فیلم‌های ماهواره و رواج خانواده‌‌های تك والدی در جوامع

در سریال‌های نامناسب شبكه‌های ماهواره‌ای سنت‌های اجتماعی وفرهنگی كشورها مورد تحقیر قرار می‌گیرند، نقش‌های خانه‌داری، همسری ومادری در این فیلم‌ها زیر سؤال رفته و بیشترین تأكید آنها نشان دادن ارزش كار زن دربیرون از خانه است.
عدم اعتماد زوجین به یكدیگر، آسیب‌ برخی از برنامه‌های ماهواره‌ای است، در فیلم‌های نامناسب ماهواره‌ای امیال جنسی در خارج از حریم خانواده ارضا شده و این ارضای عاطفی میان زن و شوهر از عرصه خصوصی به عرصه عمومی منتقل می‌شود؛ در حالی كه اسلام این امیال را پشتوانه حفظ خانواده و وسیله استحكام آن می‌داند.
این فیلم‌ها تلاش می‌كنند تا خانواده‌های تك والدی را در جامعه رواج دهند و الگویی برای زنان و دختران در كشورهای جهان سوم وبه ویژه كشورهای مسلمان ایجاد كنند همچنین با تغییر تصویر ذهنی زنان و مردان الگوهایی را كه خود می‌خواهند برای آنها مطرح می‌كنند.
پوشش نامناسب زنان در این فیلم‌ها، سبك زندگی و نوع پوشش زنان ایرانی را تغییر می‌‌دهد و امروز بخش وسیعی از بدحجابی‌های كشور به دلیل تأثیرپذیری افرادبدحجاب از ماهواره است، تمام پوشش‌ها و آرایش‌های نامناسب از طریق ماهواره ساماندهی می‌شود.
امروز امواج ماهواره بدون كنترل وارد خانه‌های ایرانیان شده وبسیاری از ارزش‌های ایرانی و اسلامی را حذف كرده و ناهنجاری‌های مد نظر غرب را درخانواده‌های ایرانی جایگزین می‌كند كه مدیران فرهنگی باید با راهكارهای اصولی دراین عرصه وارد عمل شوند.
درخصوص تأثیر ماهواره و اینترنت روی خانواده‌هایی كه به این ابزار دسترسی دارند،‌هشدار می‌دهند ‌استفاده از ماهواره می تواند باعث بروز آسیب‌های جدی در خانواده‌ها ‌شود.
اما به طور كلی،رواج بی‌بند و باری در خانواده‌ها از جمله عوارض استفاده نادرست ازماهواره است. مدگرایی و اعتقاد پیدا كردن به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیر‌اصولی و مشكل‌ساز، از دیگر مضرات استفاده از شبكه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی است.
استفاده از ماهواره بدون كنترل والدین بخصوص برای دختران جوان كه در سن رشد هستند،موجب بروز مشكلات شخصیتی كردهوحریم‌های بین افراد خانواده را از بین می‌برد.
شبكه‌های ماهواره‌ای، زبان‌، فرهنگ و بینش خانواده‌ها را درمحاصره خود قرار داده اند
بر اساس پژوهش‌های انجام شده، در حال حاضر حدود 30 درصد ازخانواده‌های ایرانی از ماهواره استفاده می‌كنند و 90 درصد از آنها فقط تماشاچی فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای هستند. در حال حاضر 5‌/‌4 میلیون گیرنده و دیش ماهواره‌های غیرمجاز در كشورمان فعال است.
برخی معتقدند میزان استفاده وضریب نفوذ این مهمان ناخوانده در نظام رسانه‌ای كشور بیش از آمارهای رسمی است، چون هنوز بسیاری از مردم از بیان این كه در خانه خود دیش گیرنده شبكه‌های ماهواره‌ای دارند، خودداری می‌كنند.
مراقب بچه‌ها باشیم
خانمی می‌گوید از صبح كودك 3ساله‌اش را مقابل شبكه كارتون ماهواره می‌نشاند تا به كارهایش برسد، رنگ و لعاب كارتون‌ها آنقدر زیاد است كه كودكش پلك نمی‌زند، اما یك‌روز كه از آشپزخانه كودك راتماشا می‌كرد دید كه سكوت و بی‌تحركی فرزندش مشكوك است. وقتی از آشپزخانه بیرون آمدو صفحه تلویزیون را نگاه كرد برای چند لحظه خشكش زد. از انیمیشن، صحنه‌های مستهجن پخش می‌شد.
باید بدانیم كه كودكان 20 برابر بیش از بزرگسالان از تلویزیون اثرپذیری دارند، یعنی بیست برابر مادر، كودكش از آن اثر می‌پذیرد.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, رسانه

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *