درمان اعتیاد به گوشی

اشتراک‌گذاری

وسایل هوشمند از بهترین وسایل برای برقراری ارتباط و اطلاع رسانی هستند که در بسیاری از مواقع به غیر از کارهای اینترنتی و شبکه های اجتماعی، برای پرداخت قبوض و یا رزرو بلیط به صورت آنلاین نیز بسیار کاربردی هستند. گوشی های هوشمند همه ی این کارهایی که نام بردیم را انجام می دهند؛ اما استفاده بی مورد و بی اندازه از آن ها اعتیادآور است به همین علت باید استفاده از آن را برای خود محدود کنیم که ما را از انجام کارهای روزانه و یا ارتباط با دوستان و خانواده دور نکند. درست است بسیاری از کسب و کارها به شبکه های اجتماعی وابسته اند و در صورت نداشتن آن ها بخشی از کارمان راکد می ماند اما باید استفاده چند ساعت در روز را به آن اختصاص داد. هدف از این مقاله این است که برای درمان اعتیاد به گوشی، چه کارهایی انجام دهیم که این اعتیاد از بین برود.

برای درمان اعتیاد به گوشی، ابتدا می بایست نشانه های اعتیاد به گوشی موبایل را بررسی کنیم:

تلفن همراهتان مدام در دستان باشد، حتی هنگامی که به حمام یا رخت خواب می روید.

همیشه گوشی در دسترس تان باشد و لحظه ای آن را از خود جدا نکنید.

هنگاهی که خاموش باشد مدام استرس این را دارید که نکند کسی با شما تماس گرفته باشد یا در شبکه های اجتماعی به شما پیامی داده باشند.

اگر کاری با اعضای خانواده دارید به جای صحبت کلامی به او پیامک می دهید.

اگر استوری یا پستی را به اشتراک می گذارید مدام آن را چک می کنید که ببینید چند لایک و بازدید خورده است.

بدون گوشی به هیچ جا نمی روید حتی اگر دیر کرده باشید.

به هنگام پخش سریال موردعلاقه تان نیز گوشی به دست هستید و آن را از خودتان لحظه ای دور نمی کنید.

حتی به هنگام راه رفتن نیز تلاش می کنید گوشی خود را چک کنید.

مورد سرزنش قرار گرفتن توسط دیگران به خاطر استفاده بی اندازه از گوشی

علت اعتیاد به گوشی

گاهی اوقات وابستگی های ما به فضای مجازی بی مورد نیست و برای مدیریت کسب و کارهای خود مجبوریم مدام آن را چک کنیم. مثلا اگر یک پیج کاری داشته باشیم که مدام به ما دایرکت و سفارش دهند مدام باید آن را بررسی کنیم و پاسخ مشتریان را بدهیم. این موردی ندارد و اعتیاد به گوشی محسوب نمی شود چون در راه کسب درآمد و مدیریت کسب و کارمان است. اما در مواردی که چک کردن گوشی ضروری نیست ولی ساعت ها در فضای مجازی پرسه زدن اعتیاد به گوشی محسوب می شود. راه های درمان اعتیاد به گوشی زیاد هستند و نگران این مورد نباشید زیرا با امکاناتی که گوشی های هوشمند دارند به ناچار به سمت آن گرایش پیدا می کنیم.

عوارض اعتیاد به گوشی

1. فشار و آسیب به چشم

معمولا استفاده زیاد از گوشی و لپ تاپ به چشم آسیب می رساند و باعث خشکی چشم و تاربینی می شود. اگر به هنگام شب و خاموش بودن چراغ ها به صفحه روشن گوشی بنگرید ماده ای به نام ملاتونین که مربوط به هرمون خواب است، ترشح می شود و باعث اختلالات در سیستم بدن می شود. دلیل اینکه به هنگام بیدار شدن از خواب سرحال نیستید همین مورد است. درمان اعتیاد به گوشی در این مورد ضروری است زیرا چشم حساس است.

2. خطر تصادف

پلیس راهنمایی رانندگی همیشه استفاده از گوشی همراه را به هنگام رانندگی منع کرده است زیرا بیشترین حادثه تصادف به همین دلیل رخ داده است. استفاده بی اندازه از گوشی چه به هنگام رانندگی چه به هنگام پیاده مشکل آفرین است.

3. سندرم گردن

از دیگر آسیب هایی که ناشی از استفاده زیاد از گوشی هوشمند است، سندروم گردن است؛ زیرا مدام سرمان به پایین خم است و به مرور ستون فقرات مان آسیب می بیند. در مقاله ای نوشته شده که هنگامی که سر به پایین خم باشد وزن آن نزدیک به 27 کیلوگرم است و به ستون فقرات به شدت فشار وارد می کند ولی ما بیشتر اوقات این فشار را احساس نمی کنیم. به مرور این فشار باعث ضربه به مهره های گردن می شود و به همین خاطر است بسیاری مجبور به استفاده مدوام از گردنبند طبی و در صورت وخیم بودن مجبور به عمل جراحی می شوند.

4. سندرم کانال کارپال

اگر مدام در حال تایپ کردن هستید معمولا انگشت های شست دست درگیر هستند و فشار زیادی به انگشتان و مچ دست وارد می شود که به آن سندروم کانال کارپال گویند. این ها همه به خاطر اعتیاد به گوشی است. مثلا در این مورد درمان اعتیاد به گوشی می توانید به جای تایپ کردن صدا بفرستید.

5. چاقی

بسیاری از عوامل هستند که باعث چاقی می شوند. استفاده از وسایل هوشمند معمولا باعث چاقی می شوند؛ زیرا فرد به هنگام استفاده از آن ها کم تحرک است و حتی از نظر جسمی شاداب نیستند. از طرفی تلفن همراه از خود اشعه هایی ساتع می کنند که به بدن انرژی منفی می دهند و شادابی را از ما دور می کند به همین دلیل می گویند به هنگام خوابیدن آن را از خودتان دور نگه دارید و آن را در حالت پرواز قرار دهید. درمان اعتیاد به گوشی می تواند روی تناسب اندام شما تاثیر مثبت بگذارد و توصیه می شود به هنگام ورزش تمرکزتان روی تناسب اندامتان باشد که همین باعث دوری از گوشی می شود.

6. کاهش کیفیت خواب

اعتیاد به گوشی معمولا باعث بد خوابی می شود زیرا ما عادت کرده ایم که شبکه های اجتماعی را مدام چک کنیم و از اینکه بخوابیم و کسی با ما تماس بگیرد یا پیام ضروری دهد می ترسیم. به همین دلیل ما خواب راحت و پیوسته ای نخواهیم داشت و ممکن است تا صبح چندین بار از خواب بلند شویم و گوشی خود را چک کنیم.

راه های درمان اعتیاد به گوشی

1. زمان را مدیریت کنیم:

همانطور که می دانیم زمان مهم ترین چیز است که در طول زندگی باید از آن درست استفاده کنیم. استفاده بیش از حد از گوشی و فضای مجازی اعتیاد آور است و باعث می شود زمان زیادی را صرف این کار بکنیم. استفاده از آن ها را محدود کنید و زمانی مشخص برای آن بگذارید؛ مثلا آخر شب همه ی پیام های پیام رسان ها را پاسخ دهید. درمان اعتیاد به گوشی برای اینکار استفاده از آلارم گوشی است که می توانید زمانی را مشخص کرده و هنگامی که به پایان می رسد هشدار دهد که بدانید از آن برنامه بیش از حد استفاده کرده اید و بهتر بتوانید زمان را مدیریت کنید.

2. به جای قطع استفاده از گوشی، استفاده را کم کنید.

یکی از راه های درمان اعتیاد به گوشی، کم کردن زمان استفاده از آن است نه قطع کردن آن. زیرا اگر در ابتدا یک کار را به طور کامل ترک کنید احتمال بازگشت به آن بسیار زیاد است ولی اگر آن را مدیریت کنیم که کم تر شود نتیجه مطلوبی خواهیم گرفت. می توانید برای درمان اعتیاد به گوشی مثلا استفاده از آن را هر روز یک ساعت کم تر کنید و به تدریج نتیجه می گیرید و اعتیاد شما به آن از بین می رود.

3. بستن کانال ها و گروه های غیرضروری

همانطور که می دانید از بین شبکه های اجتماعی تلگرام کاربر پسندتر است؛ زیرا هم به مانند واتساپ قابلیت پیام رسانی را دارد و هم به مانند اینستاگرام می توان کانال و گروه های مختلف خبری و سرگرم کننده را از آن دنبال کرد. تحقیق ها نشان داده که این شبکه اجتماعی استفاده بیشتری دارد حتی با وجود فیلترینگ آن. برای درمان اعتیاد به گوشی می توان استفاده از این برنامه را تا حدودی محدود کرد که راهکار آن بی صدا کردن همه کانال های آن است که مزیت آن این است که فقط نوتیفیکیشن پیام های ضروری به شما اعلام می شود و وقت شما را کم تر هدر می دهد. اینکار نه تنها در درمان اعتیاد به گوشی بسیار موثر است، بلکه باعث می شود شما وقت بیشتری را برای انجام کارهای ضروری خود در دنیای واقعی بگذارید.

4. از سلفی گرفتن مدوام پرهیز کنید

چون گوشی های هوشمند معمولا دارای امکانات بسیاری از جمله دوربین های باکیفیت هستند، محبوبیت بسیاری نزد ما دارند. این امکان پیشرفته باعث شده است که دوری از گوشی هایمان را برایمان بسیار سخت کند. راهکار درمان اعتیاد به گوشی در این اوقات این است که از سلفی گرفتن های بی مورد بپرهیزیم که بتوانیم با گذر زمان استفاده از آن را کم تر کنیم. این کار هم باعث بالارفتن اعتماد به نفس ما می شود و هم در درمان اعتیاد به گوشی همراه بسیار کارا است.

5. استفاده از قانون 20-20-20:

این قانون بسیار در درمان اعتیاد به گوشی موثر است. این قانون می گوید اگر مدت زمانی که باید به گوشی نگاه کنید 20 دقیقه باشد، باید چشم ها را 20 ثانیه استرحت دهید که به یک شی که حدود 6 متر از شما فاصله داشته باشد 20 ثانیه بنگرید تا چشم استراحت کند و مشکلات ناشی از خشکی و تاربینی برایتان اتفاق نیفتد.

6. برای آلارم به جای گوشی از ساعت هوشمند استفاده کنید.

معمولا از راه های درمان اعتیاد به گوشی دوری از آن است. بسیاری از ما به جای ساعت زنگدار از آلارم گوشی برای تنظیم ساعت استفاده می کنیم. این کار خود باعث می شود دسترسی به گوشی بیشتر شود. ساعت های زنگدار را برای این کار استفاده کنید که کم تر به گوشی گرایش پیدا کنید.

7. به گوشی هوشمند خود مرخصی بدهید

آخر هفته و یا روزهایی که با خانواده به تفریح می روید و وقت می گذرانید بهترین زمان برای استراحت دادن به گوشی هوشمندتان است که می توانید آن را در خانه بگذارید که جلوی دیدتان نباشد و از زندگی بیشتر لذت ببرید. انجام این کار به تدریج به درمان اعتیاد به گوشی بسیار کمک می کند.

8. حذف بازی های روی گوشی

معمولا اکثریت ما از بازی های آنلاین لذت می بریم و با در دسترس بودن اینترنت ممکن است ساعت ها مشغول به بازی باشیم. پیشنهاد ما این است که همه ی بازی های نصب شده ی روی گوشی خود را حذف کنید و اینترنت خود را قطع کرده که کم تر به بازی های آنلاین بپردازید.

9. استفاده از برنامه های ترک گوشی

یک سری برنامه ها هستند که باعث درمان اعتیاد به گوشی همراه می شوند. از جمله:

 • Flipd
 • Forest
 • Moment
 • Checky
 • Space
 • Off the Grid
 • AppDetox
 • Onward

این برنامه هایی که نام بردیم در درمان اعتیاد به گوشی همراه بسیار کاربردی هستند. این اپ ها به صورت رایگان و در دو نسخه اندروید و ios موجود هستند. این برنامه ها عملیات گوشی را ثبت می کنند و نشان می دهند در آن روز چند بار قفل گوشی باز و بسته شده است. البته برنامه اپ داکس فقط برای گوشی های اندروید قابل نصب است و به شما اجازه می دهد که برای هر برنامه به صورت مجزا زمان استفاده را مشخص کنید.

Flipd هم از برنامه های غیر رایگان است اما امکانات زیادی را داراست. Onword برای کاربران اپل قابل استفاده می باشد این برنامه نیز استفاده از برنامه های گوشی را محدود کرده اما می توانید پیش فرض آن را تغییر دهید و زمان استفاده از برنامه ها را افزایش دهید. اما برنامه ششم استفاده از برنامه ها را مشخص می کند و بعد از اتمام مهلت استفاده از آن ها، گوشی را قفل کرده و تنها گوشی را با پرداخت هزینه باز می کند. این برنامه ها در درمان اعتیاد به گوشی از بهترین راه حل ها هستند.

10. نور صفحه گوشی برای زنگ،پیام های هشدار و … را قطع کنید

قابلیت روشن شدن صفحه نمایش را به هنگام دریافت پیام و یا آلارم گوشی را غیرفعال کنیم زیرا این خود باعث می شود با روشن شدن صفحه نمایش آن را چک کنیم.

11. مراجعه به مشاور

همانطور که می دانید خیلی از راه های دیگر برای درمان اعتیاد به گوشی وجود دارند که ما از آن ها بی خبریم و تنها مشاوران آن ها را می دانند. مراجعه به مشاورین در این زمینه راه خوبی است زیرا می توانید با کم ترین زمان اعتیاد خود را از بین ببرید.

12. خلوت کردن گوشی

آهنگ ها و فیلم و کلیپ های روی گوشی را حذف کرده که باعث نشود هر بار برای آهنگ گوش دادن به گوشی مراجعه کنید. هم چنین وجود یک مرورگر برای تلفن همراه کافی است.

نتیجه گیری

همانطور که در مقاله بالا بحث شد، اعتیاد به گوشی عوارض خاص خود را دارد و باید برای درمان اعتیاد به گوشی راه حل هایی را پیدا کرد. ما در این جا راه حل های زیادی به شما معرفی کردیم که حتی اگر دوتا از آن ها را به طور هم زمان انجام دهید استفاده از گوشی به حداقل ممکن می رسد. اعتیاد به گوشی علاوه بر مشکلات جسمی و عقب ماندن از برنامه ها، روی روح و روان ما نیز تاثیر منفی می گذارد و اختیارمان را از بین می برد تا جایی که متوجه می شویم در روز حداقل 15 ساعت در فضای مجازی بوده ایم. اگر موارد بالا تاثیری در ترک گوشی نداشت می توانید از راه حل های مشاوران سایت روان آرام کلینیک نیز بهره بگیرید تا مشکل شما به راحتی حل شود.

کلیدواژه‌ها:پیش از ازدواج

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

54 پاسخ

 1. I together with my buddies ended up taking note of the best information found on your site and so before long developed a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those tips. All of the ladies are actually as a result happy to read them and have seriously been tapping into them. Appreciate your simply being indeed helpful and for obtaining this form of fine guides millions of individuals are really desperate to be informed on. Our honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 2. Good post. I learn one thing tougher on totally different blogs everyday. It will at all times be stimulating to read content material from different writers and practice a bit one thing from their store. I抎 prefer to use some with the content material on my blog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l offer you a hyperlink on your web blog. Thanks for sharing.

 3. I simply needed to thank you so much all over again. I do not know what I could possibly have undertaken in the absence of the actual tricks provided by you over such industry. Completely was the daunting difficulty in my view, nevertheless being able to view the very specialized tactic you treated the issue forced me to weep over delight. Extremely happier for your support and then have high hopes you realize what an amazing job that you’re accomplishing instructing men and women using your blog. I am certain you haven’t come across all of us.

 4. I in addition to my pals were found to be looking at the excellent tips from your website and so quickly got an awful feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. These ladies came absolutely thrilled to study all of them and already have really been enjoying them. Many thanks for truly being quite thoughtful and for opting for such outstanding areas millions of individuals are really desperate to learn about. My honest regret for not saying thanks to earlier.

 5. I simply needed to say thanks again. I am not sure the things I might have done without these solutions discussed by you relating to such a topic. It absolutely was an absolute intimidating difficulty in my opinion, but seeing the well-written technique you processed it forced me to jump for joy. Now i am grateful for your assistance and then have high hopes you comprehend what an amazing job you were undertaking instructing some other people thru your webpage. I am sure you’ve never met any of us.

 6. I am only commenting to let you know what a amazing experience our daughter enjoyed reading through the blog. She came to find plenty of details, including what it is like to have a great helping mindset to make others effortlessly know precisely specific impossible subject areas. You truly surpassed people’s expectations. Thanks for distributing such priceless, trustworthy, educational and as well as easy tips about your topic to Lizeth.

 7. I would like to show appreciation to you just for bailing me out of this situation. Because of exploring throughout the search engines and obtaining methods that were not beneficial, I was thinking my life was over. Living devoid of the solutions to the issues you have sorted out through this write-up is a crucial case, and those which might have adversely affected my entire career if I had not encountered your website. The know-how and kindness in taking care of every aspect was crucial. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thank you so much for the skilled and result oriented help. I will not hesitate to propose the website to anybody who needs and wants guidance about this issue.

 8. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit evaluation on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you turn out to be experience, would you thoughts updating your blog with more details? It’s highly useful for me. Big thumb up for this blog post!

 9. A lot of thanks for every one of your work on this site. My aunt loves going through investigations and it’s easy to understand why. I learn all of the compelling form you produce useful solutions by means of the web blog and even strongly encourage participation from others on this area and my daughter is undoubtedly understanding a lot. Have fun with the rest of the year. You have been conducting a splendid job.

 10. I not to mention my buddies have been going through the excellent thoughts located on the website and all of the sudden I got an awful feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. All the young boys ended up as a consequence thrilled to study them and already have truly been taking pleasure in these things. Thank you for truly being so considerate as well as for utilizing this form of cool issues most people are really wanting to understand about. My sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 11. My wife and i felt absolutely lucky that John could round up his basic research because of the precious recommendations he made from your very own web site. It is now and again perplexing to just choose to be making a gift of techniques which most people may have been trying to sell. We really acknowledge we have the blog owner to thank for this. All of the illustrations you’ve made, the simple blog navigation, the friendships your site make it possible to instill – it’s most awesome, and it’s really facilitating our son in addition to the family know that this content is entertaining, and that is seriously mandatory. Thank you for all the pieces!

 12. I actually wanted to write down a small message to say thanks to you for those wonderful tips and tricks you are posting at this website. My considerable internet investigation has at the end of the day been honored with awesome know-how to share with my companions. I would state that that most of us website visitors actually are extremely blessed to live in a fabulous website with very many marvellous people with good solutions. I feel pretty happy to have encountered the web pages and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 13. Nice post. I study one thing tougher on completely different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content from other writers and practice a little something from their store. I抎 favor to make use of some with the content material on my blog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink on your web blog. Thanks for sharing.

 14. Can I simply say what a reduction to search out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know how you can deliver an issue to mild and make it important. More individuals need to learn this and understand this facet of the story. I cant imagine youre not more widespread because you undoubtedly have the gift.

 15. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that’s wanted on the internet, someone with a bit originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 16. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you develop into experience, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It’s highly useful for me. Big thumb up for this weblog post!

 17. After research just a few of the blog posts in your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will probably be checking back soon. Pls take a look at my web site as properly and let me know what you think.

 18. I found your weblog site on google and examine a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking forward to studying extra from you afterward!?

 19. Thank you a lot for giving everyone remarkably remarkable chance to read articles and blog posts from here. It’s always so awesome plus full of a lot of fun for me personally and my office peers to visit your web site really thrice per week to read the newest guidance you will have. And lastly, we are usually fascinated considering the powerful tips and hints you serve. Some 4 areas in this posting are honestly the most effective we’ve ever had.

 20. There are some interesting deadlines in this article however I don抰 know if I see all of them center to heart. There may be some validity but I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as properly

 21. There are definitely plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a great level to deliver up. I provide the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place crucial factor will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a good game. Both boys and girls really feel the affect of only a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 22. This is the best weblog for anybody who desires to search out out about this topic. You realize a lot its nearly hard to argue with you (not that I really would want匟aHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 23. After examine a couple of of the blog posts in your web site now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and can be checking again soon. Pls take a look at my web site as effectively and let me know what you think.

 24. I抦 impressed, I have to say. Actually rarely do I encounter a blog that抯 each educative and entertaining, and let me inform you, you have hit the nail on the head. Your thought is excellent; the problem is something that not enough persons are talking intelligently about. I’m very happy that I stumbled throughout this in my search for one thing relating to this.

 25. Nice post. I learn something more difficult on different blogs everyday. It would always be stimulating to read content material from other writers and practice a bit of one thing from their store. I抎 favor to use some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l offer you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 26. Can I simply say what a aid to find someone who really knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know find out how to convey a problem to light and make it important. More folks have to learn this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre not more standard since you positively have the gift.

 27. This is the suitable weblog for anyone who wants to find out about this topic. You realize a lot its almost hard to argue with you (not that I really would want匟aHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 28. Good post. I be taught something more challenging on completely different blogs everyday. It will always be stimulating to read content material from different writers and apply slightly something from their store. I抎 choose to use some with the content material on my blog whether you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

 29. There are actually a variety of particulars like that to take into consideration. That could be a great level to convey up. I provide the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up where crucial thing can be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, but I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys really feel the impression of just a moment抯 pleasure, for the rest of their lives.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *