زن و شوهر با تقوا

مرد باتقوا براى تأمين مخارج خانه جز به كسب حلال روى نمى آورد و به غير از مال حلال مالى قبول نمى كند او با تحصيل حلال الهى مقيد به رعايت حقوق تمام افرادى است كه از طريق كسب و تجارت با او سروكار دارند و به عبارت ديگر از وجود او در بيرون از خانه به بندگان خدا ضرر و زيان نمى رسد او به خاطر تقواى الهى دور حرام نمى گردد و گنج عفت نفس و قناعت را از دست نمى دهد.
مرد باتقوا چون از كسب و كار فارغ شود و به خانه بازآيد تمام كوفتگى و خستگى خود را كنار درب خانه مى ريزد و با نشاط و شادى و خوشدلى و خوشحالى وارد خانه مى شود به همسرش لبخند محبت مى زند و زحمات روزانه او را نسبت به نظافت خانه و پخت و پز و نگهدارى فرزندان خسته نباشيد مى گويد و وى را ارج مى نهد و با او و بچه ها با مهربانى و محبت برخورد مى كند و هر يك را درخور شأنش احترام مى نمايد.
مرد باتقوا گاهى حلال و حرام و معروف و منكر و حسنات و سيئات را به اهل بيتش گوشزد مى كند و نمى گذارد آنان در مسئله دين و ديندارى دچار غفلت شوند.
مرد باتقوا همه عمر و وقت خود را صرف بيرون نمى كند و خنده و نشاط خود را تنها براى دوستان نمى برد و در مسجد رفتن و شركت در جلسات مذهبى راه افراط نمى پيمايد.
مرد باتقوا به اين نكته توجه دارد كه اسلام رعايت اعتدال و اقتصاد را در تمام امور حتى در عبادات سفارش فرموده و از كم گذاشتن از حق زن و فرزند به بهانه رفت و آمد با دوستان يا شركت در مجالس نهى فرموده است.
در اينجا بايد بر اساس فرمان اسلام عزيزان خود را كه كارگردانان مساجد و هيئات هستند سفارش كنم كه زمان جلسات را در مساجد و هيئات كوتاه كنيد به يك نماز جماعت و ساعتى بيان احكام و معارف و دقايقى ذكر مصائب اهل بيت قناعت كنيد اين برنامه روش رسول حق و ائمه بزگوار بوده و آنان با وقت اندك و قناعت در بيان مردان و زنان بزرگى تربيت كردند.
زياده روى در عبادات بخصوص در مستحبات و طول دادن جلسات نشاط مستمع را از بين مى برد و بتدريج در روان او نسبت به برنامه هاى مذهبى ايجاد نفرت مى كند و اين برنامه جز خسارت براى مساجد و هيئات و ضرر و زيان براى مردم بخصوص آنان كه از ظرفيت بالائى برخوردار نيستند چيزى به دنبال ندارد.
در هر صورت مرد باتقوا در همه شئون زندگى آداب لازم را رعايت مى نمايد و از اين راه به استحكام بناى خانواده و جلب محبت زن و فرزند كمك مى نمايد.
زن باتقوا عفت و عصمت و پاكدامنى خود را حفظ مى كند با شور و شوق به كار خانه مى رسد زمينه رفع خستگى شوهر را كه محصول كار بيرون است فراهم مى نمايد از فرزندان خود به نحو شايسته نگهدارى مى كند با شوهر و فرزندان بر اساس اخلاق اسلامى رفتار مى كند از عبادتش غفلت نمىورزد خانه را كانون عشق و صفا مهر و محبت و شور و شوق مى نمايد.
زن باتقوا از همسرش با تكيه بر اصول الهى اطاعت مى كند به خواسته هاى بحق او پاسخ مثبت مى دهد از عصبانيت و خشم و كبر مى پرهيزد با اقوام شوهرش با مهر و محبت و اخلاق اسلامى روبرو مى شود بوقت آمدن شوهر از عرصه كار و كسب تا درب خانه به استقبال مى رود و به وقت خروج شوهر وى را بدرقه مى كند و از وى مى خواهد جز حلال خدا به خانه نياور كه ما به حلال خداوند گرچه اندك باشد قناعت مى كنيم و زير بار حرام نمى رويم مبادا به بهانه داشتن زن و فرزند و خرج و مخارج از محدوده مقررات الهى تجاوز كنى و زندگى را به حرام آلوده نمائى.
زن باتقوا از چشم همچشمى پرهيز دارد و شوهرش را به خاطر همرنگ شدن با زندگى اقوام خود يا اقوام شوهرش در تنگنا قرار نمى دهد و او را خجالت زده نمى كند.
چنين زن و شوهرى مقبول حق و منبع خير و نمونه بارز انسان الهى هستند و در سايه آن دو همان خانه اى بوجود آيد كه خدا مى خواهد و در فضاى آن خانه فرزندانى تربيت مى شوند كه حق طلب مى كند در هر صورت زن و شوهر در تمام امور زنگى بر اساس معارف الهى و قواعد اسلامى و قوانين فقهى بايد همچون اولياء الهى هواى يكديگر را داشته باشند.
كاسب نمونه
پدر مادرم مى گفت آن زمانى كه سفر از شهرى به شهرى با چهارپايان صورت مى گرفت با دوستان از اطراف اصفهان از منطقه خوانسار به سوى زيارت حضرت رضا(عليه السلام) حركت كرديم.
من در جمع دوستان مأمور خريد لوازم مورد نياز بودم در شهر دامغان اول صبح وارد مغازه اى شدم جنسى مى خواستم مرا به دورن مغازه دعوت كرد به عنوان اين كه زائرم شروع به پذيرائى كرد شخصى براى خريد به او مراجعه كرد قصد خريد مفصل داشت به او گفت لطفا از مغازه روبروى من اين جنس را تهيه كنيد مشترى رفت به او گفتم شما كه اين جنس را بيش از درخواست مشترى داشتيد چرا با او معامله نكرديد به من گفت اول صبح چهره صاحب مغازه آن طرف خيابان را غمناك ديدم سبب را از او پرسيدم پاسخ داد بدهكارم و امروز روز اداى دين است ولى از ديروز تا به امروز به اندازه اى كه بتوانم اداى دين كنم خريد و فروش نداشته ام غصه و رنج او را نمى بايست تحمل كنم مشترى خود را به سوى او فرستادم تا از درد و رنج بدهكارى خلاص شود چرا كه مؤمن بايد هواى برادر مؤمن را داشته باشد آرى همه بايد در همه امور هواى همديگر را داشته باشيم بخصوص شوهر بايد هواى همسر را داشته باشد و زن هواى همسر را تا خانه و كاشانه بر اساس آداب الهى و انسانى برپا شود و محصول آن خانه فرزندان باكرامت و رشيدى گردند.
برادران عزيز خانه را بخصوص به وقت نماز صبح با قرائت قرآن معطر كنيد كه صداى ملكوتى شما در هنگام خواندن قرآن گوش دل و سمع قلب زن و فرزندانتان را نوازش دهد و آنان را با عبادت و قرآن بيش از پيش آشنا كند و از آنان منبع خير و تقوا و كرامت پديد آورد.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *