زندگی مشترک در بحران: بعد از خیانت چطور دوباره زندگیم را بسازم؟

 • علت خیانت چیست؟
 • تعریف مردها از وفاداری
 • بعد از خیانت همسر چه کنیم؟
 • با احساس‌تان صادق باشید
 • از فکر تلافی کردن بیرون بیایید
 • کمی فاصله بگیرید
 • مشاوره و تفکر
 • با کسی که به شما خیانت کرده صحبت کنید
 • تصمیم‌گیری نهایی
 • پس از تجربه خیانت چه باید کرد؟
 • خیانت چیست؟

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟ میخواهید زندگی‌تان را نجات دهید ولی نیاز به کمک دارید؟ بعد از خیانت احساس می‌کنید که زندگی رنگ و بوی قبلی را ندارد؟ از طرفی احساس می‌کنید که تحمل خیانت سخت است و از طرفی هم نمی‌خواهید زندگی‌تان را از دست بدهید؟

در این مطلب قصد داریم در مورد علت خیانت مردها و همینطور تکنیک‌های ترمیم رابطه بعد از خیانت شریک زندگی‌تان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

علت خیانت چیست؟

قبل از اینکه در مورد علت خیانت مردها حرف بزنیم و به دنبال دلیل بگردیم بهتر است خیانت را تعریف کنیم. به نظرتان خیانت چیست؟ صرفا داشتن رابطه جنسی با فرد دیگر و خارج از محدوده ازدواج خیانت حساب می‌شود؟ رابرت ویس مددکار اجتماعی؛ خیانت مردها را جایگزین کردن فردی به جای همسر در رابطه جسمی و عاطفی تعریف می‌کند. بگذارید یک مثال ساده بزنیم. امروزه شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و.. ساعت‌های طولانی از زندگی افراد را به خودشان اختصاص می‌دهند. خیلی از همسران از اینکه شریک زندگی‌شان بخشی از زمان دونفره‌ آنها را به استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهد ناراضی هستند. البته منظورمان این نیست که هر استفاده‌ای از این رسانه‌های اجتماعی نماد خیانت است. بلکه اگر این ابزارها بین شما و شریک زندگی‌تان فاصله بیاندازند و موجب سردی رابطه شوند میتوانند همدست خیانت‌تان باشند. گمان میکنم بیشتر افراد این نظریه را قبول دارند که سردی و بی‌توجهی زوجین به همدیگر میتواند یکی از دلایل خیانت همسران باشد. حالا برمی‌گردیم به سوال اصلی‌مان، «علت خیانت مردان چیست؟». دلایل مختلفی برای تقلب در رابطه وجود دارد مثل:

تعریف مردها از وفاداری

تعهد و وفاداری علاوه بر به زبان آوردن نیاز به اثبات دارد. هنوز مردانی وجود دارند که بیشتر از عمل کردن به دنبال بیان کلمات زیبا در قالب جملات هستند. قبل از اینکه حرف‌های یک مرد را باور کنید بهتر است یک رابطه مستقیم بین حرف‌ها و رفتارش پیدا کنید.

یک مرد متکبر: چنین مردانی خودشان را بالاتر از دیگران می‌بینند و این شامل شریک زندگی‌شان هم می‌شود. پس خودشان را برای انجام هر کاری مجاز میدانند و اگر نتوانند نیازهایشان را با همسر خود مرتفع کند به خودشان حق می‌دهند که به سرعت دنبال یک جایگزین تاره بگردند.

مردان نابالغ و ضعیف: اگر تصور کند توجهی که از همسرش دریافت می‌کند، کافی نیست. به سراغ فردی می‌رود که نیازهایش را در اولویت لیستش قرار دهد و او را در توجهش غرق کند. در زندگی با مردان نابالغ و ضعیف نمی‌توانید انتظاری مشابه داشته باشید زیرا آنها لزوما شما را در اولویت لیستشان قرار نمی‌دهند. گاهی مردان نمی‌توانند به سادگی به یک رابطه متعهد باشند. این عدم تعهد میتواند به دلیل مشکلات مشروع زناشویی یا زخم‌های روحی باشند که هنوز درمان نشده‌اند. چنین مردانی به دنبال درمان مشکلات شخصی‌شان هستند ولی تصور درستی از این مشکلات هم ندارند به همین دلیل به دنبال راهی برای برطرف کردن نیازشان هستند دقیقا شبیه معتادان به مواد مخدر.

علت بعدی خیانت مردان کاملا اگاهانه و با تصمیم قبلی است. آنها به دنبال یک فرد دوم در زندگی‌شان هستند به همین دلیل رابطه جدیدی را آغاز می‌کنند.

بعضی از مردها هم اعتقادی به تک همسری ندارند و وفاداری در آخرین جایگاه لیست شخصی‌شان است.

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

بهترین شاخص برای تعیین یک رابطه سالم این است که ببینید چقدر به شریک زندگی‌تان اعتماد دارید؟ آیا فردی صادق است؟ همسرتان تا چه اندازه به شغلش، دوستان یا خانواده‌اش وفادار است؟ چنین سوالاتی به شما کمک می‌کند تا حدودی علت خیانت مرد زندگی‌تان را پیدا کنید. حتما می‌پرسید بعد بعد از خیانت همسر چه کنیم؟ آیا جای زخمی که به ما زده با فهمیدن دلیلش بهتر می‌شود؟ فهمیدن دلیل خیانت در رابطه عاشقانه به بهبود شما کمک نمی‌کند ولی به بخشی از سوالات ذهنی‌تان پاسخ می دهد و با ذهنی آرام‌تر میتوانید صدمات روحیتان را بهبود ببخشید.

در قدم بعدی؛

با احساس‌تان صادق باشید

برای درمان احساسی که دارید اول باید با خودتان روراست باشید. بعد از خیانت همسرتان چه حسی دارید؟ روی حستان اسم بگذارید. خشمگین هستید؟ متعجبید؟ ناراحتید؟ احساس ناامنی می‌کنید؟ ترسیدید یا از او متنفرید؟ خجالت می‌کشید؟ سردرگم هستید یا…

از فکر تلافی کردن بیرون بیایید

در برخی از انواع خیانت ممکن است فکر کنید تلافی کردن بهترین راه حل است. خیانت شبیه جای سوختگی یا برش عمیق روی بدن است. برای درمان حاضرید یک بار دیگر خودتان را بسوزانید یا برشی عمیقتر روی بدنتان ایجاد کنید؟! بنابراین یادتان بیاید که انتقام هیچ وقت یک راه حل نیست، فقط به شما صدمه بیشتری می‌زند و روند بهبودی‌تان را به تاخیر می‌اندازد.

کمی فاصله بگیرید

زمانی که متوجه خیانت همسرتان می‌شوید بهتر است کمی از او فاصله بگیرید. بیشتر اوقات خانمها روند برعکسی را در پیش می‌گیرند. بیشتر همسرشان را کنترل می‌کنند؛ گاهی او را تعقیب می‌کنند؛ هر لحظه می‌پرسند کجایی و چکار میکنی و … اما هیچ یک از این کارها آتش درونتان را کمتر نمی‌کند. پس فقط کمی او را به حال خودش بگذارید و از برقراری ارتباط فیزیکی و احساسی دوری کنید. چون هر برخوردی میتواند مانند بنزین اتش درونتان را شعله ور کند و اگر می‌خواهید زندگی‌تان را حفظ کنید بهتر است در این مرحله پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید.

مشاوره و تفکر

خوب است در این مورد با فردی متخصص و مورد اعتماد صحبت کنید. احساسات خودتان را بیرون بریزید. یک صحبت صادقانه میتواند شما را برای گرفتن تصمیمی جدی در مورد رابطه‌تان یاری دهد. راه‌های موجود برای درست کردن رابطه یا قطع آن را بررسی کنید. آیا می‌توانید با این خاطره خیانت و پیامدهای احتمالی آن کنار بیایید؟ درون نگری کمک می‌کند تا با بررسی رابطه‌تان تصمیمی قطعی و مناسب بگیرید.

با کسی که به شما خیانت کرده صحبت کنید

باید با همسرتان حرف بزنید. به جای اینکه بگویید: «چرا به من خیانت کردی»؛ تمامی جملاتتان را با کلمه من و تمرکز روی احساس خودتان شروع کنید. مثلا «من بعد از فهمیدن این موضوع به شدت شوکه و متعجب شدم و…». ممکن است در این مکالمه یک سری بهانه و توجیه بشنوید ولی این فرصت خوبی است تا در مورد احساسات ناخوشایندتان با فرد مورد نظر حرف بزنید. اگر یک صحبت رو در رو برایتان سخت است از نوشتن نامه کمک بگیرید یا حرف‌هایتان را بنویسید و از روی آن بخوانید.

تصمیم‌گیری نهایی

نگه داشتن یک رابطه یا پایان رابطه بعد از خیانت، به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع خیانت، عمق رابطه، اهمیت فرد در زندگی‌تان و.. روی تصمیم‌گیری‌تان موثر هستند. ولی پیش از هر تصمیمی باید بتوانید آتش درونتان را مدیریت کنید و زخم‌هایی که بر روحتان بر جای مانده را کمی تسکین دهید. در نهایت شما کسی هستید که برای زندگی‌اش تصمیم می‌گیرد. در خاطر داشته باشید هر جای مسیر احساس کردید که نیاز دارید که با کسی مشورت کنید و در این مسیر با خیال راحت‌تر قدم بردارید مشورَپ و مشاورانش در کنار شما هستند. برای هم‌فکری با مشاوران مشورَپ کافیست به قسمت مشاوره آنلاین در سایت بروید یا با مراجعه به گوگل پلی اپلیکیشن را نصب کنید با بهترین مشاوران و روانشناسان صحبت کنید. اگر هم احساس کردید که نیاز دارید در این موضوع مقالات بیشتری بخوانید کافی‌است در قسمت بلاگ سایت یا مجله اپلیکیشن کلمه خیانت را جستجو کنید.

پی‌نوشت

پس از تجربه خیانت چه باید کرد؟

با احساس‌تان صادق باشید، از فکر تلافی بیرون بیایید، کمی فاصله بگیرید، مشاوره و تفکر کنید و با کسی که به شما خیانت کرده صحبت کنید.

خیانت چیست؟

خیانت به موضوعی اطلاق می شود که یک عضو از یک رابطه ازدواج، اقدام به برقراری رابطه ای خارج از چارچوب ازدواج کند.

منابع

https://amp.washingtontimes.com//

https://www.aconsciousrethink.com/

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *