رابطه زناشویی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

همه ما می‌دانیم که رابطه زناشویی چقدر مهم است. از دیدگاه روانشناسی، رابطه برای اینکه بتواند پویایی و تأثیرگذاری خود را حفظ کند، باید دارای ویژگی‌هایی باشد. طبیعی است که اولین گزینه‌های که به ذهن ما می‌رسد، ارتباط قوی بین زوجین است. رابطه اگر بر پایه یک رابطه قوی بین زوجین شکل بگیرد، می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. زمانی که ما رابطه را بر پایه ارتباط قوی شکل می‌دهیم، دو طرف راحت‌تر می‌توانند در مورد خواست‌های خود صحبت کنند و به همان میزان هم با آرامش بیشتری به خواسته‌های طرف مقابل گوش دهند.

گوش دادن فعال در رابطه زناشویی چطور عمل می‌کند؟

بسیاری از جلسات مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده حول این موضوع می‌چرخد که چگونه به حرف‌های همدیگر گوش دهیم. گوش دادن فعال یعنی علاوه بر شنیدن حرف‌های طرف مقابل، بتوانیم درک مناسب هم از گفته‌های او داشته باشیم. رابطه باید در مسیری قرار بگیرد که زن و و شوهر بتوانند همدیگر را بهتر درک کنند. نکته مهم دیگر این است که، گوینده باید تمرکز خود را بر روی یک موضوع قرار دهد تا شنونده گیج نشده و بتواند روی موضوع مطرح‌شده فکر کند. رابطه گفت و شنود زیادی دارد و بسیار مهم است که زن و شوهر این فرصت را در اختیار همدیگر قرار دهند.

زوج ها در یک رابطه زناشویی موفق به همدیگر احساس مثبت می‌دهند

چرا بیان احساسات می‌تواند این قدر رابطه زناشویی موثر باشد؟

بیان احساسات و صحبت کردن در مورد آن‌ها کار سختی است. رابطه نیز از این قاعده مستثنا نیست و باید برای ایجاد این موضوع تلاش کرد. گاهی اوقات به نظر می‌رسد که در رابطه صحبت کردن در مورد احساسات بدون جر و بحث و دعوا غیرممکن می‌باشد. بنابراین تا نتوانیم در فضایی امن در مورد احساسات خود صحبت کنیم، حل مشکلات و چالش‌های زندگی کار بسیار سختی خواهد بود. یادمان باشد که در رابطه باید چنان محیط گرم و صمیمی ایجاد کنیم که هر دو طرف بتوانند راحت در مورد احساسات خود صحبت کنند تا عمق رابطه افزایش یابد.

رابطه زناشویی خود را با زبان مثبت تقویت کنید

مشاوره پیش ازدواج و مشاوره خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا ارتباط ناگسستنی با همسر خود ایجاد کنید و هردو در کنار هم بتوانید از طوفان‌های سهمگین زندگی عبور کنید. یکی از این ابزار موثر که می‌توان در رابطه استفاده کرد، زبان مثبت است. تلاش کنید تا رویدادهای مثبت را ببینید و در مورد آن‌ها صحبت کنید. به هر حال چالش و ناراحتی همیشه وجود دارد اما اگر زوجین بتوانند در رابطه خود از زبان و افکار مثبت استفاده کنند، می‌توانند خود را برای لحظات سخت آماده‌سازند. بنابراین رابطه خود را به عنوان اتفاقی مثبت ببینید و درک کنید.

در رابطه زناشویی خود حتماً برای یکدیگر وقت بگذارید

شاید این موضوع اندکی عجیب به نظر برسد اما واقعاً شما چقدر زمان برای بودن در کنار همسرتان در نظر می‌گیرید؟ داشتن یک رابطه الزاماً به این معنا نیست که دو نفر دائماً با یکدیگر وقت می‌گذارند. شما باید زمان‌های خاصی را برای حرف زدن، تفریح و انجام کارهای دو نفره اختصاص دهید. به عنوان مثال، می‌توانید دو نفری به سفر یا سینما بروید و تجربه کردن تجربه‌های جدید را هم تبدیل به بخشی از رابطه خود بکنید. یک رابطه باید پویا باشد، یعنی دو نفر در پی ایجاد موضوعات جدید در رابطه خود باشند و گرنه رابطه هم مانند خیلی چیزهای دیگر در معرض آسیب یکنواختی قرار خواهد گرفت.

در رابطه زناشویی بسیار مهم است که به همسر خود نشان دهید چقدر از بودن در کنار او خوشحالید

برای اینکه همسر شما بداند چقدر رابطه زناشویی برایتان مهم است، باید هر از چند گاهی به او نشان دهید که از بودن در کنارش لذت می‌برد. رابطه ممکن است با گذشت چند سال آن حال و هوای اولیه خود را از دست بدهد، بنابراین بسیار مهم خواهد بود که همسر شما بداند هنوز هم از زندگی در کنار او شادمان هستید همیشه باید در طول رابطه خود، ارتباط قوی روانی و عاطفی با همسر خود داشته باشید و گرنه بسیار آسیب‌پذیر خواهید شد. بنابراین از اینکه نشان دهید چقدر از بودن در کنار هم لذت می‌برید، خجالت نکشید، این باید یک کلید طلایی در رابطه شما باشد.

در رابطه زناشویی باید حتی برای چیزهای کوچک نیز قدردانی کنید

زمانی که به خاطر حتی کوچک‌ترین کارها از همسر خود تشکر می‌کنید، به او نشان می‌دهید که چقدر تمام تلاش‌های او برای شما ارزشمند است، و این همان چیزی است که به تقویت رابطه کمک می‌کند. یادمان باشد که در رابطه هر کدام از زوجین مسئولیت‌های خاص خود را دارد، اما این بدان معنا نیست که نباید تلاش و زحماتشان دیده شود. در رابطه به راحتی با گفتن کلمه از لطفی که کردی متشکرم می‌توانید احساس خوبی در همسر خود ایجاد کنید. رابطه نیازمند احترام و قدرشناسی دوجانبه است.

صداقت اصل مهمی در رابطه زناشویی است

حتی زمانی که به خاطر اتفاق که افتاده احساس خجالت می‌کنید هم باید صادقانه همه چیز را توضیح دهید. صداقت یکی از مهم‌ترین اصول یک رابطه است. بدون صداقت رابطه به سرعت تبدیل می‌شود به جهنمی از بی‌اعتمادی و بدگمانی. اتفاقاً با بیان چیزی که از آن شرم دارید می‌توانید به همسرتان نشان دهید که چقدر اعتماد او و این رابطه برایتان مهم است. زمانی که او از شما دروغی بشنود دیگر ایجاد فضای اعتماد کار سختی است. بنابراین با صداقت بنیان‌های رابطه خود را محکم‌تر کنید.

در رابطه زناشویی ظاهر شما هم بسیار مهم است

بارها و بارها دیده‌ایم که زن و شوهر بعد از گذشت چند سال یا حتی چند ماه از آغاز رابطه می‌گذرد، دیگر ظاهر خود را رها می‌کنند. باور کنید این مسئله مانند سمی است که ریشه‌ای یک درخت قدرتمند را آرام‌آرام خشک می‌کند. بنابراین برخلاف آن چیزی که فکر می‌کنیم یا دوست داریم باور کنیم، ظاهر اهمیت زیادی در رابطه دارد. یادمان باشد که ما نباید برای همسرمان تبدیل به یک فرد عادی و تکراری شویم، او وارد رابطه با شما شده است که باهم زندگی شاد و هیجان‌انگیزی داشته باشید.

هرگونه رابطه موازی در کنار رابطه زناشویی باید قطع شود

تحت هیچ شرایطی شما حق ندارید در خارج از رابطه زناشویی، رابطه موازی ایجاد کنید. در مورد مشکلات روابط این‌چنینی واقعاً می‌شود ساعت‌ها حرف زد اما مهم‌ترین بخش آن این است که تعهد عمیقی که در رابطه وجود دارد، به صورت کامل آسیب می‌بیند. بنابراین شما فقط باید درگیر رابطه خود باشید و تمام توجهات را هم کنار بگذارید. اگر از رابطه خود راضی نیستید از مشاوره خانواده کمک بگیرید تا شرایط به حالت قبلی خود بازگردد، داشتن رابطه خارج از رابطه تحت هر شرایطی ممنوع است.

مراقب کلمات خود باشید

گاهی اوقات کلمات می‌توانند چنان ساختار روانی یک انسان را ویران که سال‌ها تأثیر آن باقی بماند. کلمات تحقیر و توهین‌آمیز زمان می‌تواند آسیب‌رسان تر باشد که در رابطه‌ای عمیقی مانند فرزند والدی یا رابطه بیان شود. بنابراین حواستان باشد که مثلاً زمانی که دارید با قاطعیت در مورد موضوعی صحبت می‌کنید، چقدر در مورد آن مطمئن هستید. رابطه ارتباطی است که دو طرف باید از یکدیگر حمایت کنند. یادمان باشد که کلمات معانی زیادی دارند و باید قبل از حرف زدن حواسمان را جمع کنیم.

رابطه زناشویی موفق سرشار از صمیمیت است

بعضی اوقات باید برای حفظ رابطه زناشویی همسر خود را ببخشیم بخشیدن دیگران واقعاً کار سختی است. انجام این کار زمانی سخت‌تر هم می‌شوند که صحبت از یک رابطه در میان است و بخشیدن همسر خود. ما باید یاد بگیریم که وقتی طرف مقابل صادقانه عذرخواهی کرد و به اطمینان داد که دیگر قرار نیست مشکل تکرار شود، برای حفظ رابطه خود او را ببخشیم. ما باید یاد بگیریم که گاهی برخی مسائل را در یک جا به پایان برسانیم و پرونده آن‌ها را ببندیم. حفظ رابطه به نوعی احترام به خود شما است، بنابراین برای حفظ آن تلاش کنید.

رابطه زناشویی ممکن است بالا و پایین زیادی داشته باشد

رابطه زناشویی مانند یک خط صاف، یکنواخت و قابل پیش‌بینی نیست. بالا و پایین‌های خود را دارد. شما باید بدانید که این مسئله در کنترل شما نیست و ممکن است برای هر رابطه ایجاد بشود. بنابراین بجای سرزنش کردن خود و ناامید شدن این واقعیت را بپذیرید و خود را برای تغییرات آماده کنید. رابطه پتانسیل زیادی برای تغییرات دارد و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. یادمان باشد که نمی‌شود آینده را پیش‌بینی کرد و تنها کاری که می‌توان انجام داد، ایجاد یک رابطه محکم، برای مواجهه با طوفان‌های سهمگین است.

مهربانی را در رابطه زناشویی خود به وجود بیاورید

گاهی اوقات ما از کسانی که دوستشان داریم سوءاستفاده می‌کنیم زیرا خیالمان راحت است آن‌ها ما ترک نمی‌کنند. ممکن یک روز بد در محل کار داشته باشید و هنگامی‌که خانه رسیدید همه چیز را سر همسر خود خالی کنید. باید یادمان باشد که رابطه همیشه برای شاد کردن یکدیگر تلاش کنیم. باید با قلبی مهربان، آسیب و اندوه همسر خود را در آغوش بکشیم. هیچ‌وقت نباید او را جوری تنبیه کنیم که انگار مسبب مشکلات ما است. رابطه باید کانون مهربانی باشد تا مکانی پر تنش و آسیب‌رسان.

صمیمت در رابطه زناشویی باید حرف اول را بزند

صمیمیت را میتوانیم بالاترین رکن هر رابطه در نظر بگیریم. صمیمیت یعنی دو طرف بتوانند در رابطه خود، راحت و بدون مشکل با یکدیگر گفتگو کنند و احساساتشان را در میان بگذارند. هدف مهم این است که در رابطه زوجین احساس تنهایی نکنند و بتوانند دائم از همدیگر حمایت کنند. قضاوت و سرزنش، دو سد بزرگ برای جلوگیری از ایجاد صمیمت در رابطه است. بنابراین باید بتوانیم راحت حرف بزنیم و شنیده بشویم.

کلیدواژه‌ها:خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *