قالب وردپرس درنا توس
خانه - برگزیده - نامه‌ای مهم از امام صادق علیه‌السلام به شیعیان

نامه‌ای مهم از امام صادق علیه‌السلام به شیعیان

نامه امام صادق علیه‌السلام به شیعیان

محمدباقرانصاری
انتشارات دلیل ماکشور ایران
رابط کاربری:زبان فارسی
موضوعات:معارف اهل البیت علیهم السلامامام صادق علیه‌السلام
مناسب برای:۱۷+سالعموم مردم
قیمت:۱۰۰۰۰ریال
  help

درباره کتاب
یکی از خصوصیات آموزشی حوزه‌های علمیه شیعه، اختصاص یک روز یا بخشی از یک روز درسی به مباحث اعتقادی و اخلاقی است؛ که اساتید در آن از کلمات گهربار معصومین علیهم‌السلام فیض می‌گیرند. استاد محترم آیت‌اللّه‌ شیخ محسن وحید خراسانی از ابتدای تدریس در حوزه به این سنت حسنه عمل کرده‌اند و برکاتی بر آن مترتب شده است. امیدواریم این سنت در همه کلاس‌های دروس حوزوی بلکه در همه مراکز آموزشی از دبستان و دبیرستان و دانشگاه عملی شود، تا جامعه‌ای متخلق به اخلاق محمدی داشته باشیم. در یکی از جلساتی که استاد رساله حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) را مورد بحث قرار دادند، تحقیق و تنظیم و نشر آن رساله با کیفیت تألیفی روز مطرح شد تا عموم مردم با اشتیاق بیشتر آن را مطالعه کنند. تألیف کتاب حاضر از همان جا شکل گرفت و به حجة‌الاسلام و المسلمین آقای محمد باقر انصاری پیشنهاد شد و با زحمات ایشان به صورت کتاب حاضر آماده گردید.

قسمتی از کتاب
اگر از حضرت امام صادق‏(ع)، می‌‏خواستيم براى ما نامه‏‌اى بنويسند و طى آن دستور‌العمل زندگى را به ما بياموزند، چه می‌كرديم؟ آن نامه را با خط طلا به دست همه شيعيان می‌رسانديم تا شيوه‌نامه حيات طيبه را كه مستقيماً از دست‌خط امام معصوم به دستمان رسيده، سرلوحه برنامه ‌هاى روزانه‏‌مان قرار دهيم.

آن حضرت تفضل فرموده و دست بر قلم برده، و اين نوشته سراسر موعظه را همچون پدرى مهربان براى فرزندانش نوشته و براى آنان فرستاده‌‏اند. اكنون آن نامه به دست ما رسيده، و با كمال افتخار بايد در خانه هر شيعه جعفرى خود را نشان دهد و سرمشق زندگى باشد. امام جعفرصادق (ع) با دلسوزى تمام اين نامه را نوشته و آن را ادب نامه اهل بيت‏ (ع) اعلام كرده و فرموده‌‏اند: «هَذَا أَدَبُنَا أَدَبُ اللَّه» سپس از شيعيان شش درخواست كرده‏‌اند، كه درباره اين نامه مراعات كنند:
1 . به محتواى آن ايمان داشته باشند.
2 . در آن دقت كنند و مطالب آن را بين خود مورد مذاكره قرار دهند.
3 . بدان عمل كنند تا آثار آن را در زندگى خود نشان دهند.
4 . از آن نسخه‌بردارى كنند و آن را به دست يكديگر برسانند.
5 . هر از چند گاه بدان مراجعه كنند و بار ديگر آن را مطالعه كنند و آن را به فراموشى نسپارند.
6 . مبادا آنچه به صرفه آنهاست عمل كنند، و آنچه با هواهاى نفسانى موافق نيست كنار گذارند!

شيعيان آن عصر به خوبى قدر چنين نعمتى را دانستند، و خواسته‏‌هاى امامشان درباره اين نامه را به صورت جدى به اجرا گذاشتند. تا آنجا كه اين نامه را در جانمازهاى خود در خانه‌‏هايشان گذاشته بودند، و وقتى از نماز فراغت م‏ي‌افتند آن را مطالعه می‏‌كردند.

اكنون نوبت ماست كه بار ديگر پاكت اين نامه اماممان را بازگشايى کنیم و آن را بر سر و چشم خود بگذاريم، و اين پيام پدرانه را با اشک شوق بخوانيم، و با تمام وجود آماده عمل بدان شويم.

امتیاز ما به این محصول - 7.5

7.5

اگر از این محصول استفاده کرده اید، شما هم با کشیدن "نشانگر موس" بر روی ستاره های پائین امتیاز بدهید.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics