راهنمای جامع فیلم های مستند درباره زندگی علما

اشتراک این مطلب

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

مجموعه مستند خامنه‌ئی

مجموعه مستند «خامنئی» توسط گروه مستندسازی تلویزیون المنار به سیر زندگی مقام معظم رهبری از بدو تولد در سال ١٣١٨ تا انتصاب ایشان به رهبری در سال ١٣۶٨ می‌پردازد.
مستند «خامنه ای» حاصل تلاش و کوشش طولانی است که پرده از اسرار پنجاه سال زندگی امام خامنه ای بردارد، تا به ما درس، غرور و افتخار بدهد، در عین حال باید گفت که این زندگی نامه نیز نمایش همه چیز نیست و هنوز اسرار بسیاری باقی می ماند و این توضیحات نیز ناکام است.
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

او یک معلم بود

مستند «او یک معلم بود»؛ تاکنون فیلم‌های مستند زیادی درباره وجود شخصیت سیاسی آیت‌الله شهید سیدمحمد بهشتی ساخته شده اما در مستند «او یک معلم بود» برای اولین بار شخصیت فرهنگی این شهید بزرگوار و نقش او در شکل‌گیری فرهنگی انقلاب اسلامی و دوران حضور او در آموزش و پرورش به عنوان معلم مورد بررسی قرار گرفته است.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

آیت‌الله

این مستند علمیت «آیت الله خویی»، شاگرد پروری، تلاش ایشان در جهت حفظ حوزه نجف به عنوان میراث شیعیان و شبهه اختلاف آیت الله با امام خمینی (ره) را در قالب مستند پرتره روایت کرده است

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

نواب

مستند «نواب»، مستندی است پرتره از زندگی شهید سید مجتبی میرلوحی، معروف به نواب صفوی.
در این مستند، سعی شده تا در کنار معرفی شخصیت نواب، شروع و پایان فدائیان اسلام و عملکرد آن ها نیز روایت گردد. اعدام‌های انقلابی فدائیان و نواب نیز از مسائلی است که در این مستند به نمایش گذاشته شده است. سه فقره اعدام انقلابی جمعیت فدائیان اسلام که عبارتند از اعدام احمد کسروی که در کتاب‌ها و جلساتش به فعالیت علیه مذهب می‌پرداخته و هژیر و رزم‌آرا دو نخست وزیر پهلوی دوم، از جمله سوژه‌هایی است که سعی شده در مستند نواب به دقت بررسی شود.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

داستان تقریب

تعاملات میان دینی و همزیسی پیروان ادیان در تاریخ بشر، هیچگاه مانند امروز محل بحث و نظر نبوده است گویا بشر پیش از این هرگز اهمیت تفاوت نظرات دینی را چنین ملموس و ژرف تجربه نکرده‌بود. امروزه به مدد ابزارهای نوین ارتباطی، مواجهات میان دینی چنان رواج‌یافته که برگ جدیدی بر تاریخ ادیان افزوده است. فرآیند جهانی‌شدن، نه تنها شناخت فزاینده ای را از سنت‌ها و ادیان دیگر برای بشر امروز به ارمغان آورده، بلکه رویایی و تماس با پیروان آن ادیان را هم امری فراگیر ساخته است از این رو جای تعجب نیست که گفت و گوی ادیان به یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر عصر حاضر تبدیل شده باشد.
مستند «داستان تقریب» درباره همین گفت‌وگوهاست آن هم در شرایطی که جریان های تکفیری و تروریستی، بیش از هر زمانی بر طبل تفرقه و نفاق می‌کوبند و عامل اصلی دشمنان اسلام، در تخریب وحدت میان مسلمانان محسوب می‌شوند.
در این مستند ابتدا به سابقه جنگ‌های مذهبی در طول تاریخ اشاره می‌شود و سپس پایه‌گذاران تقریب میان مذاهب به ویژه در اسلام معرفی می‌شوند. علامه محمد تقی قمی یکی از نخستین کسانی بود که در این راه گام نهاد و سپس نوبت به آیت‌الله بروجردی رسید؛ آیت الله بروجردی مکاتبات و تعاملات بسیاری با شیخ الازهر داشت و سعی می کرد، اندیشه تقریب را بیش از هر زمانی مورد تاکید قرار دهد.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

حدیث سرو:آیت‌الله قره‌باغی

این قسمت از حدیث سرو به سیره عملی و زندگانی آیت‌الله قره‌باغی می پردازد.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله سید رضی شیرازی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله سید رضی شیرازی از علماء حوزه علمیه تهران می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله سید محمد تقی حکیم

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله امامی کاشانی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله امامی کاشانی می پردازد.

این مستند در دو قسمت تولید شده است.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله سید هاشم رسولی محلاتی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله سید هاشم رسولی محلاتی می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله ابوالقاسم وافی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله ابوالقاسم وافی می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله محمدی ری شهری

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله محمدی ری شهری می پردازد.

این مستند در دو قسمت تولید شده است.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله حسن پهلوانی تهرانی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله حسن پهلوانی تهرانی ی پردازد.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله سید جمال‌الدین دین پرور

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله سید جمالدین دین پرور می پردازد.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله مظاهری

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله حسین مظاهری از علماء حوزه علمیه اصفهان می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه سعادتمندان:آیت‌الله علوی گرگانی

این قسمت از مجموعه مستند زندگی علماء به نام سعادتمندان به زندگانی آیت‌الله علوی گرگانی می پردازد

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

منظومه حسن

منظومه حسن یک فیلم مستند از زندگینامه علامه حسن زاده آملی است که شامل گفتگو با شاگردان معظم له و تصاویر و بخش هائی از فیلم ها و آثار ایشان می باشد.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

آسیدمهدی

مستند «آسید مهدی» در خصوص شخصیت، افکار و حالات روحی سید مهدی قوام از علما و روحانیون دهه ۲۰ و ۳۰ تهران است که به واسطه شیوه و سلوک خاص خود در هدایت و ارشاد طبقات مختلف جامعه تا به امروز مشهور و زبانزد شده است.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه مستند وُد

مستند «وُد»، با توجه به نقش و جایگاه علامه فقیه امینی در تبیین اصول حب و بغض ولایت امیرالمومنین و وحدت جامعه اسلامی، این مستند به معرفی علامه امینی به عنوان اسطوره ی غیرت شیعی در جهان تشیع و مرجع و پایه گذار وحدت بین جامعه ی شیعی و سنی می پردازد.

مجموعه مستند وُد در دو قسمت تولید شده است.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجموعه مستند پدر طالقانی

مستند «پدر طالقانی» روایتی تازه از زندگی و شخصیت آیت الله سید محمود علایی طالقانی را به تصویر کشیده است.
این مجموعه در ۵ قسمت تولید شده است.
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

هاشمی زنده است

مستند «هاشمی زنده است» روایت جنجالی از زندگی سیاست‌مدار بزرگ تاریخ معاصر ایران است. این مستند ضمن بررسی تاریخ معاصر کشورمان در سال‌های فعالیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، روایتگر حیات انقلابی، سیاسی و اجتماعی ایشان می‌باشد.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

شیخ رضا

مستند «شیخ رضا»، به زندگی مرحوم شیخ رضا سراج از خطیبان سال های نه چندان دور کشور پرداخته است.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مجتهد لاری

مستند «مجتهد لاری»، نیم‌نگاهی به زندگانی آیت‌الله سید «عبدالحسین موسوی لاری» دارد که اولین حکومت اسلامی عصر معاصر را در «لارستان» تشکیل می‌دهد.
پس از برکناری «محمدرضا قوام‌الملک» از حاکمیت شیراز، آیت‌الله «لاری» به دعوت مردم به این شهر می‌آید. هم‌زمان با این اتفاق، توطئه‌چینی‌های قوام‌الملک علیه سید لاری آغاز می‌شود. نمایندگان مجلس می‌کوشند آیت‌الله را تخریب شخصیتی کنند و قوامی‌ها در تلاش هستند تا با ترور فیزیکی، وی را از سر راه بردارند.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

روایت رهبری

مستند «روایت رهبری» با استفاده از تصاویر آرشیوی بکر و دیده نشده‌ای، ماجرای انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب را روایت می‌کند.
استعفای آیت‌الله منتظری، چگونگی پذیرفتن این استعفا توسط امام خمینی(ره) و بررسی آن در اجلاس مجلس خبرگان، اصل ولایت‌فقیه و چگونگی ورود آن به قانون اساسی، ارتباط آیت‌الله خامنه‌ای با امام خمینی(ره) و انقلاب و دلایل انتخاب ایشان برای رهبری و … از جمله مباحثی است که در این مستند به آن‌ها پرداخته ‌شده است.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

معراج روح

مستند «معراج روح» روایتی است که، به احوال و سیره زندگانی مرحوم “آیت‌الله سیدرضا بهاءالدینی” می‌پردازد.مصاحبه با شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله صدیقی امام جمعه موقت تهران و برخی از شاگردان او بخش‌های مختلف این مستند را تشکیل می‌دهد.

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

محی الدین

این مستند که در فاصله زمانی کمتر از چهل روز از فوت آیت الله حائری شیرازی تولید شده به بررسی ابعاد مختلف شخصیتی این عالم بزرگوار می‌پردازد.

 
 
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

یک روز به خصوص

در کوران بحث‌های سیاسی بین اعضای حزب جمهوری اسلامی در مجلس شورای اسلامی و بنی صدر خبری مردم را شوکه می‌کند؛ آیت الله سید علی خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران ترور می‌شود.
این مستند داستان اتفاقات آن روز به خصوص را از زبان شاهدان عینی برایمان روایت می‌کند.
 
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

مدرسه فیضیه

با شروع جنگ جهانی اول و تحولات در سطح منطقه، تردد طلاب و علما به شهرهای مذهبی عراق از جمله کربلا نجف کاظمین سامرا که تا آن موقع از مراکز عمده تعلیم و تعلم علوم دینی به حساب می‌آمدند دشوار شده بود. از سوی دیگر با گسترش زمزمه‌های تغییر سلطنت از قاجار به پهلوی نیاز شدیدی به یک پایگاه بزرگ و محکم برای حمایت از ارکان دین در داخل ایران احساس می‌شد. به همین دلیل به محض ورود آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری از علما و فضلای مشهور آن زمان به ایران مشتاقان علوم دینی جلسات درسی ایشان را برپا داشتند ایشان به بازسازی حوزه علمیه قم پرداختند و بعد از وفاتشان با حضور آیت الله بروجردی در ساختار آموزشی و شهریه طلاب تغییرات مفیدی صورت گرفت. اولین برخورد علما به رهبری امام خمینی با رژیم شاهنشاهی اعتراض به انقلاب سفید شاه و انجمن های ایالتی و ولایتی بود با گذشت زمان مخالفت با اصلاحات ارضی و کاپیتالاسیون جایگاه امام را در میام مردم ترفیع داد و ترس حکومت شاه باعث شد تا در دو نوبت به مدرسه علمیه فیضیه حمله کنند و کشته،زخمی و ویرانی بر جای بگذارند و اعراض امام به این امر سبب شد تا او را دستگیر و به ترکیه تبعیید کنند اما نهضت اعتراضات مردم به رهبری فیضیه تا پیروزی انقلاب ادامه داشت. بعد از انقلاب نیز امام تا مدتی در حوزه فیضیه ساکن بودند. در ادامه مستند به وضعیت امروزی این حوزه، ساختار آموزشی، عتداد دانشجویان و اساتید و پرداخت شهریه، باقی امور مرتبت می پردازد.
 
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

زندگی خوب، مرگ خوب

در این مستند زندگی خصوصی و رفتار اجتماعی شهید سیدعباس موسوی دبیرکل حزب الله لبنان را از زبان نزدیکان و فرزندان وی روایت خواهد شد.
سیده بتول، سید یاسر و سید میثم موسوی از فرزندان، خواهر و یکی از محافظان دبیرکل شهید حزب ا… لبنان از کسانی هستند که در این مستند از رفتار این شهید در خانواده و نزدیکانش می‌گویند.
اتومبیل حامل شهید سیدعباس موسوی بهمن ۱۳۷۱ توسط بالگرد نیروهای رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفت و منجر به شهادت وی، همسر و فرزند ۶ ساله اش شد.
 
 
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

شرح شیخ کاشان

مستند «شرح شیخ کاشان»، نگاهی مختصر است به زندگی و فعالیت های محسن قرائتی. فیلم در رابطه با او به گقتگو با خانواده و آشنایان وی می نشیند.

 

محرم ملکوت

این مستند درباره سیره شخصیتی و اخلاقی مرحوم آیت الله خوشوقت است که در آن با برخی چهره های برجسته همچون آیت الله کاظم صدیقی گفتگو شده است. در این مستند تصاویر آرشیوی از دوران حیات آیت‌ الله خوشوقت نیز به نمایش درآمده است.
آیت الله خوشوقت دوم اسفندماه سال ۱۳۹۱ طی سفری زیارتی به عربستان سعودی به علت عارضه تنفسی در شهر مکه درگذشت و رهبر معظم انقلاب در پیامی وی را «عالم ربانی»، «سالک الی الله» و «عارف بالله» نامیدند.

 
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

شیخ همیشه خندان

شیخ هیشه خندان روایتی است کوتاه از فعالیت‌های شهید آیت الله شاه آبادی در مسجد. این اثر سعی می‌کند تا ایشان را به عنوان یک امام جماعت نمونه در قالب بیانی گرم معرفی کند

 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

صبح نیمه شعبان

در مستند صبح نیمه شعبان، به ماجرای تشییع جنازه وی در مشهد مرحوم کافی در مشهد مقدس می پردازد.

 

شیخ شریف

مستند شیخ شریف، روایتی از سرگذشت روحانی شهید شیخ محمدحسن شریف قنوتی می باشد.

 
 
 
 
 

اطلاعات بیشتر (دریافت)

خاطرات مخاطرات

در آغاز جنگ تحمیلی کشور با بحران در قسمت تعمیر و نگهداری هواپیماهای جنگی و ترابری روبرو می‌شود. خبر به گوش مقام معظم رهبری می‌رسد. مقام معظم رهبری خبر را به اطلاع امام(قدس سره) می‌رسانند و امام با ایمان قلبی و اعتماد به وعده حضرت حق به ایشان می‌گویند که بروید و بجنگید خداوند خودش همه چیز را درست خواهد کرد.

 

جمعه سیاه،‌سفید

اطلاعات بیشتر (دریافت)

هشت بهانه کوچک برای یادآوری

اطلاعات بیشتر (دریافت)

شمیم باران

اطلاعات بیشتر (دریافت)

شاگرد امام

این مستند مبارزات مقام معظم رهبری در مشهد تا تبعید و به رهبری رسیدن ایشان را به تصویر کشیده است.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

رایحه بهشتی

این اثر در مورد زندگینامه شهید بهشتی در سه قسمت ۵ دقیقه ای به صورت داستان ها و خاطرات کوتاه تا شهادت ایشان و در قالب موشن گرافیک همراه با نریشن تهیه شده است.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

از خون جُون

شیخ «ابراهیم زکزاکی»، اولین ‌بار، نام امام خمینی(ره) را از زبان استاد آمریکاییِ خود در دانشگاه «لاگوس» می‌شنود و سپس برای دیدن امام و تحقیق دربارۀ انقلاب اسلامی به ایران می‌آید. شیخ‌ابراهیم، بارها ازسوی دولت نیجریه، زندانی و شکنجه می‌شود و باوجود مشکلات بسیار، ١۴‌میلیون نفر را طی سه‌دهه، با مفهوم انقلاب اسلامی ایران و مذهب تشیع آشنا می‌کند. مستند، پیرامون فعالیت‌های مصلحانۀ این رهبرِ شیعیانِ آفریقایی است.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

ابراهیم

سه دهه فعالیت شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه، و سیر زندگی ایشان و ارتباط او با انقلاب اسلامی ایران در این برنامه بررسی می شود.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

عبد صالح خدا

این مستند با استفاده از مصاحبه‌ی اختصاصی مقام معظم رهبری با مرکز اسناد انقلاب اسلامی و تجمیع خاطرات و بیانات ایشان درباره‌ی زندگی و سیره‌ی مبارزاتی امام خمینی تشکیل شده است که اولین قسمت آن به شناخت مقام علمی و تأثیرات اخلاقی ایشان می‌پردازد.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

طبیبانه

سبک زندگی این شخصیت مشهور برای خیلی از افراد دارای جذابیت‌های فراوانی است به همین دلیل مستندی با عنوان “طبیبانه” و به همت شبکه افق درباره همین مسئله تولید شده است.

استاد انصاریان در این مستند به بیان ماجراهایی از حضور خود در دوره‌های مختلف می‌پردازد و از اقداماتی می‌گوید که با ایده و تلاش خودش اجرایی شده‌اند.

اطلاعات بیشتر (دریافت)

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام

کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی گونه شناسی کنشگری طلاب در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام ۲۳ مردادماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

ارزیابی عملکرد صفحه اینستاگرام با Iconosquare

اگر به دنبال ارزیابی فالوئرهای فعلی برای بهینه سازی، بررسی رفتار فالوئرها، اندازه گیری ورودی سایت از اینستاگرام و آموزش سریع افزایش آگاهی برند هستید، این کتاب را دانلود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا