راه های جلوگیری از طلاق عاطفی – بازسازی رابطه بعد از طلاق عاطفی

راه های جلوگیری از طلاق عاطفی که از آن به عنوان طلاق خاموش نیز یاد می شود، شامل موارد و گزینه‌ های متفاوتی است که بر حسب نوع رابطه و میزان تخریب شوندگی آن از سوی کادر روانشناس و مشاور خانواده تعیین می شود.

طلاق عاطفی به مراتب خطرناک تر و بغرنج تر از سایر اختلافات و اختلالاتی است که ممکن است در زندگی مشترک پدید آید. به طور کلی جلوگیری از طلاق عاطفی آنقدر مهم است که هر زن و شوهری باید اقدامات لازم را برای حفظ و دوام زندگی مشترکشان انجام دهند.

در این یادداشت می‌خواهیم پاسخ روشنی به سوال طلاق عاطفی چیست بدهیم و انواع طلاق عاطفی و راه های پیشگیری از آن و علل پیدایش آن را به شما مخاطبان گرامی معرفی کنیم.

راه های جلوگیری از طلاق عاطفی و بازسازی رابطه بعد از طلاق عاطفی از جمله مواردی است که به صورت تخصصی به بررسی جنبه های آن خواهیم پرداخت. در ادامه با موضوعات زیر با ما همراه باشید:

 • طلاق عاطفی چیست؟
 • انواع طلاق عاطفی
 • علل طلاق عاطفی
 • راه های جلوگیری از طلاق عاطفی
 • بازسازی رابطه بعد از طلاق عاطفی
 • پیامدهای طلاق عاطفی

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی یکی از انواع ناسازگاری هایی است که در میان برخی از زوجین مشاهده می شود. در پی طلاق عاطفی زوجین تمایل روحی برای ماندن در کنار همدیگر را ندارند و از وابستگی های عاطفی و دوست داشتن های اول ازدواج خبری نیست.

این روش از طلاق عاطفی از نظر روانشناسان آثار مخرب تری به نسبت طلاق عادی دارد. زیرا که در این نوع از جدایی و از هم گسستگی احساسی، علاوه بر زن و شوهر، فرزندان نیز ضربات جبران ناپذیری خواهند دید. اغلب طلاق های عاطفی در جریان خیانت عاطفی یا احساسی رخ می دهند.

خیانت عاطفی به منزله ارتباط صمیمانه و عاشقانه ای است که زوجین با کسی غیر از همسر خود برقرار می کنند. همسران به جای محبت و توجه کردن به همسر خود، به سبب اختلافات و یا نارضایتی هایی که وجود دارد، این محبت را صرف فرد دیگری می کنند.

همین امر سبب می شود تا فرزندان در محیطی سرد از نظر عاطفی پرورش یابند و روش های ابراز علاقه به اطرافیان و در آینده به همسر خود را به خوبی نیاموزند. به همین دلیل نیز دانستن راه های جلوگیری از خیانت میتواند کمک شایانی در زمینه جلوگیری از طلاق عاطفی باشد.

مراحل طلاق عاطفی

روانشناسان معتقدند طلاق عاطفی به یکباره و بر اساس یک حادثه و رویداد میان همسران اتفاق نمی افتد. برای وقوع طلاق عاطفی پیش زمینه ها و برخوردهایی لازم است که معمولا در طول یک دوره چند ماهه و یا چند ساله میان زوجین رخ می دهد.

مشاوران خانواده بر اساس آمارهای مشابه و روندهای معمولی که در طلاق عاطفی مشاهده می کنند، مراحل طلاق عاطفی را به دسته های زیر تقسیم بندی می کنند:

تحقیر و سرزنش: این مرحله که به عنوان ابتدایی ترین مرحله طلاق عاطفی مطرح می شود در میان تمامی زوجین مشترک است. در این مرحله همسران همدیگر را به سبب واکنش های متفاوت و نا معمول از نظر خودشان متهم جلوه می دهند و معتقدند شخص مقابل سبب بروز احساسات ناخوشایند در میانشان می شود. به همین سبب گرفتن ایراد و تحقیر و سرزنش کردن همدیگر را آغاز می کنند.

ناراحتی: تداوم نارضایتی ها از رفتارهای همسر سبب می شود تا دلخوری و ناراحتی عمیقی میانشان شکل گیرد. همین مسئله به ایجاد فاصله های عاطفی منجر می شود و افراد را به تدریج از همدیگر دور می کند.

خشم: زمانی که افراد متوجه بی توجهی همسرشان نسبت به علایق و انتظاراتشان می شوند، عصبانیت و خشم شدید درونشان پدید می آید. این خشم آنقدر تمامی ابعاد وجودی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد که دیگر فداکاری ها و احساسات مثبت همسرشان را نمی بینند و یا نسبت به آن ها بدبین و حساس می شوند.

تنهایی: هنگامی که افراد در این مرحله قرار دارند تصور می کنند که در کنار فردی زندگی می کنند که هیچ اهمیتی برای احساسات و افکارشان ندارد. بنابر این تنهایی عمیقی را تجربه می کنند که آن ها را به سمت جذب دیگران شدن سوق می دهد.

طلاق عاطفی: افرادی که تمامی مراحل ذکر شده را گذرانده باشند به راحتی با دیگران و کسانی که تعاملات رفتاری بهتری با این اشخاص دارند، ارتباطات عاطفی و احساسی برقرار می کنند و همین امر سبب بروز طلاق عاطفی و جدایی احساسی در میان همسران می شود.

علل طلاق عاطفی

هنگامی که میان دو زوج روابط احساسی و عاطفی به شدت کم رنگ می شود خطر وقوع طلاق عاطفی بسیار زیاد است.

به طور کلی علل بسیار زیادی سبب بروز طلاق عاطفی در میان همسران می شود. از جمله مهمترین علل طلاق عاطفی موارد زیر است:

 1. خصوصیات اخلاقی ناپسند و نا محبوب
 2. تفاوت ها و اختلافات فرهنگی
 3. نداشتن زمینه مشترک فکری
 4. عدم تامین هزینه های زندگی از سوی مرد
 5. عدم برآورده کردن نیازهای روحی مرد از سوی زن
 6. دخالت های اطرافیان
 7. بروز رفتارهای خشونت آمیز
 8. ازدواج زودهنگام یا دیر هنگام

راه های جلوگیری از طلاق عاطفی

طلاق عاطفی در نتیجه پیمان شکنی ها و زیر پا گذاشتن قول و قرار هایی ایجاد می شود که در ابتدای زندگی مشترک هر دو نفر نسبت به ماندن بر سر آن ها حساسیت ویژه ای داشتند.

در بسیاری از موارد بی توجهی زنان و عدم ارائه محبت های لازم به همسر خود و ازدیاد فعالیت مردان متاهل در فضای مجازی و سرگرم شدن طولانی مدت با علایق خود و بی توجهی به همسرشان سبب بروز طلاق عاطفی می شود.

از جمله راه های جلوگیری از طلاق عاطفی موارد زیر است:

 • باقی ماندن بر سر عهد و پیمان
 • عدم تلاش برای تغییر همسر
 • ایجاد عشق و علاقه دائمی
 • نشان ندادن واکنش های لحظه ای
 • جلوگیری از زودرنجی و ایجاد دلخوری
 • صرف زمان بیشتر برای انجام تمایلات و علایق مشترک
 • داشتن انعطاف پذیری بیشتر در برابر سختی های زندگی مشترک

بازسازی رابطه بعد از طلاق عاطفی

روانشناسان معتقدند با وجود طلاق های عاطفی که میان همسران است، در وجود هر یک از آن ها تمایلاتی مبنی بر بازگشت احساسات میانشان وجود دارد. همین امر سبب می شود تا بازسازی رابطه بعد از طلاق عاطفی به نسبت ساده تر و امکان پذیر تر باشد.

عدم ارائه توجه و محبت کافی از سوی همسران به همدیگر این احساس را در آن ها پدید می آورد که همسرشان دیگر تمایلی برای گذراندن عمر خود در کنارشان ندارد. از جمله نشانه های بی میلی زن به مرد پرهیز از برقراری رابطه جنسی و نداشتن توجه کافی به همسرش است.

مشاوران خانواده به این سری از زوج ها توصیه می کنند تا برای بازسازی رابطه بعد از طلاق عاطفی ویژگی های زیر را در انجام فعالیت های موثر ذکر شده در نظر داشته باشند:

صبر و حوصله زیاد

تقویت حس فداکاری

یادآوری از خود گذشتگی ها و زحمات همسر

تفکر دقیق نسبت به تبعات طلاق عاطفی

کشف موارد موثر برای بازگرداندن شور و هیجان به رابطه

پیامدهای طلاق عاطفی

همواره طلاق عاطفی می تواند آسیب های زیادی را متوجه همسران و فرزندانی که در این خانواده وجود دارند کند. پیامدهای طلاق عاطفی آن قدر زیاد است که در صورتی که به درستی شناخته نشوند و اقدامات لازم برای بر طرف کردن آن انجام نشود، امکان تکرار آن در زندگی مشترک آینده ای که فرزندان تشکیل خواهند داد نیز وجود دارد.

لزوم شناسایی و برطرف کردن این معزل از سوی تمامی روانشناسان و مشاوران خانواده لازم و ضروری است. از جمله پیامدهای طلاق عاطفی ترس از خیانت همسر است. ترس از خیانت سبب بوجود آمدن استرس بیش از اندازه در افراد می شود که همین امر باعث بروز مشکلات روانی و جسمی زیادی می شود.

شایع ترین پیامدهای طلاق عاطفی شامل موارد زیر است:

افسردگی و پشیمانی

استرس و اضطراب

سست شدن پایه های زندگی مشترک

کاهش حس نشاط و سرزندگی در زندگی مشترک

سرخوردگی و کاهش اعتماد به نفس

افت تحصیلی فرزندان

پرخاشگری و بزهکاری فرزندان

اختلالات تغذیه ای

در این یادداشت سعی کردیم تا شما مخاطبان گرامی را با انواع جنبه های طلاق عاطفی و راه های جلوگیر یاز طلاق عاطفی آشنا کنیم. راهکارهای بسیار زیادی برای جلوگیری از بروز طلاق عاطفی میان همسران وجود دارد که بر حسب نوع و ماهیت روابط میان همسران تعیین می شود.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, طلاق

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *