زندگی با مرد افسرده

زندگی با مرد افسرده از جمله دغدغه هایی است که برخی از بانوان در جریان زندگی مشترکشان با آن روبرو هستند. مردان افسرده عمدتا دارای خصوصیات اخلاقی هستند که در دراز مدت می تواند تاثیرات نامطلوبی بر روی همسر و اطرافیان خود بگذارد.

افسردگی شامل برخی از اختلالات رفتاری است که در مردان می‌تواند به شیوه های متفاوتی از زنان بروز کند. همین اختلاف پیدایش افسردگی در مردان و زنان سبب سوء تفاهمات و دلخوری های شدید از سوی همسران مردان افسرده می شود.

در این یادداشت قصد داریم تا شما را با شرایط زندگی با مرد افسرده آشنا کنیم و به سوال با شوهر افسرده چگونه رفتار کنیم؟ پاسخ کاملی بدهیم.

در ادامه با موضوعات زیر با ما همراه باشید:

 1. خصوصیات اخلاقی مردان افسرده
 2. آسیب های زندگی با مرد افسرده
 3. نکات مهم در ازدواج با فرد افسرده
 4. با شوهر افسرده چگونه رفتار کنیم؟
 5. تکنیک های مهم برای زندگی با همسر افسرده

خصوصیات اخلاقی مردان افسرده

افسردگی در مردان عمدتا شامل یک سری از رفتارها و برخوردهایی است که به دلیل شدت و یا استمرار آن دلزدگی و سوء تفاهماتی را برای همسرانشان پدید می آورد.

مردان افسرده در برخی از موارد قادر به کنترل رفتارهای خود نیستند و ممکن است تصمیمات عجولانه و غیر منطقی بگیرند. برخ از افسردگی ها در مردان ممکن است پس از واقعه ای ناگوار و یا اشتباهی پدید آید که از جمله آن ها افسردگی بعد از خیانت یا افسردگی پس از شکست های عشقی است.

از جمله خصوصیات اخلاقی مردان افسرده موارد زیر است:

 • ناراحتی مداوم و تمایل به ماندن در غم و اندوه
 • زود رنجی و عصبانیت همیشگی
 • بی انگیزگی و نا امیدی
 • نگرانی و استرس دائمی
 • خستگی و بی حوصلگی بدون دلیل
 • عدم توانایی در تمرکز و به خاطر سپاری اطلاعات
 • تمایل به خودکشی یا دیگر کشی
 • پرخوری و اضافه وزن
 • کم خوری و سوء تغذیه
 • بی خوابی یا بیش از حد خوابیدن
 • عدم پذیرش مسئولیت

آسیب های زندگی با مرد افسرده

زندگی با مردان افسرده از نظر بسیاری از همسران بسیار سخت و غیر قابل تحمل است. این امر به دلیل تمایل فرد برای گرایش همیشگی به تنهایی و انزوا است.

همچنین بروز خیانت در افراد دو قطبی و افسرده بسیار رایج است. مجموعه رفتارها و عکس العمل های فرد افسرده می تواند در مدت کوتاهی سبب پیدایش سوء تفاهمات و مشکلات اساسی در جریان زندگی مشترک شود.

همسران افراد افسرده معتقدند آسیب های زندگی با مرد افسرده شامل موارد زیر است:

نگرانی و استرس همیشگی در جریان ارتباط با همسر افسرده

از دست دادن موقعیت های اجتماعی به دلیل رفتارهای انزوا طلبانه

تمایل همسر افسرده به پرهیز از شرکت در میهمانی ها و جمع های دوستانه و گوشه گیری دائمی

شکاکیت دائمی به همسر و کنترل شوندگی شدید از سوی همسر افسرده

عدم تجربه شادی و نشاط در زندگی مشترک

بالا رفتن میزان استرس و تنش در فرزندان با وجود پدر افسرده

کاهش عزت نفس خانوادگی

کاهش میزان رضایت از زندگی

عدم دستیابی به موفقیت های مالی و شغلی از سوی همسر افسرده

نکات مهم در ازدواج با فرد افسرده

بسیاری از روانشناسان معتقدند ازدواج با فرد افسرده می تواند پایه های زندگی مشترک را از ابتدا به صورت سست و بی بنیاد پی ریزی کند. وجود ناراحتی های روحی در دراز مدت سبب فشار های روحی و روانی برای پارتنر یا همسر می شود.

از جمله مشکلات زندگی مشترک می توان به عدم تمایل فرد برای شرکت در برنامه های تفریحی همسر و بی توجهی به نیازهای او برای همراهی در این سری از فعالیت ها باشد.

از جمله نکات مهم در ازدواج با فرد افسرده مواردی است که در ادامه شاهد آنان خواهید بود:

افسردگی در ابتدای روابط به صورت کامل و آشکار بروز نمی کند.

بررسی سلامت روحی و روانی افراد نیازمند به زمان و جایگیری در موقعیت های مختلف دارد.

بسیاری از زنان افسردگی همسرشان را در ابتدای رابطه بر پایه غیرت و تعصب می گذارند.

برطرف شدن مشکلات سلامت روح افراد پیش از ازدواج می بایست مد نظر افراد قرار گیرد.

یک شوهر افسرده می تواند پس از مدتی افسردگی خود را به همسرش نیز منتقل کند.

با شوهر افسرده چگونه رفتار کنیم؟

برخی از بانوانی که دارای همسران افسرده هستند به دلیل نداشتن اطلاعات و مهارت کافی در برخورد با همسرانشان، دچار دلزدگی می شوند.

این افراد پس از مدتی تمایل شدید به اتمام رابطه و جدایی فیزیکی و یا روحی از همسرانشان دارند. روانشناسان معتقدند داشتن مهارت برقراری ارتباط با مردان افسرده از سوی زنان می تواند در دراز مدت سبب درمان و رفع افسردگی در آنان شود و روابط بسیار پایدار و عمیقی را میان طرفین ایجاد کند.

از جمله راه کارهایی که در پاسخ به سوالی با شوهر افسرده چگونه رفتار کنیم؟ موارد زیر است:

عدم ابراز نگرانی از افسردگی همسر

بسیاری از بانوان با دیدن خصوصیات همسر افسرده خود در صدد صحبت در مورد این مشکل بر می آیند و در تلاشند این اختلال رفتاری را که همسرشان از خود نشان می دهد به او اثبات کنند.

همین امر سبب می شود تا فرد دیواره دفاعی محکمی در برابر خود و همسرش ایجاد کند و راهکارها و راه حل های موجود در سر راه برطرف شدن افسردگی خود را نپذیرد.

ارائه راهکار به صورت غیر مستقیم

همسرانی که درخواست های خود را به صورت مستقیم و ناراحتی های خود را به صورت غیر مستقیم به شوهرانشان نشان می دهند از موفقیت بیشتری در راه هماهنگی عاطفی در زندگی مشترک نسبت به بقیه افراد برخوردار خواهند بود.

مردان افسرده تمایلی به مقدمه چینی های زیاد ندارند و در عین حال خواستار اطلاع از احساسات همسرشان به صورت غیر مستقیم پیرامون نگرانی ها و ناراحتی های او هستند.

ایجاد تنوع در زندگی

بسیاری از افرادی که افسردگی را تجربه می کنند همواره نیازمند به افرادی در کنار خود هستند که آن ها را از درون خود بیرون بیاورد و زندگی بی روح و یکنواختشان را با تغییرات شاد و مفرح عوض کند.

تغییرات غذایی و ایجاد تفریحات سالم و نشاط آور می تواند از سوی همسران مردان افسرده روند مطلوب خروج آنان را از انزوا و گوشه گیری تسریع بخشد.

تکنیک های مهم برای زندگی با همسر افسرده

برای کنار آمدن با شوهران افسرده و زندگی با مرد افسرده هر بانویی می بایست یک سری از تکنیک های مهم را آموزش دیده و در روابط خود از آن ها بهره مند شود.

از جمله تکنیک های مهم برای زندگی با همسر افسرده موارد زیر است:

 • در کنار همسر بودن و ارائه محبت و توجه به او
 • بهره مندی از مشاوره های تخصصی روانشناسی
 • کمک و همراهی برای درمان افسردگی با استفاده از راهکارهای ارائه شده توسط متخصصان
 • عدم مقابله فیزیکی با رفتارهای پر تنش همسر افسرده
 • درمان افسردگی در مردان

روان درمانی در مردان بر خلاف اقدامات درمانی روحی در زنان مدت زمان بیشتری نیاز دارد و تخصص و مهارت بالایی برای برطرف شدن کامل آنان از سوی متخصصان لازم است.

مردان افسرده برای دستیابی به سلامت روان خود نیازمند اقدامات درمانی و قرار گیری در شرایط مناسبی هستند که در ادامه انواع روش های درمان افسردگی در مردان را برایتان معرفی می کنیم:

انجام اقدامات درمانی رفتاری و شناختی:

در این روش که در مدت زمان کوتاه تری به نسبت سایر روش ها زمان می طلبد فرد در جریان شناخت رفتارهای نامطلوب و نادرست خود قرار می گیرد و پس از احاطه و شناخت کامل پیرامون رفتارهای ناپسند و غیر معمول خود در صدد تغییر آن ها بر می آید.

انجام اقدامات گفتار درمانی:

صحبت پیرامون ناراحتی ها و عواملی که سبب بروز مشکلات رفتاری در افراد افسرده می شود می تواند تا حدود بسیار زیادی دیوار های دفاعی و دلخوری های درونی را در افراد التیام بخشد.

برون ریزی احساسات ناخوشایند درون امروزه از روش های موفق برای درمان افسردگی از سوی متخصصان است.

ارائه راهکار برای حل مسئله:

ایجاد توانمندی برای حل تعارضات درونی و مشکلاتی که سبب فرو رفتن فرد در پیله خود شده است در این مرحله از درمان به افراد آموزش داده می شود و در آن ها ایجاد می شود.

افزایش سطح توانمندی پیرامون مقابله با مشکلات و بکارگیری راه کارهای منطقی و مناسب برای مواجهه با سختی ها از جمله اقدامات روان درمانان در این زمینه است.

در این یادداشت سعی کردیم تا شما عزیزان را با جوانب زندگی با مرد افسرده آشنا کنیم و روانشناسی مردان افسرده را بررسی کردیم و پیرامون روش های درمان افسردگی در مردان و علل ایجاد آن و علائم آن اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *