راحتی از افراد سلب شود، ماندن در رابطه یک امر ناخوشایند و از سر اجبار خواهد بود. افرادی که این احساسات را تجربه می کنند همواره درصدد رهایی از رابطه با فرد کنترل گر هستند.

همچنین یک فرد کنترل گر همواره دارای عذاب های روحی و ترس از برهم خوردن نظم در زندگی و پیرامون خود است. این سری از افراد از تجربه شادی و آرامش محروم هستند.

در دراز مدت این سری از رفتارها سبب بروز بیماری های روانی و عدم سلامت جسمی و روحی می شود. بنابر این درمان کنترل گری در افراد می تواند مهمترین اقدام در این شرایط باشد.

همچنین دانستن روش های نحوه برخورد با همسر کنترل گر نیز برای کسانی که در کنار این افراد زندگی می کنند یک امر مهم و اجتناب ناپذیر تلقی می شود.

در این یادداشت سعی کردیم تا شما عزیزان را با جنبه های مختلف کنترل گری در افراد و نحوه برخورد با همسر کنترل گر آشنا کنیم. همچنین به معرفی نشانه ها و روش های درمانی این امر پرداختیم.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *