سه ويژگى برجسته‌‏ى خانواده‏‌ى حضرت زكريا

وَزَكَرِيَّا إِذْ نَادَى رَبَّهُ رَبِّ لا تَذَرْنِي فَرْداً وَأَنْتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ َ* فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى‏ وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُواْ يُسرِعُونَ فِى الْخَيْرتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَباً وَرَهَباً وَكَانُواْ لَنَا خشِعِين.[2]

«و (ياد كن) زكريا را هنگامى كه پروردگارش را ندا در داد: «پروردگارا، مرا تنها وامگذار (و فرزندى به من عطا كن!) و تو بهترين وارثانى.»* و (دعاى) او را اجابت كرديم، و به او يحيى را بخشيديم و همسرش را براى او شايسته (باردارى) گردانيديم؛ [چرا] كه آنان در (انجام) نيكى‏ها، پيوسته بر همديگر پيشى مى‏گرفتند؛ وما را مشتاقانه و ترسان مى‏خواندند؛ و براى ما فروتن بودند!»

نكته‏ها و اشاره‏ها

1. سرگذشت زكريا و تولد يحيى عليهما السلام در آيات اول تا پانزدهم سوره‏ى مريم بيان شد. زكريا در حال پيرى و با وجود نازايى همسرش از خدا فرزندى خواست تا برنامه‏هاى الهى او را پى‏گيرى كند و فرصت‏طلبان نتوانند بر امور دينى مردم و اموال بيت المال تسلّط يابند.

خدا نيز اين دعاى زكريا را پذيرفت و نازايى همسرش را اصلاح كرد و فرزندى به نام «يحيى» به او عطا كرد كه از پيامبران الهى شد.

2. در اين آيه اشاره شده كه زكريا مؤدبانه از خدا درخواست نمود؛ يعنى با واژه‏ى «پروردگارا» شروع كرد، سپس از خدا خواست كه او را تنها نگذارد، كه فراموش خواهد شد. و در آخر يادآور شد كه دنيا پايدار نيست و همه خواهند رفت و خداى متعال وارث همگان خواهد شد كه بهترين وارث است.

3. در اين آيات به سه ويژگى برجسته‏ى خانواده‏ى زكريا اشاره شده است؛ يعنى، سرعت در كارهاى نيك، هميشه به ياد خدا بودن و فروتنى در برابر او.

بيان اين سه صفت شايد اشاره به اين مطالب باشد:

الف) اين خانواده به هنگام فراوانى نعمت گرفتار غفلت و غرور نمى‏شدند و در همه‏ى حالات به ياد خدا بودند و او را مى‏خواندند و در برابر او فروتن بودند.

ب) خانواده‏ى زكريا در حال فقر يا غنا و در همه‏ى حالات در كارهاى خير شتاب مى‏كردند و از يك‏ديگر سبقت مى‏گرفتند.

ج) خدا را با بيم و اميد مى‏خواندند و خود را در حالتى معتدل نگاه مى‏داشتند. نه به خاطر اميد زياد گرفتار غرور و غفلت مى‏شدند و نه به خاطر ترس زياد از گناهان خود، از مغفرت الهى نااميد مى‏شدند.

آموزه‏ها و پيام‏ها

1. در هنگام دعا مؤدبانه از پروردگار درخواست كنيد.

2. خدا به دعاى بندگان نيكوكار و فروتنى كه به ياد او هستند، پاسخ مثبت مى‏دهد.

3. به خانواده‏ى زكريا بنگريد و از آنان درس سرعت در نيكوكارى، فروتنى و به ياد حق بودن را بگيريد.

  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
  2. – سوره مبارکه انبیاء، آیه89.
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *