زندگی با مرد بد اخلاق

زندگی با مرد بد اخلاق یکی از معضلاتی است که برخی از بانوان با آن درگیر هستند. عدم آرامش و شادی در وجود همسر و تجربه تلخ حضور در کنار او سبب می شود تا بسیاری از ابعاد شیرین زندگی تحت الشعاع قرار بگیرد و زندگی برای همسر و فرزندان مردان بد اخلاق سخت و آزاردهنده باشد.

حفظ شخصیت و آرامش در زندگی با مرد بد اخلاق مهمترین خواسته ای است که همسران این مردان دارند و در صدد دستیابی به راه حل هایی هستند تا بتوانند شادی و آرامش بیشتری در وجود همسر خود بیافرینند.

در این یادداشت قصد داریم تا شما عزیزان را با شرایط مختلف زندگی با مرد بد اخلاق آشنا کنیم و در مورد نحوه کنار آمدن با شوهر بد اخلاق و علت بداخلاقی مردان، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

در ادامه با موضوعات زیر با ما همراه باشید:

 1. تبعات زندگی با مرد بد اخلاق
 2. علل ایجاد بد اخلاقی در مردان
 3. تکنیک های نوین طرز رفتار با شوهر بد اخلاق
 4. تشخیص تخصصی و روانشناسی مردان بد اخلاق
 5. درمان بد اخلاقی مردان با چند تکنیک روانشناسی

تبعات زندگی با مرد بد اخلاق

زندگی با مردان بد اخلاق یکی از بدترین شرایطی است که ممکن است برای هر زنی در زندگی مشترک ایجاد شود. مردان بد اخلاق عمدتا از همه چیز ناراضی هستند و واکنش های منفی زیادی نسبت به وقایع اطراف خود نشان می دهند.

زندگی با مردان بد اخلاق در دراز مدت آثار سویی بر روی کیفیت زندگی مشترک و احساسات و وابستگی های زن نسبت به شوهرش دارد. بسیاری از زنانی که در روابط خود از سطح مطلوبی از شادی و آرامش برخوردار نیستند، پس از مدتی از ادامه زندگی در کنار همسرشان سرد شده و تمایل زیادی برای اتمام رابطه دارند.

همچنین طلاق های عاطفی پنهان در این شرایط به وفور دیده می شود. از مهمترین آسیب ها و پیامدهای بد اخلاقی مردان در زندگی مشترک موارد زیر است:

کاهش و یا حذف آرامش در جریان تعاملات با همسر بد اخلاق برای زنان

عدم تمایل برای داشتن روابط عاطفی و جنسی با شوهر

بروز بیماری های روحی و شیوع سریع افسردگی

تمایل به انزوا و گوشه نشینی

تخریب اعتماد به نفس در افراد خانواده

گرایش شدید به مواد مخدر و روانگردان ها

مشاجرات و بحث های دائمی و پرخاشگری همیشگی

علل ایجاد بد اخلاقی در مردان

بسیاری از افراد در مواجهه با افراد بد اخلاق تمایل به کاهش روابط و دوری از آنان دارند. این امر سبب تنهایی بیشتر افراد عصبی می شود و تعارضات درونی شان را بیشتر و شدید تر می کند.

به همین دلیل یکی از علل مهم تشدید و یا ایجاد عصبانیت در افراد نبود دوستان و یا اطرافیانی است که فرد تمایل به ارتباط و تعامل با آنان دارد.

از دیگر علل ایجاد بد اخلاقی در مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تداخلات هورمونی: از شایعترین علل بد اخلاقی در مردان بر هم خوردن نظم طبیعی هورمون ها و میزان ترشح طبیعی و نرمال آن ها در بدن است. این امر ممکن است به سبب کاهش تستوسترون و یا افزایش بیش از حد آن باشد.

سبک نادرست زندگی: از دیگر علل بروز عصبانیت های همیشگی در افراد سبک نادرست زندگی است. این امر ممکن است به دلیل خواب ناکافی و یا تغذیه از مواد نامناسب غذایی باشد. تحریکات عصبی در هنگام مصرف مواد غذایی ناسالم بسیار رایج است.

سوء مصرف مواد مخدر: وابستگی شدید به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی و یا مصرف داروهای روانگردان می تواند زمینه های تشدید و یا ایجاد عصبانیت و بد خلقی را در مردان ایجاد کند.

کاهش میزان سروتونین و از بین رفتن سرخوشی کاذب پس از گذشتن از زمان مصرف مواد مخدر سبب عصبانیت و تکانش های عصبی در مردان می شود.

مشکلات روحی: عدم دریافت میزان کافی و مناسب از احترام و پذیرش اجتماعی نیز دلیل محکم دیگری برای بروز پرخاشگری در مردان است.

مردانی که محبت و توجه کافی در روابط خود با همسر و خانواده شان دریافت نمی کنند بیش از سایر افراد عصبانیت و خشم را در رفتارهایشان بروز می دهند.

بیماری های روانی: تعارضات و مشکلات فروخورده در طول زمان مانند شکست های مکرر و تخریب های شخصیتی سبب ایجاد مشکلات روحی در فرد می شوند که در بزرگسالی سبب نارضایتی از اطرافیان و افرادی که با آن ها روابط عاطفی و صمیمانه دارند می شود.

تکنیک های نوین طرز رفتار با شوهر بد اخلاق

روانشناسی نوین ثابت کرده است می توان با بکارگیری تکنیک ها و روش های مقابله ای صحیح تا حدود زیادی در زمان بروز خشم شدید از سوی مردان، شرایط را آرام کرده و آرامش و ثبات را جایگزین استرس و جنجال کرد.

این تکنیک ها شامل شناخت دقیق شرایط فرد عصبانی و مدیریت آن است. همچنین بروز برخی از رفتارها در مقابل شوهر بد اخلاق سبب جلوگیری از متشنج شدن فضا و برقراری آرامش نسبی در جریان زندگی می شود.

از جمله تکنیک های نوین طرز رفتار با شوهر بد اخلاق موارد زیر است:

نترسیدن و حفظ اقتدار: مردان بد اخلاق پس از دیدن ترس ناشی از بد اخلاقی خود در زنان بسیار ناراحت می شوند و این امر سبب بیشتر شدن میزان عصبانیت و پرخاشگریشان می شود.

حفظ آرامش و عدم بروز ترس از سوی زنان می تواند در هنگام مشاجرات و بد اخلاقی ها بهترین رویکرد باشد.

کنترل اعمال و پیشگیری: از دیگر اقداماتی که می توان برای جلوگیری از بد اخلاقی همسر مد نظر قرار داد این است که پیش از انجام دادن کارهایی که سبب عصبانیت و بد اخلاقی او می شود، با او صحبت کرده و او را متقاعد کرد.

همچنین با حذف برخی از فعالیت ها و یا رفتارها می توان این بد اخلاقی را تا حدود زیادی محدود کرد.

تمایل به گفتگو: مردان بد اخلاق عمدتا به سبب تکرار عصبانیت ها و بد اخلاقی های خود در برخی از شرایط به صورت ناخودآگاه این رفتارها را بروز می دهند.

در چنین شرایطی داشتن دیدگاه مثبت نسبت به غیر عمدی بودن رفتارهای شوهر بداخلاق از سوی زنان می تواند اوضاع را به سمت تفاهم و آرامش هدایت کند.

گفتگوی صمیمانه و بدور از جانب داری می تواند بسیار مفید باشد و به حل تعارضات و واکنش های شدید عصبی مردان کمک زیادی کند.

تغییر نگرش: مهمترین عاملی که می تواند در مواجهه با بداخلاقی مردان موثر واقع شود، صحبت های صمیمانه برای تغییر نگرش های موضوعی نسبت به موارد خاص همیشگی است.

هنگامی که روابط دوستانه و صمیمی بین زن و مرد برقرار است بهترین زمان برای حل این تعارضات در کمال آرامش است.

تشخیص تخصصی و روانشناسی مردان بد اخلاق

مردان بد اخلاق عمدتا دارای برخی از خصوصیات اخلاقی در مواجهه با شرایط مختلف هستند. این افراد به دلیل ضعف های شدیدی که در کنترل اوضاع دارند، دست به دامان خشم و بد خلقی می شوند. بسیاری از اعتراضات نسبت به شرایط زندگی و روحی و روانی افراد با بد اخلاقی بروز می کند.

از دیدگاه روانشناسی مردان بد اخلاق عمدتا شامل خصوصیات زیر هستند:

 • تمایل به تخریب شخصیت افراد پیرامون
 • بر هم زدن شادی و آرامش اطرافیان
 • عدم تمایل به شرکت در فعالیت های تفریحی و جمعی
 • تمایل به گوشه نشینی و ورود به انزوا
 • تکرار رفتارهای آزاددهنده از نظر همسر
 • حسادت و بزرگ کردن مشکلات کوچک

درمان بد اخلاقی مردان با چند تکنیک روانشناسی

اطلاع داشتن از تکنیک های روانشناسی نوین می تواند کمک بسیار زیادی برای درمان بد اخلاقی مردان در دراز مدت کند. بسیاری از مراجعین ما می پرسند با شوهر بداخلاق چه کنم؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت برطرف کردن بد اخلاقی همسر و تغییر یک سری از رفتارهای مغرضانه در او نیازمند زمان و تکرار برخی از رفتارها و اقداماتی است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

عدم تخریب شخصیت و حفظ احترام شوهر در مواقع عصبانیت:

مردانی که در شرایط سخت و پر تنش شاهد آرامش و عشق همسرشان هستند همواره پس از مدتی تمایل شدیدی به همراهی او و پرهیز از مخالفت و بی توجهی نسبت به او دارند.

عدم تعمیم رفتارهای او به افراد دیگر:

زنانی که در جریان بد اخلاقی های همسرشان، پای خانواده اش را وسط نمی کشند و دلخوری های خود را به افرادی که محبوب همسرشان هستند تعمیم نمی دهند، شانس بیشتری برای قرار گرفتن در شرایطی دارند که همسرشان رئوف تر و از خودگذشته تر باشد.

تغییر جو با شوخی:

هنگامی که مردان با همسر شوخ و خوش خلقی در برابر بد اخلاقی هایشان مواجه می شوند، به صورت ناخودآگاه و غریزی تمایل به تغییر رفتار و ارائه رفتارهای متناسب با شادی و آرامش پیدا می کنند.

شوخی های مودبانه و لبخند های همیشگی و عدم زوم روی برخی از رفتارهای همسر می تواند راهکار مهمی در درمان و برطرف کردن آنان باشد.

در این یادداشت سعی کردیم تا شما عزیزان را با ابعاد مختلف زندگی با مرد بد اخلاق آشنا کنیم و پیرامون تبعات آن اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *