خانه - برگزیده - نامه‌ای مهم از امام صادق علیه‌السلام به شیعیان

نامه‌ای مهم از امام صادق علیه‌السلام به شیعیان

نامه امام صادق علیه‌السلام به شیعیان

محمدباقرانصاری
انتشارات دلیل ماکشور ایران
رابط کاربری:زبان فارسی
موضوعات:معارف اهل البیت علیهم السلامامام صادق علیه‌السلام
مناسب برای:۱۷+سالعموم مردم
قیمت:۱۰۰۰۰ریال
  help

درباره کتاب
یکی از خصوصیات آموزشی حوزه‌های علمیه شیعه، اختصاص یک روز یا بخشی از یک روز درسی به مباحث اعتقادی و اخلاقی است؛ که اساتید در آن از کلمات گهربار معصومین علیهم‌السلام فیض می‌گیرند. استاد محترم آیت‌اللّه‌ شیخ محسن وحید خراسانی از ابتدای تدریس در حوزه به این سنت حسنه عمل کرده‌اند و برکاتی بر آن مترتب شده است. امیدواریم این سنت در همه کلاس‌های دروس حوزوی بلکه در همه مراکز آموزشی از دبستان و دبیرستان و دانشگاه عملی شود، تا جامعه‌ای متخلق به اخلاق محمدی داشته باشیم. در یکی از جلساتی که استاد رساله حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) را مورد بحث قرار دادند، تحقیق و تنظیم و نشر آن رساله با کیفیت تألیفی روز مطرح شد تا عموم مردم با اشتیاق بیشتر آن را مطالعه کنند. تألیف کتاب حاضر از همان جا شکل گرفت و به حجه‌الاسلام و المسلمین آقای محمد باقر انصاری پیشنهاد شد و با زحمات ایشان به صورت کتاب حاضر آماده گردید.

قسمتی از کتاب
اگر از حضرت امام صادق‏(ع)، می‌‏خواستیم براى ما نامه‏‌اى بنویسند و طى آن دستور‌العمل زندگى را به ما بیاموزند، چه می‌کردیم؟ آن نامه را با خط طلا به دست همه شیعیان می‌رساندیم تا شیوه‌نامه حیات طیبه را که مستقیماً از دست‌خط امام معصوم به دستمان رسیده، سرلوحه برنامه ‌هاى روزانه‏‌مان قرار دهیم.

آن حضرت تفضل فرموده و دست بر قلم برده، و این نوشته سراسر موعظه را همچون پدرى مهربان براى فرزندانش نوشته و براى آنان فرستاده‌‏اند. اکنون آن نامه به دست ما رسیده، و با کمال افتخار باید در خانه هر شیعه جعفرى خود را نشان دهد و سرمشق زندگى باشد. امام جعفرصادق (ع) با دلسوزى تمام این نامه را نوشته و آن را ادب نامه اهل بیت‏ (ع) اعلام کرده و فرموده‌‏اند: «هَذَا أَدَبُنَا أَدَبُ اللَّه» سپس از شیعیان شش درخواست کرده‏‌اند، که درباره این نامه مراعات کنند:
۱ . به محتواى آن ایمان داشته باشند.
۲ . در آن دقت کنند و مطالب آن را بین خود مورد مذاکره قرار دهند.
۳ . بدان عمل کنند تا آثار آن را در زندگى خود نشان دهند.
۴ . از آن نسخه‌بردارى کنند و آن را به دست یکدیگر برسانند.
۵ . هر از چند گاه بدان مراجعه کنند و بار دیگر آن را مطالعه کنند و آن را به فراموشى نسپارند.
۶ . مبادا آنچه به صرفه آنهاست عمل کنند، و آنچه با هواهاى نفسانى موافق نیست کنار گذارند!

شیعیان آن عصر به خوبى قدر چنین نعمتى را دانستند، و خواسته‏‌هاى امامشان درباره این نامه را به صورت جدى به اجرا گذاشتند. تا آنجا که این نامه را در جانمازهاى خود در خانه‌‏هایشان گذاشته بودند، و وقتى از نماز فراغت م‏ی‌افتند آن را مطالعه می‏‌کردند.

اکنون نوبت ماست که بار دیگر پاکت این نامه اماممان را بازگشایى کنیم و آن را بر سر و چشم خود بگذاریم، و این پیام پدرانه را با اشک شوق بخوانیم، و با تمام وجود آماده عمل بدان شویم.

نامه امام صادق علیه‌السلام به شیعیان محمدباقرانصاری انتشارات دلیل ما-کشور ایران رابط کاربری:زبان فارسی موضوعات:معارف اهل البیت علیهم السلام-امام صادق علیه‌السلام مناسب برای:۱۷+سال-عموم مردم قیمت:۱۰۰۰۰ریال    درباره کتاب یکی از خصوصیات آموزشی حوزه‌های علمیه شیعه، اختصاص یک روز یا بخشی از یک روز درسی به مباحث اعتقادی و اخلاقی است؛…
امتیاز ما به این محصول - ۷٫۵

۷٫۵

اگر از این محصول استفاده کرده اید، شما هم با کشیدن "نشانگر موس" بر روی ستاره های پائین امتیاز بدهید.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.