مهم‌ترین اختلالات روانی کودکان که باید جدی گرفته شود

اشتراک‌گذاری

در این مطلب می‌خواهیم بدانیم که اختلالات روانی کودکان چیست. اختلالات روانی در میان کودکان به‌عنوان تغییرات جدی در نحوه یادگیری، رفتار یا کنترل احساسات کودکان توصیف می‌شود که باعث ایجاد پریشانی آن‌ها شده و در زندگی روزمره برای آن‌ها مشکلاتی به‌وجود می‌آورد. اختلالات روانی در کودک می‌تواند بر خلق و خو، رفتار و توانایی تفکر فرد تأثیر منفی بگذارد. همچنین این ناهنجاری‌ها ممکن است در آینده بر روابط شخصی و حرفه‌ای شخص تأثیر بگذارند و گاهی اوقات محیطی ناسالم را هم برای فرد و هم برای افراد زندگی‌شان ایجاد کنند. مشاوره کودکان 2 تا 6 سال برای جلوگیری از ادامه دار شدن این اختلالات است.

انواع اختلال روانی در کودکان

اکنون بیایید تا برخی از این انواع اختلالات روانی در کودکان و بیماری های روانی شایع در کودکان را با هم بررسی کنیم. لیستی که در ادامه می بینید، بیماری های روانی شایع در کودکان است و باید برای درمان اختلالات در کودکان، چاره ای کرد.

1- اضطراب

هنگامی‌که کودک نمی‌تواند از ترس‌ها و نگرانی‌های معمولی که در کودکان وجود دارد بگذرد و یا وقتی ترس‌ها و نگرانی‌های زیادی در مدرسه یا خانه وجود داشته باشد که باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های او شود ممکن است کودک شما مبتلا به اختلال اضطراب تشخیص داده شود.

2- افسردگی

بیماری روانی کودکان می تواند روحی باشد. گاهی اوقات غمگین بودن یا احساس نا امیدی بخشی از زندگی هر کودکی است. با این حال برخی از کودکان نسبت به چیزهایی که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردند احساس غمگینی می‌کنند یا دیگر به آن‌ها علاقه ندارند. هنگامی‌که کودک به ‌طور مداوم احساس غم و ناامیدی کند می‌توان این‌ طور تشخیص داد که کودک از افسردگی رنج می‌برد.

3- اختلال نافرمانی و مخالف بودن با دیگران

هنگامی‌که کودکان،‌ طوری رفتار می‌کنند که باعث ایجاد مشکلات جدی در خانه، مدرسه یا با همسالان خود می‌شود ممکن است به اختلال نافرمانی مقابله‌ای (ODD) مبتلا باشند. اختلالات در کودکان ODD یا همان نافرمانی در اختلالات روانی کودکان معمولاً قبل از ۸ سالگی شروع می‌شود اما حداکثر تا حدود ۱۲ سالگی ادامه دارد. کودکان مبتلا به ODD به احتمال زیاد در اطراف افرادی که به خوبی می‌شناسند مانند اعضای خانواده، یک مراقب معمولی یا یک معلم، مخالفت یا سرکشی می‌کنند. کودکان مبتلا به ODD این رفتارها را بیشتر از سایر کودکان هم سن خود نشان می‌دهند.

4- اختلال رفتاری

اختلال رفتاری (CD) زمانی تشخیص داده می‌شود که کودکان یک الگوی پرخاشگری مداوم نسبت به دیگران داشته باشند و قوانین و هنجارهای اجتماعی در خانه و مدرسه را نقض کنند. کودکان مبتلا به CD بیشتر احتمال دارد آسیب ببینند و ممکن است در کنار آمدن با همسالان مشکل داشته باشند.

5- بی توجهی یا بیش فعالی (ADHD)

کودکان مبتلا به ADHD یا بیش فعالی کودک ممکن است در توجه یا کنترل رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند (ممکن است بدون فکر کردن به نتیجه عمل کنند) یا بیش از حد فعال باشند. اگرچه اختلال روانی کودکان ADHD قابل درمان نیست اما می‌توان آن را با موفقیت مدیریت کرد. ممکن است برخی از علائم اختلال روانی کودکان adhd در بزرگسالی و با افزایش سن کودک بهبود یابند.

علائم هشدار دهنده اختلالات روانی کودکان

ممکن است در کودک برخی از علائم هشداردهنده اختلالات روانی به وجود بیایند. با مشاهده این علائم بهتر است با یک روانپزشک برای مشاوره کودک مشورت کرده و مشکل کودک خود را هر چه سریع‌تر برطرف کنید. برخی از این نشانه ها، علائمی است که در اختلال روانی که در هیجان و بیش فعالی ظاهر می شود، خود را نشان می دهد. علائم بیماری روانی کودکان را در زیر ببینید:

 • غم و اندوه مداوم که دو هفته یا بیشتر طول می‌کشد
 • کناره‌گیری یا اجتناب از تعاملات اجتماعی
 • اقدام به آسیب رساندن به خود یا صحبت در مورد آن
 • صحبت از مرگ یا خودکشی در برخی از اختلالات روانی کودکان
 • طغیان یا تحریک‌پذیری شدید
 • رفتارهای خارج از کنترل که می‌تواند مضر باشد
 • تغییرات شدید در خلق و خو، رفتار یا شخصیت
 • تغییرات در عادات غذایی
 • کاهش وزن
 • مشکل در خوابیدن
 • سردردهای مکرر یا معده درد
 • مشکل در تمرکز
 • تغییرات در عملکرد تحصیلی
 • اجتناب از رفتن به مدرسه

نحوه تشخیص اختلالات روانی در کودکان

مشکلات سلامت روان کودکان، واقعی، رایج و قابل درمان است. اگرچه از هر 5 کودک، یک کودک دارای مشکل سلامت روانی قابل تشخیص است اما تقریباً دو سوم آن‌ها کمک اندکی دریافت می‌کنند یا اصلاً هیچ کمکی دریافت نمی‌کنند زیرا به آن‌ها توجهی نمی‌شود.

مشکلات روانی درمان نشده می‌تواند عملکرد کودکان را در خانه، مدرسه و جامعه مختل کند. اگر کودکان مبتلا به مشکلات روانی، درمان نشوند ممکن است در معرض خطر شکست در مدرسه قرار بگیرند. همچنین ممکن است در آینده کارهایی انجام دهند که نیاز باشد سیستم عدالت کیفری در مورد آن‌ها تصمیم بگیرد. این کودکان در همان زمان کودکی و بزرگسالی ممکن است در معرض خودکشی قرار بگیرند.

والدین و اعضای خانواده معمولاً اولین کسانی هستند که متوجه می‌شوند که آیا کودک با احساسات یا رفتار خود مشکل دارد و آیا از اختلالات روانی زمان کودکی رنج می‌برد یا خیر. مشاهدات شما، همراه با مشاهدات معلمان و سایر مراقبان، می‌تواند به تعیین این‌که آیا نیاز به کمک برای فرزندتان دارید یا خیر کمک کند.

روش های درمانی اختلالات روانی کودک

به یاد داشته باشید که اختلالات روانی کودک، می تواند استعدایابی کودک و نوجوان را تحت تاثیر قرار دهید و شکوفا شدن استعدادها را به تاخیر بیندازد. بنباراین باید به درمان این بیماری ها راغب باشید. اکنون برخی از روش‌های درمانی که به بهبود علائم انواع اختلالات روانی در کودکان کمک می‌کند را بررسی می‌کنیم.

1- رفتار درمانی

رفتار درمانی یک اصطلاح برای درمان انواع اختلالات روانی کودکان است که بر رفتارهای کودکان و افکار و احساساتی که روی آن‌ها تاثیر می‌گذارد تمرکز دارد. هدف اصلی رفتار درمانی، تقویت رفتارهایی که می‌خواهید در کودک ببینید و از بین بردن رفتارهایی که نمی‌خواهید ببینید است. رفتار درمانی در بهبود رفتارها در خانه، مدرسه و جامعه موثر است.

2- مشاوره

جلسات مشاوره فردی و گروهی توسط یک مشاور آموزش دیده ارائه می‌شود که می‌تواند به درمان اختلالات روانی کودکان کمک کند و به کودکان کمک کند تا با چالش‌های زندگی خود کنار بیایند، اعتماد به نفس و مهارت‌های اجتماعی را بیاموزند، خشم و احساسات را مدیریت کنند و سایر مهارت‌های مثبت زندگی را توسعه دهند.

3- برنامه و فعالیت روزانه

برنامه روزانه (که اغلب به آن‌ها برنامه‌های درمانی روزانه گفته می‌شود) ترکیبی از خدمات درمانی و آموزشی است که چند ساعت در روز به کودکان، فعالیت‌های ویژه‌ای می‌دهد که به آن‌ها کمک می‌کند تا با مشکلات عاطفی یا رفتاری خود مقابله کنند. درمان روزانه ممکن است شامل آموزش ویژه، مشاوره، آموزش والدین، آموزش حرفه‌ای، مداخله در بحران و تفریح ​​درمانی باشد. این برنامه حداقل ۴ ساعت در روز به طول می‌انجامد.

4- درمان با دارو

کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات سلامت روان اغلب با داروهای روانگردان درمان می‌شوند. بنابراین نباید درمان اختلالات روانی کودکان را به تعویق بیندازید. داروهایی که می‌توانند بر ذهن، احساسات و رفتار تأثیر بگذارند که بسیاری از آن‌ها نیاز به نظارت دقیق دارند.

5- درمان حل مسئله

درمانی است که در آن کودک یا نوجوان با درمانگر خود در مورد مسائل مختلف صحبت می‌کند تا برای رفتارها و سوال‌های درون ذهنش، جوابی پیدا کند. در این روش هنگامی‌که راه حلی را انتخاب می‌کنند به گذشته نگاه می‌کنند تا بتوانند منشا اختلالات روانی کودکان و نوجوانان را پیدا کنند.

6- آموزش روانی

این آموزش، شامل ارائه اطلاعات به کودکان و خانواده آن‌ها در مورد اختلال سلامت روان آن‌ها و درمان‌ها و راهبردهای مورد استفاده برای مدیریت تأثیر آن بر زندگی آن‌ها است. آگاه بودن از این اطلاعات به توانمندسازی کودکان، جوانان و خانواده‌های آن‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود تا آن‌ها به‌طور موثر، شرایط خود را مدیریت کنند.

7- تفریح درمانی

با تفریح درمانی یا بازی درمانی به کودک خود کمک می‌کنید که از اتفاقات روزمره خود لذت ببرد و عواطف و احساسات خود را بهتر نشان دهد.

سخن آخر

به‌ طور کلی این درمان‌ها ممکن است شامل درمان فردی، گروهی و خانوادگی باشد. نحوه درمان و استفاده کردن یا نکردن از دارو، به تشخیص متخصص و روانپزشک مرکز مشاوره برمی گردد. رفتار درمانی،‌ آموزش ویژه، تفریح درمانی و… ممکن است بیشتر از بستری شدن در بیمارستان طول بکشد. اما معمولا این درمان‌ها برای یک کودک بیشتر توصیه می‌شوند. بنابراین اگر علائم اختلالات روانی شایع در کودکان خود را مشاهده کردید، بهتر است که در سریع‌ترین زمان با یک مشاور یا روان‌ پزشک کودک مشورت کرده و از او در این مورد کمک بگیرید.

کلیدواژه‌ها:کودک

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

58 پاسخ

 1. Thank you so much for providing individuals with an extremely breathtaking chance to read articles and blog posts from here. It is often so beneficial and full of a lot of fun for me personally and my office co-workers to search your blog at minimum thrice every week to learn the fresh secrets you have. And definitely, I’m just actually happy for the terrific principles you serve. Selected 4 facts in this posting are unequivocally the most impressive I have had.

 2. I definitely wanted to construct a small word in order to express gratitude to you for those unique ideas you are showing on this site. My time-consuming internet lookup has finally been rewarded with excellent details to exchange with my friends and family. I would assume that many of us website visitors actually are truly blessed to dwell in a fine community with so many perfect professionals with good strategies. I feel rather blessed to have come across your webpages and look forward to many more excellent minutes reading here. Thank you again for all the details.

 3. I simply wished to thank you very much all over again. I am not sure what I might have carried out in the absence of the methods documented by you directly on this industry. It actually was the daunting case for me, however , observing your well-written tactic you treated the issue forced me to jump over happiness. I am just grateful for this help and pray you know what a powerful job you’re undertaking teaching the rest through your web site. Probably you have never come across any of us.

 4. I simply wished to thank you very much all over again. I do not know the things that I would’ve undertaken in the absence of the entire concepts shown by you over that question. It seemed to be the frightening setting for me, but witnessing a new well-written manner you resolved that forced me to weep for delight. I am just happier for this information and in addition hope you know what an amazing job you are providing educating some other people using your web page. Most likely you haven’t encountered any of us.

 5. I enjoy you because of all of the hard work on this website. Kim takes pleasure in getting into internet research and it is easy to see why. Most people hear all regarding the lively ways you present both interesting and useful suggestions via this website and in addition boost participation from the others on that subject so our own child has been being taught a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one doing a pretty cool job.

 6. My husband and i have been really lucky Jordan could do his reports from your ideas he had through your web pages. It’s not at all simplistic to just continually be giving away tips and hints which usually people may have been making money from. Therefore we take into account we need the website owner to give thanks to because of that. The illustrations you made, the easy blog menu, the relationships you help foster – it’s got everything astonishing, and it is aiding our son and our family understand the content is awesome, which is certainly especially important. Thanks for the whole lot!

 7. My spouse and i have been very ecstatic that Louis managed to complete his researching with the precious recommendations he came across out of the web pages. It is now and again perplexing just to continually be giving out guidance which some others could have been making money from. And we all discover we’ve got you to be grateful to for that. The entire illustrations you have made, the simple blog navigation, the relationships you will make it possible to create – it’s got mostly superb, and it’s really aiding our son and us consider that that article is thrilling, and that is particularly pressing. Many thanks for the whole thing!

 8. I precisely had to thank you so much once more. I do not know the things I might have worked on without the actual strategies discussed by you over such a question. It had become an absolute frustrating matter in my circumstances, but encountering the specialized fashion you managed it made me to jump over delight. Now i’m happier for your service and as well , trust you really know what an amazing job you are always carrying out instructing people today through the use of your blog. I’m certain you’ve never met any of us.

 9. I needed to draft you this bit of remark so as to give thanks again with your unique solutions you’ve shown above. It was simply remarkably generous of you to deliver unreservedly all that numerous people might have offered for an electronic book to end up making some money for themselves, notably considering the fact that you might have done it if you ever decided. The secrets also acted to be the great way to know that many people have similar passion like mine to understand somewhat more in respect of this matter. I’m sure there are a lot more fun moments up front for folks who start reading your site.

 10. There are some fascinating points in time in this article however I don抰 know if I see all of them middle to heart. There may be some validity but I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as effectively

 11. I used to be very pleased to seek out this net-site.I needed to thanks for your time for this excellent learn!! I positively having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 12. When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you possibly can remove me from that service? Thanks!

 13. After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any means you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 14. There are actually a variety of details like that to take into consideration. That is a great point to convey up. I provide the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where an important thing will be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged round issues like that, however I’m sure that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys really feel the affect of just a moment抯 pleasure, for the rest of their lives.

 15. Can I just say what a relief to find somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know the right way to convey a difficulty to mild and make it important. More individuals need to learn this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre no more in style since you definitely have the gift.

 16. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to read, however I really thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can fix should you werent too busy looking for attention.

 17. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I know it was my option to learn, but I actually thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would repair in the event you werent too busy in search of attention.

 18. Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any manner you may remove me from that service? Thanks!

 19. I discovered your blog web site on google and test just a few of your early posts. Proceed to keep up the very good operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to reading extra from you in a while!?

 20. I must express my love for your kind-heartedness giving support to those people who must have help with in this niche. Your special dedication to passing the message along ended up being exceptionally invaluable and has continually allowed professionals much like me to attain their desired goals. This invaluable key points signifies this much a person like me and still more to my peers. Regards; from everyone of us.

 21. There are some interesting closing dates on this article however I don抰 know if I see all of them heart to heart. There is some validity but I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as nicely

 22. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in reality purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you become expertise, would you mind updating your blog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Huge thumb up for this blog post!

 23. I抦 impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the difficulty is one thing that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very blissful that I stumbled across this in my search for one thing regarding this.

 24. That is the suitable weblog for anyone who needs to search out out about this topic. You realize so much its almost onerous to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 25. After research a number of of the weblog posts on your website now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website checklist and can be checking again soon. Pls check out my website online as properly and let me know what you think.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *