قالب وردپرس درنا توس
خانه - اینترنت - جامع‌ الاحادیث؛ وب‌سایتی جامع برای حدیث‌ پژوهان

جامع‌ الاحادیث؛ وب‌سایتی جامع برای حدیث‌ پژوهان

5

عنوان سایت:جامع الاحادیث

رابط کاربری:زبان فارسی و زبان عربیکشور ایران

مناسب برای:محققین علوم اسلامی

موضوع:-احادیث اهل البیت علیهم السلام

هزینه استفاده:رایگان

لینک به سایت

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی اقدام به راه‌اندازی وب‌گاهی حدیثی نمود، تا ضمن عرضه دست‌آوردهای پیشین خود در محیط وب، قابلیت‌های جدیدی را نیز در اختیار جامعه‌ی حدیث‌پژوهان و محققان علاقمند به مباحث حدیثی قرار دهد..

وب گاه جامع الاحادیث وب‌گاهی حدیث محور است که در آن مجموعه روایات موجود در بیش از 180عنوان از مصادر حدیثی شیعه عرضه شده است.

این عناوین فهرستی نسبتا کامل از کتاب‌های حدیثی شیعه است که از ادوار مختلف نگارش حدیث به دست حدیث پژوهان معاصر رسیده است.

هدف وب‌گاه آن است که مجموعه کتاب‌های مشتمل بر احادیث باقیمانده از پنج قرن اول به همراه مصادر حدیثی نگاشته شده در قرون بعدی، به ویژه دوره تدوین جوامع ثانویه حدیثی شیعه را تا زمان نگارش مستدرک الوسائل گردآوری نماید. در این میان برخی از مهمترین منابع مهم مورد توجه و استفاده حدیث‌پژوهان در دوره‌های متاخر نیز با این مجموعه همراه خواهند بود.

امیدواریم معدود کتاب‌های باقیمانده از این فهرست نیز به مرور به این وب‌گاه افزوده شوند.

در کنار عرضه فهرست احادیثِ کتاب‌های مذکور، ترجمه‌ها و شروح نگاشته شده بر روایات نیز در ذیل هر روایت به نمایش در می‌آید.

یکی از مهمترین ویژگی‌های وب‌گاه که آن را از نسخه‌های مختلف نرم‌افزار جامع الاحادیث متمایز می‌سازد حدیث محوری در شیوه‌ی عرضه است. در این وب‌گاه به جای عرضه کتابها، فهرستی از احادیث اهل بیت علیهم السلام از کتابهای حدیثی استخراج و ارائه شده است.

کاربران می‌توانند فهرست کامل احادیث را به صورت دلخواه محدود نمایند. به عنوان مثال کاربر می‌تواند در کتاب کافی، در میان احادیث دارای ترجمه، مشروط بر این که روایت از امام صادق علیه السلام باشد، و اندازه روایت طولانی تر از دو خط نباشد، احادیث مشتمل بر کلمه یا عبارت مورد جستجوی خود را مشاهده نموده به ترجمه‌ها، شروح و سایر اطلاعات پیرامون این احادیث دست یابد.

فضای عرضه حدیث محور امکان ارائه امکانات بیشتری در ارتباط با هر حدیث را فراهم نموده است. ضمن اینکه با توجه به ارتباط وثیق احادیث با محتوایی که در کتاب‌ها در کنار احادیث عرضه شده است، کاربران محترم می‌توانند با استفاده از گزینه‌ی ارائه شده در کنار هر حدیث، به وب‌گاه کتابخانه دیجیتال نور متصل شده و حدیث مورد نظر را در خلال صفحات کتاب مشاهده نمایند.

یکی از قابلیت‌هایی که برای اولین بار در این وب‌گاه عرضه شده است امکان مشاهده روایات یک معصوم خاص است که طی سالیانی توسط محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نشان‌گذاری شده است.

به این ترتیب کاربران می‌توانند در صورت نیاز در پژوهش‌های خود، روایات مرتبط با هر معصوم خاص را به تفکیک مشاهده نمایند.

نکته مهم قابل توجه در این رابطه آن است که مقصود از احادیث یک معصوم، صرفا احادیث بیان شده توسط آن معصوم نبوده و کل احادیث مرتبط با معصوم در دامنه انتخاب شده به نمایش در خواهد آمد. به همین دلیل روایتی که در آن یک معصوم در ارتباط با معصوم دیگری مطلبی را بیان داشته اند در میان احادیث هر دو معصوم به نمایش در خواهد آمد.

از جمله قابلیت‌های وب‌گاه امکان مشاهده احادیث مشابه با یک حدیث است. این قابلیت که پیش‌تر در نرم افزار جامع الاحادیث 3.5 نیز عرضه شده بود مبتنی بر فن‌آوری داده کاوی متون است که توسط بخش داده کاوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی آماده شده است.

همچنین در وب‌گاه این امکان فراهم شده است که احادیث موجود در یک دامنه خاص بر اساس مشابهت روایات موجود در آن دامنه دسته بندی شوند. این حرکت قدمی به سوی امکان تهیه فهرست غیر تکراری احادیث شیعه است.

تصاویری از نرم افزار:

امتیاز ما به این محصول - 7

7

اگر از این محصول استفاده کرده اید، شما هم با کشیدن "نشانگر موس" بر روی ستاره های پائین امتیاز بدهید.

User Rating: 2.87 ( 5 votes)

پاسخی بگذارید

Real Time Web Analytics