مشاوره ازدواج مجدد

اشتراک‌گذاری

مشاوره ازدواج مجدد یکی از الزامات مهم و ضروری برای زنان و مردانی است که قصد دارند پس از ازدواج اول خود که به هر سبب مثل طلاق و جدایی، مرگ همسر و..نیز به اتمام رسیده، دوباره ازدواج کنند لازم و ضروری می باشد..

زیرا در مشاوره ازدواج مجدد نکات و راهنمایی های بسیار مهم و حیاتی از جانب مشاور به اطلاع زن و مرد رسانده می شود تا با اطمینان بیشتری تصمیم گیری کنند.

علل بهره مندی از مشاوره ازدواج مجدد

از آنجا که ممکن است پس از به اتمام رسیدن ازدواج قبلی نیز آسیب ها و ضربه های روحی خاصی به زن یا مرد وارد آید:

بهره مندی از کمک های تخصصی یک روانشناس در جلسات مشاوره ازدواج مجدد نیز بسیار مفید و موثر بوده و سبب می گردد زن و مرد نسبت به روحیات خود شناخت بیشتری پیدا کرده و پس از اطمینان از وضعیت روحی خود به سراغ ازدواج دیگری به شرط تناسب روند.

لذا این تناسب هم ب کمک های تخصصی روانشناس در جلسات مشاوره ازدواج مجدد نیز بررسی و ارزیابی می گردد.در ادامه برخی از علل بهره مندی از این جلسات را عنوان می داریم:

شناخت نقاط ضعف خود

در مشاوره ازدواج مجدد، ابتدا زن یا مرد پیش از ازدواج دوباره علل به اتمام رسیدن و جدایی از همسر قبلی خود را به مشاور بیان می کنند تا نقاط ضعف وی از دل صحبت ها بیرون آمده و روانشناس بتواند به خوبی این نقطه ضعف در رابطه را بهبود بخشد.

شناخت جامع ترِ همسر دوم

جلسات مشاوره ازدواج مجدد کمک می کند پیش از ازدواج دوم درباره شخص مقابل اطلاعات کامل تری به دست آمده و در کنار در نظر داشتن احساسات نیز با تصمیمی عاقلانه و منطقی نتیجه ای مفید و موثر پدید آید تا اشتباهی که در زندگی پیش از همسر دوم رخ داده بود دیگر تکرار نگردد..

زیرا در برخی مواقع علت جدایی هایی مثل طلاق و متارکه کردن به سبب اشتباهات دو طرف و کوتاه نیامدن از قبول اشتباهات خود می باشد.

تعیین هدف از ازدواج دوم

در مشاوره ازدواج مجدد هدف از ازدواج دوم نیز معین می گردد.بهتر است زن یا مرد هدف از ازدواج مجدد خود را در نظر داشته باشد و صرفا به دلیل تنهایی یا لجبازی با شخص قبلی وارد رابطه نگردد. لذا مشاور در جلسات مشاوره ازدواج مجدد این نکته را به فرد یادآور می شود و از شخص می خواهد اهدافش را در رابطه با دوباره ازدواج کردن خود بیان کند و نقشه ذهنی مورد نظرش را در نظر گیرد.

زیرا باید در ازدواج دوم به سبب تجارب گذشته دقت عمل بیشتری در انتخاب طرف مقابل صورت گیرد.

در نظر داشتن و اهمیت به شرایط زن یا مرد

در این جلسات تمامی شرایط زن یا مردی که قصد ازدواج دوم را دارند نیز توسط مشاور و وی بررسی می گردد.همچنین تناسب شرایط گذشته و فعل این شخص با همسر دوم نیز ارزیابی می گردد مثلا میزان تناسب نحوه تفکر و فرهنگ دو شخص و..

لذا مهم است که همسر دوم از ازدواج قبلی و ناموفق زن یا مرد مطلع باشد و از این مسئله بی خبر نگردد.

به همین سبب روانشناس در جلسات مشاوره ازدواج مجدد نیز این مسئله را به وی اطلاع می دهد و از رضایت این شخص از ازدواج پیشین شخص، اطمینان حاصل می نماید تا در آینده مشکلی رخ ندهد.

اهمیت بررسی میزان رابطه فعلی زن یا مرد با همسر سابق در مشاوره ازدواج موفق

در جلسات مشاوره ازدواج مجدد نیز باید مشخص گردد که آیا زن یا مرد همچنان به سبب نسبیت فامیلی یا هر دلیل موجه دیگری با یکدیگر رو در رو می گردند یا خیر. لذا باید میزان حد و مرز بین این شخص با همسر سابق رعایت شده و دیگر شکاف و مسئله ای از بابت دلتنگی و..نیز بین هر دو برقرار نباشد.

باید اذعان داشت از توصیه های مهم روانشناسان در جلسات مشاوره ازدواج دوم نیز این می باشد که:

زن یا مرد باید از نوع احساسات شان نسبت به همسر سابق خود مطمئن گردیده و در صورتی که با جدایی خود از همسر قبلی کنار آمده اند و در قلب شان وجود همسر سابق خود را در زندگی شان طلب نمی کنند، پس از طی کردن مدت زمانی معین در صورت نیاز به ازدواج دوم نیز با کمک های یک مشاور و روانشناس مجرب به این مسئله بپردازد.

اطمینان از رضایت فرزند

اگر زن یا مرد از همسر سابق خود فرزندی دارند انتظار می رود که فرزندشان از ازدواج دوم ایشان مطلع باشد. لذا اگر فرزندان خردسال باشد تا حدودی گذر از این مرحله آسان می گردد ولی اگر فرزندان در سنین بالاتری باشند ممکن است نسبت به این ازدواج بدبین بوده و یا آن را بی شرمی مادر یا پدر خود تلقی کنند.بنابراین رضایت فرزندان از این بابت بسیار مهم و ضروری می باشد. لذا اگر فرزندان از ازدواج مجدد مادر یا پدرشان رضایت نداشته باشند توصیه می گردد بنا بر نظر مشاور، فرزند دختر یا پسر در جلسات مشاوره ازدواج مجدد حضور پیدا کرده و مشاور با وی صحبت کند ولیکن روانشناس و مشاور نمی تواند هیچ نظری را بر کودک تحمیل گرداند. و بسیاری علل دیگر که سبب می گردد نیاز به حضور در جلسات مشاوره ازدواج مجدد حتمی گشته و الزام یابد.

بنابراین بهتر است از تاثیرات موثر این جلسات غافل نشده و به آن اهمیت داد در غیر این صورت پایداری ازدواج دوم هم ممکن است چندی پس از شروع اختلافات و تضادهای فکری ترک برداشته و سرانجام به جدایی دیگری ختم گردد.

اهمیت به علل بهره مندی از مشاوره ازدواج مجدد

گاهی ممکن است زن یا مرد به سبب ازدواج ناموفق قبلی شان دچار آسیب های روحی شده باشند و نیاز باشد پیش از ازدواج دوم نیز این آسیب ها حل و درمان شوند و ایشان حساس بهتری نسبت به زندگی پیدا کنند.

از طرفی احتمال وجود چالش های متعدد به سبب ازدواج دوم مراتب بالاتری در زندگی زن و مرد پیدا می کند مثلا مخالفت فرزندان یا والدین زن یا مرد با ازدواج دوم ایشان، شکاکیت و کم اعتمادی و..

لذا مشاور در جلسات مشاوره ازدواج مجدد چالش های احتمالی دیگر به سبب ازدواج دوم را به زن و مرد یادآور می شود.

همچنین پس از اطمینان از تناسب زن و مرد با یکدیگر و صلاحدید ازدواج شان، نکات و راهنمایی های لازم بر شروع یک ازدواج خوب و موفق و پایداری آن را بیان کرده و به بررسی مناسب ترین زمان برای ازدواج اشخاص با یکدیگر می پردازد.

کلیدواژه‌ها:پیش از ازدواج

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *