مشاوره طلاق

طلاق یکی از راه‌های نهایی برای خاتمه یک زندگی زناشویی است. بسیاری از زوجین دیگر تمایلی به ادامه زندگی و حفظ همسر خود ندارند و به دلیل مسائل و مشکلاتی تصمیم به جدایی می‌گیرند. اما قبل از هر اقدامی بهتر است حتما در جلسات مشاوره طلاق شرکت کنید تا شما را با مشکلات و پیامدهای بعد از طلاق بیشتر آشنا کنند تا بتوانید به صورت منطقی تصمیم بگیرید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به سوالاتی همچون چه زمانی باید طلاق گرفت و مشاور طلاق چه کاری می‌کند تا زوجین درباره ادامه زندگی خود تصمیم بگیرند یا با ارائه راهکارهایی به خود و همسرشان فرصت دوباره زندگی بدهند، پاسخ بدهیم. پس با ما همراه شوید.

مشاوره طلاق چیست؟

مقوله طلاق نیز همانند ازدواج موضوع پر اهمیت و پر چالشی در زندگی مشترک زوجین و سایر اعضای خانواده آنها به شمار می‌آید. اما وقتی زوجین دچار مشکلات و اختلاف می‌شوند، تمرکز عاطفی، روحی و جسمی مناسبی هنگام تصمیم به جدایی ندارند و همواره رفتارهای آنها با هیجاناتی همراه است. از این رو، نقش مشاوره طلاق به عنوان یک رابطه درمانی برای زوجینی که در آستانه طلاق قرار دارند، می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد. جلسات مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا به تمام ملاحظات زندگی پس از طلاق فکر کنند و خود را برای تغییرات زندگی بعد از جدایی آماده کنند.

ضرورت مشاوره قبل از طلاق؟

چه زمان باید طلاق گرفت و چه زمانی برای مشاوره قبل از طلاق باید مراجعه کرد و سوالاتی از این دست بستگی به شرایط زوجین دارند. البته هر زمانی که زن و شوهر به احساس عدم رضایت‌مندی در زندگی خود رسیدند و مشکلات آنها با گفتگوی ساده قابل حل نباشد، ضرورت مشاوره قبل از طلاق بیشتر آشکار می‌شود.

در این جلسات مشاوره، زن و شوهر به صورت منطقی با اطمینان از اینکه فرد مشاور بی‌طرف بوده و نقشی در دفاع از رفتارهای طرف مقابل ندارد، به بیان مشکلات و اختلافات خود می‌پردازند. مشاور طلاق نیز با دیدگاه متفاوت به موشکافی ریشه اختلافات می‌پردازد و سعی می‌کند تا آن مشکلات را از طریق گفتگو و تدوین استراتژی و راه‌حل‌هایی بین طرفین برطرف کند.

طبق قانون استفاده از مشاوره طلاق اجباری است و در صورتی که به هر دلیل زوجین تصمیم به جدایی بگیرند، قبل از آغاز فرایند قانونی برای جدایی باید به مراکز مشاوره طلاق مراجعه کنند تا از صدمات روحی و جسمی بعد از طلاق جلوگیری شود. هنگامی که یک زوج به توهم خیانت می رسند یا یکی از زوجین به گذشته همسر بیش از حد توجه می کند و آن را دائما در زندگی فعلی، پیش می کشد، مشاوره بهترین کاری است که می توان انجام داد. زوجینی که با مشکلاتی مانند اعتیاد به پورنوگرافی یکی از طرفین مواجه هستند، ممکن است در آینده به مشاوره طلاق نیاز داشته باشند.

بر این اساس از جمله مزایای مشاوره قبل از طلاق می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • احتمال رفع شدن مشکلات زندگی زناشویی و پشیمانی زوجین برای گرفتن طلاق
  • آگاهی از حق و حقوق زوجین به ویژه زنان در صورت جدایی
  • تصمیم و توافق زن و شوهر درباره پذیرش حضانت فرزندان بعد از طلاق
  • آگاهی از پیامدهای جدایی و کسب توانایی جهت مقابل با غم و اندوه بعد از طلاق
  • کمک به تقویت اعتماد به نفس افراد برای مدیریت بهتر زندگی جدید در آینده

مشاوره طلاق چند جلسه است؟

همانطور که ازدواج براساس قانون و قواعدی شکل می‌گیرد، طلاق نیز تابع قوانین خاص خود است. به طوری که زوجین متقاضی طلاق باید قبل هر از اقدامی در جلسات مشاوره طلاق شرکت کنند. طبق قانون حمایت از حقوق خانواده شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق اجباری است و البته بستگی به رویه دادگاه‌های خانواده هر شهر دارد. این جلسات مشاوره گاهی با حضور زن و شوهر، گاهی با حضور وکیل و گاهی با حضور حداقل یکی از متقاضیان طلاق (زن یا شوهر) در شعب دادگاه خانواده برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است، تعداد جلسات مشاوره قبل از طلاق حداقل چهار جلسه است که ظرف یک ماه تشکیل می‌شود. البته بنا بر تشخیص مشاور طلاق، زن و شوهر می‌توانند در یک جلسه مشاوره شرکت کنند.

مشاوره طلاق توافقی

مشاوران در طلاق توافقی، زوج‌ها را برای طلاق و جدایی آماده نمی‌کنند بلکه جلسات مشاوره طلاق توافقی در جهت شناسایی ریشه اختلافات برگزار می‌شود. در این جلسات زن و شوهر مشکلات بین خود را حل می‌کنند و اگر تصمیم آنها برای جدایی تنها به خاطر یکسری سوءتفاهمات است، مشاوره به رفع آنها کمک می‌کند.

بنابراین در جلسات مشاوره برای طلاق توافقی، مشاوران مربوطه به صحبت‌ها و اظهارات زن و شوهر گوش می‌دهد و سعی می‌کنند با ارائه راهکارهای مناسب و منطقی، آنها را متوجه اشتباه خود کنند و از تصمیم خود کوتاه بیایند. در مشاوره طلاق توافقی، زوجین فرصتی را پیدا می‌کنند که به دور از دخالت دیگر اعضای خانواده و دوستان خود، با یکدیگر تعامل کنند تا با تغییر سبک زندگی و سبک رفتاری خود با انصراف از طلاق به زندگی مشترک زناشویی بازگردند.

بسیاری از زوجین برای استفاده از خدمات مشاوره برای طلاق توافقی می‌توانند از امکانات مشاوره خانواده آنلاین استفاده کنند. به همین منظور افراد بدون محدودیت زمانی و مکانی، می‌توانند با یک مشاور با تجربه در این زمینه صحبت کنند و مشکلات، اختلافات و نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارند و بعد تصمیم بگیرند. بنابراین اگر در زندگی خود دچار مشکلات عدیده‌ای هستید و نیاز به مشاوره خانواده دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین این مرکز برای حل مشکلات خود استفاده کنید.

مشاور طلاق چه کار می‌کند؟

یک مشاور طلاق در مرکز مشاوره به زوجینی که در آستانه طلاق قرار دارند، یاد می‌دهد که چگونه منطقی رفتار کنند و به تردید خود پاسخ دهند که آیا واقعا قصد دارند که طلاق بگیرند یا نه. به عبارتی دیگر، در جلسات مشاوره طلاق به زوجین فرصت داده می‌شود که پرونده زندگی زناشویی خود را باری دیگر ورق بزنند و نقاط مثبت و منفی آن را روشن کنند. همچنین در این فرصت مشکلات روابط زناشویی بیان شده و در جهت اطلاح آنها اقداماتی پیشگیرانه‌ای پیشنهاد می‌شود. بنابراین به زوج‌ها توصیه می‌شود که با جدیت و دقت نظر خاصی به مشاوره‌هایی که قبل از طلاق صورت می‌گیرد، توجه کنند.

البته در این جلسات مشاور طلاق، اطلاعاتی را درباره پیامدهای طلاق و اثرات آن بر زندگی خود و فرزندانشان بیان می‌کنند تا با آگاهی بیشتری تصمیم به جدایی بگیرند. در این جلسات بسیاری از زوجین سعی می‌کنند که رابطه خود را اصلاح کرده و دوباره فرصتی به خود و همسرشان بدهند اما در برخی از مواقع خروجی جلسات مشاوره طلاق این می‌شود که جدایی با تمام عواقب آن به اصلاح زوجین خواهد بود.

نکته دیگر درباره کارکرد مشاور طلاق این است که می‌تواند زن و شوهر را نسبت به پیامدهای طلاق آگاه کند. همچنین تکنیک‌هایی را جهت بهبود عزت نفس، تقویت اعتماد به نفس و پذیرش واقعیت به آنها آموزش ‌دهد تا بتوانند با زندگی جدید و دنیای بدون تأهل کنار بیایید.

مشاوره فرزندان طلاق

بحث مشاوره طلاق تنها مختص زن و شوهر نیست بلکه مشاوره فرزندان طلاق به دلیل پیامدهای مخرب آن نیز در اولویت قرار داد. فرزندان همواره بیشترین آسیب را از جدایی والدین خود خواهند دید. بنابراین ضروری است که با برگزاری جلسات مشاوره از آسیب دیدن فرزندان طلاق به شدت پیشگیری شود.

البته والدین قبل از هر اقدامی برای طلاق و جدایی باید با مشاور طلاق صحبت کنند و تمام جوانب و پیامدهای این تصمیم خود را بررسی کنند. با این حال در صورتی که تصمیم والدین برای طلاق قطعی شود باید مشاور طلاق فرزندان آنها را برای پذیرش این اتفاق آماده کند. زمانی که فرزندان بتوانند با موضوع و دلیل جدایی پدر و مادر خود کنار بیایند از این جانب کمتر اذیت می‌شوند.

اما در این بین والدین هنگامی که تصمیم به طلاق می‌گیرند با صراحت اعلام می‌کنند و فرزند آنها دیگر بزرگ شده و می‌تواند موضوع جدایی ما را درک کند. در حالی که فرزندان در هر سنی به حضور و توجه والدین نیاز دارند و نمی‌توان به طور دقیق بهترین و بدترین سن طلاق برای کودکان را بیان کرد.

چرا که طلاق در سنین کودکی ضربات روحی شدیدی را به جای می‌گذارد و در سنین نوجوانی نیز باعث ضعف اعتماد به نفس و بی‌اعتمادی و غیره می‌شود. پس طلاق هیچگاه برای فرزندان اتفاق مناسب و قابل پذیرشی نبوده است. بر این اساس در این رابطه حتما با مشاوره طلاق فرزندان صحبت کنید تا آسیب‌های طلاق برای فرزند خود را به حداقل ممکن برسانید.

جمع‌بندی

طبق آنچه در مطالب بالا گفته شد، مشاوره طلاق به معنای کمک به طلاق زوجین و یا جلوگیری از تصمیم زن و شوهر برای جدایی نیست. بلکه جلسات مشاوره به زوجین کمک می‌کند درباره تصمیم خود منطقی فکر کنند و تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهند. بنابراین مشاور به زوجین در موشکافی مشکلات و اختلافات کمک کرده و تا شاید دوباره به زندگی مشترک زناشویی برگردد و در صورتی که راه نجات آنها طلاق است این اقدام با کمترین آسیب انجام شود.

کلیدواژه‌ها:طلاق

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

9 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *