مهریه، جلوگیری از فروپاشی خانواده و احترام به حقوق زن

وَآتُوا النِّسَاءَ صَدُقَاتِهِنَّ نِحْلَةً فَإِنْ طِبْنَ لَكُمْ عَنْ شَيْءٍ مِنْهُ نَفْساً فَكُلُوهُ هَنِيئاً مَرِيئاً.[2]

«و مَهريه‏هاى زنان را (به عنوان هديه يا) بدهى به آنان بپردازيد؛ و اگر به ميل خودشان چيزى از آن را به‏شما [ببخشند]، آن را گوارا (و پاك و) دلچسب بخوريد.»

نكته‏ها و اشاره‏ها

1. واژه‏ى «صَدُقه» به معناى مهريه‏ى بانوان است كه در اصل به معناى تماميت و صحت است. در اين واژه نوعى بخشش صادقانه و تام، همراه با اظهار پيوستگى و دل جويى نهفته است.

2. واژه «نِحْلَة»، يا به معناى بدهى است، كه در اين صورت اشاره به اين است كه مهريه‏ى زنان، مثل بدهكارى، بر عهده‏ى مرد است و بايد آن را بپردازد؛ و يا به معناى «بخشش و عَطيّه» است كه در اين صورت مهريه يك بخشش الهى به زن محسوب مى‏شود و خدا براى اين كه زن حقوق بيش‏ترى در اجتماع داشته باشد، مهريه را به او بخشيده است، پس آن را به طور كامل ادا كنيد.

3. در عصر جاهليت، براى زنان ارزشى قايل نبودند و مهريه‏ى زنان را ملك اولياى آنها مى‏دانستند و حتى گاهى مهر يك زن را ازدواج با زن ديگرى قرار مى‏دادند. اسلام بر تمام اين عادات جاهلانه خط بطلان كشيد و زن را مالك مهريه معرفى كرد.

4. در روايتى از امام صادق عليه السلام حكايت شده:

هر كس با زنى ازدواج كند و قصد نداشته باشد كه مهريه‏ى او را بپردازد، (شوهر آن زن نشده و) عمل نامشروع انجام مى‏دهد.

5. در اسلام مقدار معينى براى مهر زنان تعيين نشده است و بستگى به توافق زن و شوهر دارد. مهر پشتوانه‏اى براى احترام به حقوق زن است و جنبه‏ى جبران خسارت دارد، و قيمت و بهاى زن نيست؛ از اين رو به شخصيت زنان لطمه‏اى نمى‏زند.

6. از آن‏جا كه امكان طلاق در هر ازدواجى وجود دارد، مهريه عاملى است براى جلوگيرى از فروپاشى خانواده و نيز اندوخته‏اى است براى زنان پس از جدايى كه متحمّل خسارت بيش‏ترى مى‏شوند و گاهى جوانى و نشاط خود را از دست مى‏دهند.

7. زن، در گرفتن يا بخشيدن مهريه آزاد است؛ البته بخششى كه همراه با رضايت قلبى باشد، نه از روى اكراه واجبار؛ بنابراين اگر زن مهر خود را به شوهرش بخشيد، براى او حلال و گواراست.

آموزه‏ها و پيام‏ها

1. اسلام حامى حقوق زنان است.

2. مهريه‏ى زنان را به عنوان بدهى و بخشش صادقانه بپردازيد.

3. بدون رضايت قلبىِ زنان، به مهريه‏ى آنان دست‏درازى نكنيد.

  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
  2. . النساء، 4.
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *