لوگو باشگاه زندگی

باشگاه زندگی

انتخاب آگاهانه

زندگی عاشقانه

کاری از اداره فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

InShot_۲۰۲۴۰۲۰۴_۱۵۰۲۵۱۸۶۳

راهکارهای صمیمیت با همسر 

صمیمیت با همسر اکسیری جادویی برای داشتن یک زندگی مشترک شاد و پویا است. این ویژگی در زندگی زوجین به قدری مهم است که می‌تواند بر دیگر جنبه‌های زندگی زن و شوهر اثرات سازنده ای داشته باشد و حتی می‌تواند کمبودهای دیگر زندگی را جبران نماید.

صمیمیت پس از ازدواج میان زوجین می‌تواند به رابطه دوستانه و عاشقانه آنها تا حد زیادی کمک کند. به ندرت پیش می‌آید که یک زندگی شاد و فرح‌بخش بدون صمیمیت میان زوجین به وقوع بپیوندد.

اما مقصود از صمیمیت میان زن و شوهر به چه معنا است؟ صمیمیت در اصطلاح به معنای یک‌دلی و خودمانی بودن معنا می‌شود و در روابط زوجین به نزدیک بودن آنها به یکدیگر از هر لحاظ اطلاق می‌شود. اینکه همسران بتوانند بی‌پرده هر موضوع و مسئله‌ای را با یکدیگر به اشتراک بگذارند به هر دو نفر احساس خاص بودن می‌دهد و این منحصر به فرد بودن و احساس تعلق باعث می‌شود در کانون توجه همسر خود قرار بگیرند.

وقتی با فردی آشنا می‌شوید از همان ابتدا با او صمیمی نمی‌شوید، بلکه کم کم و قدم به قدم مراحل دوستانه را طی می‌کنید تا در نهایت به صمیمیت دست یابید. در ازدواج نیز اینگونه است، و فرآیند صمیمی شدن با همسرتان زمان بر است. بخشی از صمیمیت میان زوجین پس از ازدواج خود به خود به وجود می‌آید ولی کافی نیست و برای استحکام پیوند ازدواج خود باید راهکارهای صمیمی شدن با همسرتان را بلد باشید. در ادامه به برخی از این راهکارها اشاره می‌کنیم.

تفریح و وقت گذراندن با هم

سعی کنید هر چند وقت یک بار حتما یک برنامه‌ریزی مشترک برای وقت گذران با یکدیگر داشته باشید. به عنوان مثال تصمیم بگیرید در تعطیلات به یک سفر کوتاه بروید یا پس از پایان کارهای روزانه کمی با یکدیگر قدم بزنید. وقت گذران و تفریح با یکدیگر لزوما به معنای خروج از منزل یا رفتن به پیک‌نیک و صرف هزینه‌های هنگفت نیست. شما می‌توانید در روزهای تعطیل با یکدیگر آشپزی کنید یا به بازی های فکری و ورزش کردن بپردازید. در واقع باید زمانی را که با هم می‌گذرانید به شما و همسرتان خوش بگذرد.

حرف زدن از هر دری

گفتگو، یکی از مهارت های مهم زندگی است زوجین باید آن را به کار ببرند. گفتگو با همسر یکی از ساده‌ترین و در عین حال با اهمیت‌ترین مهارت هایی است که زن و شوهر می‌توانند به وسیله آن به صمیمیتی عمیق با یکدیگر برسند. همسرتان، دوست یا همکارتان نیست، پس باید مدل صحبت کردن‌تان با او متفاوت باشد. باید در گفتگو با همسرتان آرامش، محبت، حوصله و عشق را ضمیمه کنید. گفتگو با همسرتان کار سختی نیست، قرار نیست درباره مسائل پیچیده سیاسی و اجتماعی مکالمه کنید، بلکه کافی است درباره مسائلی که در طول یک روز داشتید با او صمیمانه حرف بزنید، نظرش را بپرسید و همچنین با گفته‌های او همراهی و همدلی کنید و برایش بهترین شنونده باشید. در طی گفتگو با همسرتان این پیام را به او منتقل کنید که حرف‌هایش اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برای تان دارد.

تصمیمات مشترک و مشورت

شما علاوه بر حفظ حریم شخصی خود باید بدانید که پس از ازدواج دیگر یک فرد مجرد نیستید که به تنهایی درباره هر موضوعی تصمیم بگیرید و انتخاب کنید. درباره هر موضوعی هرچند کوچک و جزئی با همسرتان مشورت کنید و نظرش را بپرسید تا بداند برای نظرش اهمیت قائل هستید. همسرتان را از تصمیمات مهمی که برای امور خود می‌گیرید مطلع سازید تا بداند با او صمیمی هستید.

ابراز احساسات عاشقانه

هرگز از ابزار علاقه خود به همسرتان غافل نشوید. در استفاده از جمله «دوستت دارم» خساست نورزید. مورد علاقه واقع شدن برای زوجین مخصوصا برای زنان، یکی از بهترین احساساتی است که زوجین در زندگی مشترک دریافت می‌کنند. ابراز عشق در کلام و رفتار شاید از بارزترین نمودهای صمیمیت در میان همسران باشد. در واقع با هر بار ابراز احساسات عاشقانه به همسرتان رشته‌ای مستحکم میان خودتان و او ایجاد می‌کنید که استحکام زندگی مشترک تان را تضمین می‌کند.

در پایان می‌توانید هر چند وقت یکبار یک هدیه کوچک و ساده مثل یک شاخه گل به همسرتان بدهید. از هر فرصتی برای غافلگیر کردن همسرتان استفاده کنید، این غافلگیری می‌تواند غذای مورد علاقه و حتی یک نوازش محبت‌آمیز باشد. با حفظ احترام همسرتان با او به شوخی‌های لذت‌بخش و شاد بپردازید.

هر چه صمیمیت را بیشتر به رابطه خود اضافه کنید، زندگی مشترک شادتر و رضایت‌بخش تری را تجربه می کنید و اینگونه به یکی از مهم‌ترین اهداف و کارکردهای ازدواج، یعنی آرامش دست می‌یابید چرا که این امر بر تمام جنبه‌های زندگی‌تان از جمله رابطه عاطفی و رابطه جنسی موفق اثرگذار است.

زهره علوی

انتهای پیام

ما را در ایتا دنبال کنید

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید