تکنیک های رایج برای مشاوره پیش از ازدواج

اشتراک‌گذاری

یکی از روش‌های درمانی در حوزه روانشناسی و خانواده درمانی، تکنیک‌های مشاوره قبل از ازدواج است. بسیاری از زوجین نسبت به مرحله پیش از ازدواج دید درستی ندارند و با عدم شناخت کامل از همسرشان قدم به ازدواجی می‌گذارند که آخر خوشی ندارد. يکي از مباحث عام جامعه امروز، تقويت پايه‌هاي زندگي زناشويي است. معمولاً اصول شناخت صحیح همسر و همچنین انتظارات طرفین برای ازدواج و شروع زندگی مشترک به درستی صورت نمی‌گیرد و منجر به طلاق و یا اثرات روانی جانبی می‌شود. مهم‌ترین مرحله زندگی مشترک آشنایی پیش از ازدواج است که اگر تحت نظر یک متخصص و مشاور ازدواج و با رعایت تکنیک‌های مشاوره قبل از ازدواج صورت پذیرد شانس بیشتری را برای یک ازدواج پایدار و رضایت بخش ایجاد می‌کند.

رویکردهای مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

شاید پیشتر از این که خانواده‌ها خود برای ازدواج فرزندانشان اقدام می‌کردند و به اصطلاح ازدواج به شیوه سنتی داشتند، زوجین شانسی برای شناخت همسر آینده خود پیدا نمی‌کردند. اما امروزه که وارد سبک جدید از زندگی اجتماعی شده‌ایم و محدودیت‌ها به شدت کاهش پیدا کرده‌اند؛ دیگر بهانه‌ای برای عدم شناخت صحیح همسر آینده نمیماند. خوشبختانه دید عمومی و فرهنگ جامعه و نسل جوان بسیار پذیرای سبک جدید ازدواج است و آشنایی و سوالات قبل از ازدواج به یکی از نیازها و جدیت‌های اصلی برای هر دختر و پسری تبدیل شده است.

آنچه که برای هر دختر و پسری در مرحله پیش از ازدواج اهمیت دارد، در مرحله اول؛ شناخت دقیق فردی از خویش است به این معنی که ابتدا باید با نیازها، عواطف، الگوهای شخصیتی و به اصطلاح آرکیتایپ‌های خویش آشنا باشند تا بتوانند دید بهتری نسبت به اطرافیان و خواسته‌های خود از دیگران، به خصوص همسر آینده‌شان پیدا کنند. در مرحله بعدی بهتر است با کمک گرفتن از متخصص حوزه ازدواج مثل یک مشاور پیش از ازدواج خوب، و انجام تست مشاوره قبل از ازدواج نسبت به علایق و ملاک و معیارهای طرف مقابل خود آشنا شوند و شانس داشتن زندگی بهتری را برای خود رقم بزنند.

سوال اصلی که پیش میاید این است که آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟ و یک مشاور ازدواج برای راهنمایی زوجین در مرحله آشنایی پیش از ازدواج باید چه مسائلی را در نظر بگیرد و چه رویکردی داشته باشد؟

مشاوره با رویکرد اختلاف در ویژگی‌های فردی

با شرکت در جلسه‌های مشاوره قبل از ازدواج و استفاده از تکنیک‌های مشاوره قبل از ازدواج، شما و همسرتان می‌توانید شناخت بهتری از یکدیگر پیدا کنید. فراموش نکنید که انسان‌ها با توجه به تجربیات زیسته، کودکی، شرایط خانوادگی و فرهنگی و بومی و صدها شاخص دیگر الگوهای شخصیتی متفاوتی دارند. اگر بخواهید به سرعت و بدون شناخت کامل فردی و شخصیتی و تنها بر مبنای علاقه خود تصمیم بگیرید بدون شک زندگی مشترک دلچسبی نخواهید داشت. با مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج علاوه بر عشق و اشتیاقی که برای تشکیل رابطه دارید، از منطق هم استفاده کنید.

مشاوره با رویکرد اختلافات طبقاتی

یکی از مهمترین دلایل طلاق و جدایی زوجین اختلاف طبقاتی گزارش شده است. این موضوع بسیار مهم گاهی بر حسب علاقه وافر زوجین قبل از ازدواج به خوبی بررسی نمی‌شود و در خلال زندگی مشترک بارها به صورت مشکلات کوچک و بزرگ خودش را نشان میدهد. بنابراین بهتر است بار دیگر و از روش مشاوره ازدواج، به این مسئله به خوبی توجه شود.

مشاوره با رویکرد اختلاف تحصیلات

تحقیقات بسیاری گواه از این دارد که یکی از دلایل طلاق که متاسفانه از سوی جوانان در مراحل آشنایی قبل از ازدواج مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اختلاف زوجین از نظر میزان تحصیلات است. زوجینی که اختلاف تحصیلات زیادی با یکدیگر دارند در طول زندگی مشترک به اختلاف می‌رسند.

مشاوره با رویکرد اختلافات مذهبی

در کشورهای مذهبی که پایه اصلی جامعه را دین و سنت تشکیل میدهد مانند ایران، باید توجه ویژه‌ای به اختلافات مذهبی خانواده‌های در شرف ازدواج داشت. البته که انتخاب مذهب و دین یک تصمیم شخصی محسوب می‌شود اما فراموش نکنید که وقتی پای ازدواج به میان می‌آید شما باید بسیاری از عقاید و باورهایتان را با خانواده سهیم شوید.

اگر در مراحل قبل از ازدواج هستید و هنوز از اختلافات مذهبی و باورهای دینی خود با همسر آینده‌تان صحبت نکرده‌اید بهتر است در این رابطه تجدید نظر کرده و در این راستا از یک مشاوره خوب قبل از ازدواج کمک بگیرید.

مشاوره با رویکرد مسائل جنسی

مسائل جنسی بخش بزرگی از آینده ازدواج شما را شکل می‌دهد. زوجین باید علاوه بر شناخت همسر آینده خود در تمام مسائل جنسی، به رضایت نسبتاً کاملی در مورد مسائل جنسی نسبت به همدیگر برسند در غیر اینصورت ممکن است در رابطه مشترکشان دچار اختلافاتی شوند. به کمک جلسات مشاوره پیش از ازدواج میتوانید موشکافی‌هایی در باره این مسئله انجام دهید و به این واسطه متوجه شوید که چقدر در روابط جنسی و خواسته‌ها و ایده‌آل‌هایتان در این زمینه با شریک زندگیتان تفاهم دارید.

رویکردهای مشاوره ازدواج به همین موارد ختم نمی‌شود و در این سری جلسات موارد دیگری مثل روابط عاطفی، روابط اجتماعی، موارد ژنتیکی و غیره نیز بررسی خواهند شد.

در مشاوره پیش از ازدواج چه تکنیک‌هایی رایج است؟

روش‌های مشاوره قبل از ازدواج و درمان بسیار زیادی وجود دارد و مشاوران فعال در این زمینه از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا شما را در این مرحله حساس و مهم کمک کنند. در ادامه با مهمترین تکنیک‌های پیش از ازدواج آشنا خواهیم شد.

این جلسات به‌ صورت انفرادی و یا زوجی (زوج درمانی) صورت می‌گیرد. گاهی اوقات از تست و آزمون‌های معتبر روانشناسی استفاده می‌شود که شانس موفقیت‌آمیز بودن ازدواج را بررسی کنند. سوالات مشاوره قبل از ازدواج در این آزمون‌ها به‌ منظور شناخت شخصیتی طرفین به کار می‌رود مثل درونگرا و یا برونگرا بودن و یا تست‌های ازدواج عمومی.

یکی دیگر از روش‌های محبوب مشاوران ازدواج، استفاده از روش گاتمن است، این تکنیک کمک می‌کند تا زمانیکه حس می‌کنید در یک چالش قرار گرفته‌اید، دعوا و مشاجره را حل کنید. روش دیگر به روایت درمانی مشهور است در این روش شما خود راوی مسائل و مشکلاتتان هستید و مشاور از این طریق به شما کمک میکند تا مشکل را از زوایای مختلف بررسی و در نهایت آن را با دیدی منطقی حل کنید.

یکی دیگر از تکنیک‌های مشاوره قبل از ازدواج، حل مسائل بر اساس تصویر ذهنی است. این روش مولفه‌های ناهشیار و ناخوآگاه که در انتخاب طرف مقابلتان تاثیرگذار است را به شما نشان می‌دهد. به طور خلاصه تکنیک تصویر ذهنی ریشه احساسات رفتارهای منفی را بررسی کرده تا علت اختلاف پیش آمده بین شما و فرد مقابلتان را پیدا کند.

سوالات مشاوره ازدواج چطور پرسیده می‌شود؟

معمولا سوالاتی که توسط مشاوران پیش از ازدواج از زوجین پرسیده می‌شود استانداردهایی دارد، روش‌های مشاوره قبل از ازدواج و محوریت کلی سوالات مشاوره قبل از ازدواج به شرح زیر است.

 • دلیل اصلی اقدام به ازدواج
 • علت ایجاد علاقه بین زوجین
 • طریقه کمک به همسر آینده در پیشرفت او
 • بررسی مواردی که باعث ایجاد اختلاف در رابطه می‌شود
 • نحوه مدیریت امور مالی
 • نحوه تقسیم‌بندی امور و کارهای مشترک زوجین
 • بررسی میزان علاقه طرفین به فرزند
 • بررسی اهداف و چشم‌انداز آینده
 • بررسی میزان همدلی و وابستگی بین زوجین

یک مشاور پیش از ازدواج خوب چه مشاوری است؟

رجوع به مشاور پیش از ازدواج یکی از بایدهای شروع زندگی مشترک شماست اما همانطور که این مسئله مفید است دیدار و مشورت با مشاوری که اصلح نباشد میتواند به شدت زیان آور باشد. بنابراین شاید قبل از اقدام به رفتن پیش مشاور ازدواج باید راجع به مشاور و روانشناس خود تحقیق کنید و صرفاً براساس هزینه مشاوره قبل از ازدواج تصمیم نگیرید. انتظاراتی که یک مشاور خوب پیش از ازدواج باید برای شما برآورده کند شامل راهنمایی درست و علمی شما در مسیر پیش رو، بهبود مهارت‌های حل تضاد شما، زمانبندی مناسب، عدم ایجاد ترس مخرب و بیش از حد از ازدواج و رعایت استانداردهای علم روانشناسی است.

لازم به ذکر است که در این جلسات مشاور هیچگاه نباید به شما امر و نهی کند و برای شما نتیجه‌گیری کند بلکه وظیفه او آگاه کردن شما و همسر آینده‌تان است.

آیا مشاوره قبل از ازدواج آنلاین خوب است؟

این روزها به واسطه همه‌گیری بیماری کرونا تقریباً میتوان گفت همه چیز در مسیر مجازی شدن است و مشاوره آنلاین و استفاده از تکنیک‌های مشاوره قبل از ازدواج مجازی هم از این قاعده مستثنا نیست. مثل هر چیز دیگر مشاوره پیش از ازدواج آنلاین هم فواید و معایب خودش را دارد، بزرگترین فایده آن عدم ایجاد محدودیت‌های فیزیکی و جغرافیایی است و شما میتوانید از خبره‌ترین مشاوران در هر نقطه دنیا بهره‌مند شوید. همچنین این جلسات مجازی مشاوره به کنترل شما روی استرس و برون‌ریزی هم کمک شایانی می‌کند. از سوی دیگر عدم احساس نزدیکی به مشاور و درمانگر و یا مشکلات راه‌های ارتباطی با وی از جمله معایب مشاور آنلاین است.

در آخر

توجه به آمار طلاق و جدایی در روابط امروزی هشداری برای کسانی است که می خواهند در آینده نزدیک زندگی مشترک تشکیل بدهند. مثل هرچیزی با رعایت اصول و روش مشاوره ازدواج و همچنین شناخت کافی از خود و همسر آینده‌تان می‌توانید شانس یک ازدواج بسیار موفق را برای خود و همسرتان بوجود آورید. همه اینها به شناخت قبل از ازدواج برمیگردد و در این راه کمک گرفتن از مشاور پیش از ازدواج خوب راه را برای شما تسهیل خواهد کرد.

کلیدواژه‌ها:پیش از ازدواج

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

48 پاسخ

 1. I and also my pals were checking out the good helpful hints on your site while all of a sudden I got an awful feeling I never expressed respect to the web blog owner for those tips. Those young men were for that reason passionate to study them and have in effect in fact been loving these things. Many thanks for being considerably thoughtful as well as for having certain notable resources millions of individuals are really desperate to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 2. Needed to create you one little bit of note so as to thank you so much yet again just for the great tips you have shared on this website. It is simply particularly open-handed with people like you to allow without restraint exactly what a lot of folks might have supplied for an electronic book to earn some cash on their own, specifically considering the fact that you might have done it in the event you desired. These advice also acted like the great way to be aware that someone else have the same passion just as mine to know the truth a whole lot more with regard to this condition. I think there are lots of more pleasurable periods in the future for many who read your website.

 3. I wish to point out my affection for your kind-heartedness giving support to people who absolutely need assistance with your area of interest. Your real dedication to passing the message all around had become rather productive and has continuously helped guys and women much like me to realize their aims. Your own useful tutorial implies a whole lot a person like me and still more to my colleagues. Many thanks; from everyone of us.

 4. I enjoy you because of each of your work on this website. My mum delights in going through internet research and it’s really obvious why. All of us hear all concerning the dynamic mode you render precious tips and tricks by means of your web blog and in addition foster response from some other people on that point then our own child is certainly being taught a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You are always doing a useful job.

 5. I and also my buddies came viewing the great tips and tricks from your site and so quickly I had an awful suspicion I had not thanked the web site owner for those secrets. The boys happened to be absolutely very interested to learn all of them and have surely been taking advantage of those things. I appreciate you for genuinely really accommodating as well as for picking out some important areas most people are really wanting to understand about. Our honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 6. I and also my friends have been reading through the excellent helpful hints found on your web page while instantly I had an awful feeling I had not thanked the website owner for those secrets. The boys had been certainly excited to read through them and now have without a doubt been making the most of those things. Many thanks for being simply kind as well as for making a choice on variety of excellent resources millions of individuals are really needing to learn about. Our honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 7. I have to show some appreciation to the writer for bailing me out of this particular problem. As a result of browsing throughout the online world and coming across opinions which were not helpful, I believed my entire life was gone. Living without the answers to the problems you’ve resolved all through the post is a serious case, and the ones that would have adversely damaged my entire career if I had not encountered your web site. Your main expertise and kindness in touching every item was precious. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a solution like this. I can at this point look forward to my future. Thanks so much for your high quality and effective help. I will not be reluctant to suggest your web site to any individual who needs counselling about this issue.

 8. That is the proper weblog for anybody who desires to find out about this topic. You realize so much its nearly arduous to argue with you (not that I truly would want匟aHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 9. That is the precise blog for anybody who needs to search out out about this topic. You understand a lot its nearly arduous to argue with you (not that I really would want匟aHa). You definitely put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 10. I as well as my guys happened to be looking at the excellent secrets located on your website while quickly came up with a horrible feeling I never expressed respect to the website owner for those secrets. These guys are actually very interested to learn all of them and have now in reality been taking pleasure in those things. Appreciate your getting well accommodating and for making a choice on variety of cool subject areas millions of individuals are really wanting to know about. My sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 11. That is the precise weblog for anybody who desires to seek out out about this topic. You notice so much its nearly onerous to argue with you (not that I truly would want匟aHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 12. The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to read, but I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix should you werent too busy on the lookout for attention.

 13. There are some interesting time limits in this article but I don抰 know if I see all of them center to heart. There’s some validity however I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as well

 14. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you develop into experience, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It is extremely helpful for me. Huge thumb up for this weblog put up!

 15. I together with my buddies have already been looking at the good secrets and techniques on the website and then all of the sudden came up with a terrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those strategies. The women are actually as a result joyful to learn them and have in effect without a doubt been tapping into those things. We appreciate you turning out to be so considerate as well as for getting this kind of perfect issues millions of individuals are really desperate to understand about. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *