مديريت خانواده با مردان است

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ وَ التِى تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِى الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلَا تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلًا إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيّاً كَبِيرا. [2]

«مردان، [مايه‏ى‏] پايدارى زنانند؛ به خاطر آن‏كه خدا برخى آنان را بر برخى [ديگر] برترى داد، و به خاطر آنچه از اموالشان (در مورد زنان) هزينه مى‏كنند. و زنانِ شايسته فرمان‏بردارانى فروتنند، كه به پاس آنچه خدا [براى آنان‏] حفظ كرده، در غياب (همسر خود، اسرار و حقوق او را،) نگهبانند. و زنانى را كه از نافرمانى شان ترس داريد، پس پندشان دهيد؛ و (اگر مؤثر واقع نشد،) در خوابگاه‏ها از ايشان دورى گزينيد؛ و (اگر هيچ راهى نبود، به آهستگى و به قصد تأديب) آنان را بزنيد. و اگر از شما اطاعت كردند، پس هيچ راهى بر (اى تعدّى به) آنان مَجوييد؛ كه خدا بلند مرتبه‏اى بزرگ است.»

نكته‏ها و اشاره‏ها

1. خانواده يك واحد كوچك اجتماعى است و از اين رو بايد سرپرست و مدير واحدى داشته باشد، تا رهبرى آن را به عهده گيرد. قرآن اشاره مى‏كند كه مقام سرپرستى و مديريت خانواده با مرد است. (البته مقصود آن نيست كه مرد حقّ استبداد و اجحاف دارد، بلكه مقصود رهبرى واحد منظم با توجه به مسئوليت‏ها و مشورت‏هاست).

2. اگر زن و مرد هر دو مدير باشند، هرج و مرج مى‏شود؛ يكى از اين دو بايد مديريت داشته باشند. مديريت داخلى خانواده با زنان است و مديريت خارجى خانواده با مردان؛ چرا كه هر كدام از آنها با حوزه‏ى وظايف خود آشناترند.

مردان نمى‏توانند وظايف سنگين اداره‏ى داخلى خانه را به عهده گيرند؛ زيرا عاطفه و احساسات و سليقه و حوصله‏ى خاصى مى‏طلبد كه فقط در زنان موجود است. زنان نيز نمى‏توانند وظايف مديريت و سرپرستى خانواده را از نظر مالى و روابط خارجى به عهده بگيرند؛ زيرا لازمه‏ى اين كار، نيروى جسمى زياد و كار طاقت‏فرسا و شناخت حيله‏هاى اجتماعى است، كه فقط در مردان موجود است.

3. برخى زنان استثنا هستند و بر شوهران خود برترى دارند و مى‏توانند وظايف سنگينى را به عهده بگيرند، همان طور كه در مردان نيز موارد استثنا وجود دارد، اما در وضع قانون نوع افراد مدّنظر قرار مى‏گيرند نه تك تك افراد.

پس، از آيه‏ى فوق استفاده مى‏شود كه هر مردى بر هر زنى مقدم نيست، بلكه در مجموع برخى بر برخى ديگر فضيلت دارند. آرى؛ برخى زنان جهان، مثل فاطمه عليها السلام، مريم و زينب عليهما السلام، بر بسيارى از مردان و زنان جهان برترى دارند.

4. سپردن مديريت خانواده به مرد، مطلبى ارزشى نيست، بلكه وظيفه‏اى پرمسئوليت است؛ يعنى آيه‏ى فوق خبر از اين واقعيت مى‏دهد كه مردان، قِوام و تكيه گاه و سرپرست خانواده هستند.

پس اين مطلب دليل برترى جنس مرد بر زن نيست، برترى افراد بر هم‏ديگر در گرو ايمان، علم، تقوا و جهاد است. پس، همان‏طور كه ممكن است شخصيت معنوى و علمى يك معاون از رئيس خودش بالاتر باشد، ممكن است شخصيت انسانى و معنوى و علمى زنى از شوهرش بالاتر باشد.

5. آيه‏ى فوق اشاره به حقوقى دارد كه خدا براى زنان در نظر گرفته است؛ يعنى انجام مسئوليت‏ها و وظايف زن متقابل است و در برابر آن از حقوقى الهى برخوردار است.

6. تربيت زنان سركش مراحلى دارد؛ نخست موعظه، سپس قهر و در آخر تنبيه بدنى؛ و تا وقتى مى‏توان به مراحل پايين‏تر اكتفا كرد، نبايد از مراحل بالاتر استفاده كرد. البته تنبيه فقط براى انجام وظيفه است، نه كينه و انتقام؛ از اين رو در آيه بيان شده كه هرگاه زن آگاه شد و دست از سركشى برداشت، تعدّى بر او جايز نيست.

7. در تمام قوانين جهان، هنگامى كه راه‏هاى مسالمت‏آميز براى وادار كردن افراد به انجام وظيفه مؤثر واقع نمى‏شود، به تنبيه متوسل مى‏شوند كه گاهى به مجازات‏هاى شديد مى‏انجامد، اما اسلام در مورد زنان سفارش كرده كه بايد تنبيه بدنى آنان ملايم و خفيف باشد، به طورى كه موجب شكستگى، جراحت و باعث كبودى بدن او نگردد. در برخى احاديث از امام باقر عليه السلام حكايت شده: «با چوب مسواك بزنيد».

8. برخى مفسران صاحب نظر معاصر برآن‏اند كه آيه‏ى فوق نوعى نسخ تدريجى است؛ يعنى اسلام براى مبارزه با عادات مردم جاهليت در مورد زدن شديد زنان و ستم به آنان، از سياست گام به گام استفاده كرده است و در گام اول و به صورت مقدماتى به آنان مى‏فرمايد كه در هنگام سركشى زن او را به آهستگى با چوب مسواك بزن، تا در گام‏هاى بعدى اين عادت زشت را از مردم بزدايد و آنان را به راه صحيح هدايت كند. همان طور كه با همين روش، برده‏دارى را از جامعه‏ى اسلامى زدود.

9. همان‏طور كه در آيه تنبيه بدنى زنان در هنگام نا فرمانى و طغيان مطرح شده است، در مورد مردان نيز چنين است؛ يعنى اگر مردى از وظايف خود تخلّف كرد، تنبيه مى‏گردد و حتى مجازات بدنى مى‏شود، ولى چون اين كار غالباً از عهده‏ى زنان خارج است، حاكم شرع موظف است كه مردان متخلّف را از راه‏هاى گوناگون، از جمله تعزير (مجازات بدنى) به وظايف خود وادارد.

10. در اين آيه به دو دسته از زنان اشاره شده است: اوّل زنان سركش و دوم زنان شايسته كه سه ويژگى دارند: الف) صالح هستند؛ ب) فروتن و فرمان‏بردارند؛ ج) رازدار و حافظ اموال، آبرو و ناموس شوهر در غياب او هستند.

آرى؛ روش تربيتى قرآن آن است كه سرنوشت نيكان و بدان را در برابر هم به تصوير مى‏كشد تا مردم با مطالعه‏ى سرنوشت آنان راه صحيح را انتخاب كنند.

آموزه‏ها و پيام‏ها

1. مديريت خانواده با مردان است (هر چند زنان نيز جايگاه و حقوق شايسته‏اى دارند).

2. بانوان زنان شايسته و سركش را بشناسند (و راه خود را انتخاب كنند).

3. بانوان بايد زنانى شايسته، فروتن، فرمان بردار و رازدار شوهر باشند.

4. زنان شايسته را مرحله به مرحله تربيت كنيد.

5. هيچ مردى حق تعدّى به زنان شايسته و فرمان‏بردار را ندارد.

  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
  2. . النساء، 34.
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *