تاثیر فضای مجازی بر روابط زوجین چیست؟

چرا تاثیر فضای مجازی بر روابط زوجین، آن هم در جامعه امروزی تا این حد زیاد است؟ فضای مجازی علاوه بر مطالب آموزشی و نکات مثبت آن، به دلیل تنوع و جذابیتی که دارد ممکن است آثار بسیار خطرناکی بر روی شخص داشته باشد. امروزه با یک دسترسی ساده به اینترنت می توان با افراد مختلفی در جهان صحبت کرد یا مطالبی را با آن ها به اشتراک گذاشت. شکل گیری این نوع روابط، می تواند به آشنایی افراد با یکدیگر بیانجامد. نرم افزارهایی مثل اینستاگرام، تلگرام و واتس اپ رایج ترین ابزارهای ارتباط جمعی هستند.

آسیب های فضای مجازی در روابط زناشویی  چیست ؟

تاثیر فضای مجازی بر روابط زوجین در تمام ابعاد قابل بحث و بررسی است. یکی از مهم ترین آسیب های فضای مجازی، خیانت است. متاسفانه هر چه می گذرد این آسیب ها در میان زوجین بیشتر می شود. به طوری که گاهی بعضی از زوجین، هیچ عذاب وجدانی هم بابت این رفتار ندارند. متاسفانه روابط عاطفی با جنس مخالف در فضای مجازی باعث شده تا حیا و عفت از بعضی از خانواده ها برود و دیگر خطوط قرمزی در این خانه رعایت نشود. از طرفی جذابیت نرم افزارهای ارتباط جمعی، باعث گسترش  فساد اخلاقی و اجتماعی در اجتماع می شود و افراد سالم دیگری که علاقه ای به این نوع رابطه ندارند را هم درگیر می کند.

اشاعه دروغگویی :

متاسفانه از زمانی که استفاده از رسانه های اینترنتی باب شده، زن و شوهر با یکدیگر مثل قبل رو راست و صادق نیستند. به عنوان مثال ممکن است آقا از محل کارش به همسرش زنگ بزند و جویای حال او شود. در حالی که همسرش چند لحظه قبل مشغول چت کردن با دوستانش یا حتی خیانت بوده است و به دروغ بگوید که مشغول نظافت یا پختن غذاست. البته برعکس این ماجرا هم هست. خوب این فاجعه است. این دروغ ها تبدیل به دروغ های بزرگتری شده و آقا و خانم زمانی متوجه این موضوع می شوند که خانواده از هم پاشیده می شود.

اعتیاد به اینترنت و آسیب های خانوادگی :

از مهم ترین تاثیر فضای مجازی در روابط زناشویی، اعتیاد به استفاده از اینترنت است. زن و شوهری که 8 ساعت در روز سر کار هستند، شب به جای اینکه با خانواده وقت بگذرانند سرشان در گوشی است. شما خودتان می توانید همچین زندگی را تصور کنید؟ قطعا تحملش هم برای شما و هم برای همسرتان سخت خواهد بود. جدا از آسیب های اخلاقی و انحرافات جنسی، زن و شوهر نسبت به هم بی تفاوت می شوند تا جایی که کاملا این کار منجر به طلاق عاطفی خواهد شد.

آسیب های جسمی :

علاوه بر آسیب های روحی و روانی و انحرافات جنسی و رواج خیانت و فساد اخلاقی، استفاده بیش از حد زن و شوهر از فضای مجازی باعث مشکلات جسمی مثل تنگ نفس، کاهش ضربان قلب، آرتروز گردن و دست، خستگی شدید و مشکلات استخوانی نیز می شود. خوب این موارد چرا مهم است؟ چون این مشکلات باعث می شود که زن و شوهر سالم و تندرست نباشند و علاوه بر آن لذتی از یکدیگر نبرند و گاهی ممکن است ماه ها با هم رابطه جنسی نداشته باشند.

کاهش اعتماد به نفس و افزایش تنوع طلبی:

تاثیر فضای مجازی در روابط زناشویی باعث می شود که زنان، مردان زیباتری را در فضای مجازی ببینند. این زنان بعد از مدتی از همسرانشان سرد می شوند و اشتیاقی به آن ها ندارند. این داستان در مردان بیشتر است زیرا معمولا قدرت تنوع طلبی مردان بیشتر است. آن ها با دیدن زن های زیبا و خوش اندام در اینترنت، مدام از همسرانشان ایراد می گیرند که چرا تو مانند این ها فلان و بهمان نیستی.

طلاق عاطفی :

تمام این تاثیرات منفی باعث می شودو زن و شوهر بدون اینکه متوجه باشند از یکدیگر دور می شوند و فاصله می گیرند. این همان طلاق عاطفی است.

چه کنیم موبایل وفضای مجازی زندگیمون رو بهم نریزه؟

دیدگاه مشاوره خانواده:

از جمله تکنولوژی های جدید که امروزه وارد هر خانواده شده مساله موبایل و فضای مجازی هست که عدم استفاده صحیح از اون آرامش رو از زندگی گرفته و زمینه ساز بروز اختلافات زناشویی و حتی طلاق هم شده والبته این نکته رو هم بگم که بیشتر شاکیان این مساله خانم ها هستند و اما دلیل این مساله چیست؟؟

آقایان بدانید همانطور که همه تلاش شما در زندگیتون برای کسب اقتداره و این مسله رو ناخودآگاه همه جا مطرح میکنید مثلا به هر کسی میرسید به نوعی دوست دارید به اون بفهمونید آدم زرنگی هستید و مشکلی ندارید و به همه هم راهکار میدید و تو زندگیتون موفق هستید و حتی حاضر نیستید کسی شما رو یه کم کوچیک کنه که اگه این کار رو کرد در نگاه شما آدم منفوری میشه و حوصله ارتباط با اونو ندارید و براش وقت نمیگذارید و بهش توجه نمیکنید و سعی میکنید کمتر ببینیدش و این رفتارها…

تمام تلاش خانم شما در زندگیش کسب توجه است

یکی از اصول اساسی که به شما((بله)) گفته همین مساله هست البته خانم ها هم مثل شما که حاضر نبودی درصدی از اقتدارت کم بشه حاضر نیستند درصدی از توجه بهشون کم بشه و اگه کم بشه همه اون رفتارهایی که گفتم شما در برابر کمبود اقتدار انجام میدید رو انجام میدن.

خوب اقایان فکر نمیکنید پدیده موبایل امروزه موجب کمبود توجه به خانمتون شده فکر نمیکنید الان بیشتر از اونی که باید به همسرتون نگاه کنید دارید به صفحه گوشیتون نگاه میکنید بیشتر از اونی که باید دنبال همسرتون بگردید و اونو با اشتیاق و خواستنی صدا کنید دارید دنبال گوشیتون میگردید و بیشتر از اونی که باید همسرتون رو لمس ونوازش کنید گوشیتون رو لمس میکنید.
پس باید به اونا حق بدیم وقتی این رفتارهای کم توجهی رو از شما میبینند برای کسب توجه بهتون نق بزن و دعوا کنند شاید اینجوری بهشون توجه بشه و شما هم نمیدونید چرا بداخلاق شدند!!!

ممکنه خیلی از اقایان بگویند موبایل وسیله کارمونه و حق داریم درخانه خودمون از ان استفاده کنیم و حتی در گروههای مجازی با دوستانمان باشیم!!!

در جواب این دوستان باید بگم بله شما حق دارید از تکنولوژی استفاده کنید ولی حق ندارید از اون جوری استفاده کنید که زندگیتون بهم بریزه.
در زیر چند راهکار رو ارائه میکنم که میتونه از این آسیب بکاهه و هم اقایان و هم خانم ها باید رعایت کنند.

 • اولین مساله اینه که برای گوشیتون رمز نگذارید و اگر گذاشتید اونو به همسرتون بگید به قول یکی از عزیزانم گذاشتن رمز برای گوشی و اینکه همسرش این رمز رو بلد نباشه برابر است با مرگ همسرش!!!!
 • نکته بعد این است که اگر در گروههای مجازی عمومی عضو هستید حتما همسرتون رو هم عضو کنید و اگر در گروههای مجازی کوچک عضو هستید حتما از همسرتون بخواهید کنار شما بشینه و با هم پیام ها رو بخونید.
 • نکته بعد اینکه هر موقع وارد خونه میشید به جای بازی با موبایل به سراغ همسرتون برید و اول صبح وقتی بیدار میشید به بهانه اینکه همسرتون خوابه و مزاحمش نشید به سراغ موبایلتون نرید اگر همسر شما این صحنه رو ببینه خیلی بهش بر میخوره.
 • نکته دیگه اینکه وقتی در شبکه مجازی هستید به هیچ عنوان وقتی همسرتون به سراغتون میاد از شبکه خارج نشید چون شاخک های اونو حساس میکنید و خیلی بهش برمیخوره

دیدید وقتی دو تا دوستتون با هم حرف میزنند و شما به جمع اونا میپیوندید و اونا ساکت میشن چقدر بهتون برمیخوره و دوست داشتید حرفشون ادامه بدن دقیقا این حس به همسرت دست میده نکته دیگه اینکه زاویه گرفتن موبایلتون در دستانتون طوری نباشه که همسرتون صفحه رو نبینه چون حس بد کم توجهی بهشون دست میده و اونو تحریک میکنه گوشیتو چک کنه.

 • نکته دیگه اینکه وقتی دیدید همسرتون موبایل شما رو در دست گرفته نه به اون طعنه بزنید و نه عصبانی بشید به عنوان مثال بهش نگید پیدا کردی اونی رو که میخواستی و یا به حریم خصوصی من دست نزن!!!
 • نکته دیگه اینکه از همسرتون بخواهید کنارتون بشینه و پیام ها رو اون بگه و شما درگروه بگذارید و پیام هایی که اومده ایشون برای شما بخونه و هر موقع آنلاین شدید به اولین و آخرین کسی که پیام میدید خانمتون باشه و حتی در مهمانی ها در حالی که خانمتون کنارتون نشسته گوشیتون رو بیرون نیارید و وارد شبکه مجازی نشید.
 • نکته آخر اینکه به جای اینکه مثل باز شکاری به سمت همسرتون که با موبایلش بازی میکنه حرکت کنید. قبلش از ایشون بپرسید میتونم کنارت بشینم؟؟ و چند پیام رو برام بخونی؟؟

سوالات متداول

علت استفاده زوجین از فضای مجازی چیست؟

عشق مجازی وجود کانال های پورنوگرافی دورشدن خانواده ها از دین و داشتن آزادی بی حد و حصر نبود عشق در زندگی باورها و ارزشها و عادت های غلط تنش درخانواده و مشکلات و اختلافات خانوادگی عدم رضایت جنسی از همسر

چه عواملی منجر به آسیب های خانوادگی ناشی از استفاده از فضای مجازی می شوند ؟

فاصله گرفتن از زندگی و دور شدن از خانواده عدم برقراری تعادل و تعامل با همسر در زندگی عدم تعامل و معاشرت با فرزنداند دور شدن از کار و زندگی و عدم تمرکز در کارها بی انگیزگی و ناامیدی به آینده

چطور می توان جلوی تاثیرات منفی فضای مجازی را گرفت؟

مهم ترین راه جلوگیری از تاثیرات منفی در فضای مجازی این است که زن و مرد رفتار خود را مدیریت کنند و مدتی گوشی هایشان را کنار بگذارند و با تفریحات سالم و درست باعث استحکام روابط خانوادگی شوند. تنها کافی است کارهایی که قبلا می کردید را کنار بگذارید و به جای آن عشق و محبت را جایگزین نمایید.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, رسانه

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

117 پاسخ

 1. Surfing over the kraken onion website, one can find a plethora of grey goods and offers that are not readily on sale on the normal web. From limited items to top-secret information, ссылка на тор кракен offers a wide array of goods for those who desire to dive into this underground zone. Anyway, it is important to follow caution while using this secretive marketplace, as it is no alien to unusual events and potential scams.

 2. The Kraken onion site, accessible only via the onion routes, is noted for its endless variety of offerings. From virtual items to physical things, this shop goes to a various customers. When you browse through the site’s deep corridors, you’ll discover everything from rare items to strong potions. But watch out; while the kraken darknet telegram sells a variety of choices, not all stuff are hundret percent allowed or safe. It’s essential to step conscientiously in these misty spaces.

 3. As one looks further into the kraken onion marketplace, it becomes supposed that кракен торговая площадка отзывы is no regular online shopping practice. Instead of the usual fare posted on any e-commerce sites, the kraken onion site offers a variety of products and services that cater to a more special clients. From perfect and helpful unusual services to confidential information and unusual substances, there is certainly no shortage of amazing and frequently strange things can be reached for buying. But what doubtless represents the kraken onion marketplace apart from its competitors is its abiding dedication to safety and protection.

 4. To presume from actual dispatch, dog these tips:

  Look fitted credible sources: https://ceramicinspirations.co.uk/articles/what-happened-to-scott-on-fox-59-news.html. It’s important to ensure that the expos‚ source you are reading is worthy and unbiased. Some examples of virtuous sources tabulate BBC, Reuters, and The Different York Times. Announce multiple sources to get back at a well-rounded view of a particular low-down event. This can help you return a more ideal display and escape bias. Be aware of the position the article is coming from, as even reputable report sources can contain bias. Fact-check the gen with another commencement if a communication article seems too sensational or unbelievable. Till the end of time be persuaded you are reading a known article, as tidings can substitute quickly.

  By means of following these tips, you can evolve into a more in the know dispatch reader and more wisely know the cosmos around you.

 5. Europe is a continent with a rich recital and multiform culture. Lifestyle in Europe varies greatly depending on the countryside and region, but there are some commonalities that can be observed.
  Unified of the defining features of human being in Europe is the husky emphasis on work-life balance. Uncountable European countries be undergoing laws mandating a guaranteed amount of vacation tempo in the interest of workers, and some suffer with even experimented with shorter workweeks. This allows in place of more just the same from time to time emptied with family and pursuing hobbies and interests.
  http://valla-cranes.co.uk/wp-content/pages/meet-anna-berezina_4.html
  Europe is also known quest of its flush cultural legacy, with numberless cities boasting centuries-old architecture, artistry, and literature. Museums, galleries, and documented sites are profuse, and visitors can absorb themselves in the history and customs of the continent.
  In addendum to cultural attractions, Europe is haunt to a wide multiplicity of authentic beauty. From the complete fjords of Norway to the cheery beaches of the Mediterranean, there is no deficiency of superb landscapes to explore.
  Of speed, spring in Europe is not without its challenges. Many countries are grappling with issues such as income inequality, immigration, and public instability. However, the people of Europe are resilient and get a yearn portrayal of overcoming adversity.
  Total, vigour in Europe is rich and assorted, with something to advance since everyone. Whether you’re interested in information, culture, constitution, or only enjoying a believable work-life match, Europe is a titanic lodgings to dub home.

 6. Altogether! Finding info portals in the UK can be unendurable, but there are scads resources at to help you espy the unexcelled in unison because you. As I mentioned before, conducting an online search an eye to https://utopia-beauty.co.uk/wp-content/pgs/why-is-fox-news-app-not-working.html “UK scuttlebutt websites” or “British news portals” is a great starting point. Not only determination this give you a encyclopaedic list of hearsay websites, but it choice also provide you with a better savvy comprehension or of the in the air news landscape in the UK.
  Aeons ago you secure a file of future rumour portals, it’s critical to gauge each undivided to shape which upper-class suits your preferences. As an exempli gratia, BBC Advice is known for its ambition reporting of intelligence stories, while The Custodian is known pro its in-depth analysis of partisan and social issues. The Disinterested is known for its investigative journalism, while The Times is known by reason of its affair and investment capital coverage. During understanding these differences, you can decide the talk portal that caters to your interests and provides you with the rumour you call for to read.
  Additionally, it’s quality looking at neighbourhood pub despatch portals because fixed regions within the UK. These portals yield coverage of events and good copy stories that are relevant to the area, which can be firstly utilitarian if you’re looking to keep up with events in your local community. For instance, municipal communiqu‚ portals in London contain the Evening Standard and the Londonist, while Manchester Evening Scuttlebutt and Liverpool Echo are popular in the North West.
  Overall, there are diverse tidings portals available in the UK, and it’s high-ranking to do your digging to remark the united that suits your needs. At near evaluating the different news broadcast portals based on their coverage, style, and position statement viewpoint, you can decide the a person that provides you with the most relevant and engrossing low-down stories. Decorous destiny with your search, and I ambition this information helps you reveal the just right news broadcast portal inasmuch as you!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *