قالب وردپرس درنا توس
خانه - برگزیده - دوره آموزشی والدین آنلاین;درس سوم:معرفی چند کتاب و نرم افزار در خصوص سواد رایانه‌ای

دوره آموزشی والدین آنلاین;درس سوم:معرفی چند کتاب و نرم افزار در خصوص سواد رایانه‌ای

فصل اول: والدین و دنیای دیجیتال

درس سوم:معرفی چند کتاب و نرم افزار در خصوص سواد رایانه‌ای

می‌‌خواهم با اینترنت کار کنم و یاد بگیرم تا بفهمم فرزندم با اینترنت چه می‌‌کند؟

می‌‌خواهم بدانم فرزندم از موبایلش چه استفاده‌ای می‌‌کند؟

می‌‌خواهم با کامپیوتر کار کنم، چگونه یاد بگیرم؟

اینها سئوالاتی است که اغلب شما می‌‌پرسید تا بتونید با یک شناخت بهتر از دنیای دیجیتال،‌ هم خودتون از این دنیا به درستی استفاده کنید و هم بتونید بفهمید فرزندانتون در این دنیا چه می‌‌کنن؟

 

برای شروع لازمه چند تا نکته مهم رو تذکر بدیم.

 

نکته اول:بهترین شیوه آشنایی با دنیای دیجیتال، استفاده از اون در زندگی روزمره است, به گونه‌ای که بتونید با یک مدیریت درست, نیازهای متعدد زندگیتون رو با دیجیتال برطرف کنید.

 

به عنوان نمونه, پدری که می‌‌خواد هر روز صبح روزنامه بخونه، به جای رفتن به دکه روزنامه فروشی، از طریق نرم افزارهای موبایلی مانند جار، هم می‌‌تونه به صفحه اول بیش از صد روزنامه دسترسی داشته باشه و هم می‌‌توانه با دنیای دیجیتال، آشنائی بهتری پیدا کنه.

 

یا مادری که برای دستور پخت نهار امروز به جای تماس با صغری خانم، به سراغ نرم افزار سرآشپز پاپیون بره و از دنیای دستورهای غذایی اون نرم افزار استفاده کنه، یقینا شناخت بهتری نسبت به این دنیا پیدا می کند.

 

با حضور در تمام جلسات دوره والدین آنلاین با نرم افزارها و ابزارهای دنیای دیجیتال در بخشهای مختلف زندگی آشنا خواهید شد.

 

نکته دوم: چون دنیای دیجیتال با سرعتی وحشت‌ناک در حال به روز شدنه، پیشنهاد ما اینه که اطلاعات خودتون رو با مطالعه مستمرِ این چند سایت[1] به روز نگه دارید.

 

نکته سوم: مواظب آسیبهای این دنیا در تفکر, اندیشه و سبک زندگی خودتون باشید،‌ به این خاطر قبل از معرفی منابعی برای آشنایی با دنیای دیجیتال، پیشنهاد می‌‌کنیم این کتاب را حتما بخونید.

کم عمق‌ها، اینترنت با مغز ما چه می‌‌کند؟ نوشته نیکولاس کار از انتشارات مازیار

کتاب حاضر،کاری است بسیار ارزشمند و نتیجه تحقیقی گسترده و میان‌رشته‌ای در باب تاثیر فناوری اطلاعات، به ویژه اینترنت، و دیگر فناوریهای وابسته بر ساختار و شیوه تفکر بشر و در نتیجه شیوه مطالعه، نگارش و تعاملش با دیگران. نویسنده در بخشهای مختلف به فیزیولوژی مغز، کارکرد حافظه، تاریخچه فناوریهای فکری، نقش موتورهای جستجوی و به خصوص شرکت گوگل و دیگر موارد مرتبط می‌پردازد تا بتواند دلیل و نحوه تاثیر این فناوری را بر تفکر بشر نشان دهد تا در نهایت ریشه این بی‌حوصلگی در مطالعه را بیابد و نشان دهد که چرا عموم مردمِ قرن بیست و یکم، سطحی‌تر از گذشته مطالعه می‌کنند و با این که حجم بیشتری از اطلاعات در دسترسشان است، کم‌عمق تر شده‌اند.

 

اعتیاد به نت (رهایی از دام اعتیاد به اینترنت و بازیهای نرم افزاری) نوشته نوشته کوین رابرتس با ترجمه اکرم کرمی‌‌از انتشارات صابرین,

این کتاب توسط انتشارات صابرین به عنوان یکی از ناشرین موفق در زمینه روانشناسی کودک با سری کتابهای کلیدهای رفتاری با کودک، منتشر شده است.در این کتاب مطالبی مانند مغز شما در دنیای مجازی، سقوط در سیاه‌چال اعتیاد و راه‌های بیرون آمدن از آن مخصوصا برای افرادی که به شبکه‌های اجتماعی، اعتیاد دارند، ‌آمده است.

 

مدیریت اینترنت و شبکه های اجتماعی در خانواده نوشته فاطمه قدیانی زیر نظر محمدرضا رستمی از انتشارات یادآفرین

در این کتاب به تفصیل درباره مدلهای والدینگری در عصر اینترنت و همچنین به اثرات مثبت استفاده از اینترنت و مدل‌های مختلف یادگیری در دو مقطع سنی کودکان زیر 7 سال و کودکان بالای 7 سال و انواع خطرات اینترنتی مثل پورنوگرافی، قلدری مجازی و نیز راهکارهای عملی تفکیک سنی کودک و نوجوان برای گذاشتن مقررات استفاده از اینترنت، پرداخته است.

 

ویندوز ۸ به زبان ساده نوشته نانسی مویر با ترجمه بهادر خواجه میری از انتشارات ناقوس

این کتاب به صورت تمام تصویری رنگی به روشی بسیار ساده تمام مطالبی که برای آموزش کامپیوتر لازم دارید به شما یاد می‌دهد.هم چنین مطالبی مانند شیوه اتصال به اینترنت و استفاده از آن و ذخیره سازی اطلاعات از اینترنت و مانند آن در این کتاب آموزش داده شده است.

خودآموز آسان اینترنت به روایت یک حرفه‌ای نوشته مرتضی متواضع از موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران

در این کتاب «شیوه‌های اتصال کامپیوتر و تلفن همراه به اینترنت»، «گشت‌وگذار»، «ایجادپست الکترونیک»، «بازیها و سرگرمی اینترنتی»، «دانلود اطلاعات از اینترنت»، «امنیت و محرمانگی»، «شبکه‌های اجتماعی ایرانی و جهانی»، «شهروند الکترونیک و تجارت الکترونیک» و «کاربردهای اینترنت برای تبلت و تلفن‌های هوشمند» آموزش داده شده است.

[1]mag.digikala.com  / zoomit.ir / digiato.com

پاسخی بگذارید

Real Time Web Analytics