تاثیر شبکه‌های مجازی در زندگی زوجین تا چه حد است؟

شهروند فضای مجازی شدن اصولی دارد و متمدن این شهر باید بتواند قواعد آن را رعایت کند اما امروزه با وضعیت شیوع کرونا و استفاده بیشتر از این فضا، شبکه‌های اجتماعی مجازی به عنوان یکی از مهمترین عوامل بروز بسیاری از طلاق‌ها و ایجاد نابسامانی‌ها در روابط زوجین نقش‌آفرینی می‌کنند.
ماهها از شیوع بیماری کرونا می‌گذرد و همه گیری این ویروس و تعطیلی مشاغل و تاکید بر خانه ماندن افراد، استفاده خانواده‌ها از فضای مجازی را افزایش داده است همچنین اگر چه شبکه‌های اجتماعی مجازی به عنوان ابزار ارتباطی که می‌تواند جنبه‌های مثبت و مؤثری در توسعه فرهنگی و روابط انسانی ایفا کند اما به دلیل مدیریت ناصحیح، استفاده افراطی و بدون تعقل و تعمق از سوی کاربران برای بسیاری از خانواده‌ها و ورود افراطی آنها به انواع پیج‌ها و فضاها می‌تواند به یک تهدید تبدیل شده تا جایی که جنبه‌های آسیب‌شناسانه آن بیش از کارکردهای مثبت آن جلب توجه می‌کند و این امر تنش‌هایی را برای همسران ایجاد کرده است. شواهد پژوهشی و نظرات کارشناسان حاکی است که این موضوع به ویژه بر میزان سلامت و بقای خانواده‌ها در ابعاد مختلف تأثیرگذار بوده است و امروزه ردپای فضای مجازی در بروز بسیاری از طلاق‌ها و ایجاد نابسامانی‌ها در روابط زوجین دیده می‌شود که در صورت وجود ضعف در پیوندهای حقیقی بین زوجین و وجود مسائل حل نشده بین آنها، پیوندهای مجازی می‌تواند جایگزین پیوندهای حقیقی شده و در نهایت به ناپایداری و قطع احتمالی رابطه بین زوجین منجر شود.
پر کردن خلأ عاطفی همسران در فضای مجازی
فضای مجازی در واقع فضایی است که هر اتفاقی در منزل بین والدین و فرزندان و همسران رخ داد و خلأ ایجاد شد ممکن است اشخاص به این فضا مراجعه کنند. معمولاً در ارتباط بین همسران وقتی این خلأ باعث شده به فضای مجازی رجوع شود در این موقعیت چند پارامتر معمولاً می‌تواند در روابط زوجین اثر بگذارد.
بدبینی و بی‌اعتمادی در زندگی مشترک وجود دارد و استفاده از شبکه‌های اجتماعی در این موقعیت‌ها می‌تواند نوعی فکر را در روابط فردی شخص تعمیم دهد و افراط آن می‌تواند فرصت‌های تعامل واقعی همسران را کاهش دهد.
بحث اعتیاد در فضای مجازی و برخی موضوعات مانند خیانت گفتاری و رفتاری در ارتباط‌های مجازی رخ می‌دهد. همچنین موارد طلاقی و دادگاهی که در حوزه بحث روابط همسران است و مربوط به فضای مجازی نبوده هم تأثیرگذاری خود را دارد.
اینکه چرا این اتفاق می‌افتد در اکثر موارد به دلیل خلأ عاطفی است و فرد در فضای مجازی دنبال پر کردن این خلأهاست. آمارهایی که طی چند سال اخیر درباره میزان استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی منتشر شد حاکی بود که قریب به ۴۷ میلیون نفر از برنامه واتساپ استفاده می‌کنند، با یک اختلاف کمتر قریب به ۴۵ میلیون نفر از تلگرام استفاده می‌کنند و حدود ۴۲ میلیون نفر کاربر اینستاگرام هستند.
با به وجود آمدن شرایط کرونایی، برای بسیاری از کسب و کارها و فضای آموزشی محدودیت ایجاد شد و استفاده مردم از فضای مجازی بیشتر از قبل شده است. از سوی دیگر کسانی که در فضای مجازی تولید محتوا می‌کنند این تولیدات را افزایش دادند و این اتفاق‌ها نشان می‌دهد که ارتباط تنگاتنگی در جامعه‌ای که ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد وجود دارد و می‌توان گفت که آیتم‌هایی که ابتدای صحبت به آنها اشاره شد به نوعی در یک رابطه همسرانه و خانوادگی تأثیرگذار هستند.
لزوم آموزش‌های استفاده از فضای رسانه و رژیم محتوایی
در حقیقت آموزش فضای مجازی تقریباً کم رنگ بوده است، برای تشکیل یک خانواده پسر و دختر در کلاس‌های روانشناسی و آموزشی شرکت می‌کنند و یکی از کلاس‌های آموزشی که در زندگی خانوادگی مؤثر بوده و یکی از پایه‌های زندگی را تشکیل می‌دهد به طور یقین رسانه است.
به دلیل اینکه دختر و پسر قبل از ازدواج با فضای مجازی آشنا هستند. باید فضای مجازی را مدیریت کنند تا کنترل ایجاد شود. دو نفری که استفاده کننده فضای مجازی بودند و اکنون در کنار همدیگر قرار می‌گیرند باید به این موارد توجه کنند. ابتدا بحث فراگیری سواد رسانه‌ای را مد نظر قرار دهند و همه افراد باید این موارد را بیاموزند، همچنین ایجاد محدودیت زمانی و مکانی برای استفاده از فضای مجازی به شدت بعد از فراگیری سواد رسانه‌ای توصیه می‌شود.
نیازی نیست افراد همیشه آنلاین باشند و در حقیقت خارج از بازه زمانی که خودشان تعریف می‌کنند از فضای رایانه‌ای استفاده کنند. همه این موارد نیازمند اعمال رژیم در سواد رسانه‌ای است همانطور که فردی طالب این است که اندام متناسبی داشته باشد و رژیم غذایی را در نظر می‌گیرد، به طور یقین در فضای مجازی هم رژیم سواد رسانه‌ای به شدت به شخص کمک می‌کند.
مهم این است که در این فضا زوج‌ها بدانند چه نوع فیلم‌هایی را تماشا کنند یا نکنند، برنامه ریزی داشته باشند یا نداشته باشند، اینکه در این فضا چه صفحه‌ای مورد پسند بوده و فالو کرده باشند و چه صفحه‌ای مورد پسند نبوده و فالو نکرده باشند. عضو چه گروهی باشند و عضو چه گروهی نباشند و همه این موارد در حوزه رژیم سواد رسانه‌ای و مصرف در حوزه فضای مجازی قرار می‌گیرد.
در واقع باید یک رژیم محتوایی برای خودمان در نظر بگیریم و مطابق با همان می‌توانیم فضا را پیش ببریم. معمولاً استفاده از فضای حقیقی حائز اهمیت بیشتری است. بسیاری از اوقات استفاده از همین فضا به وسیله زوج‌ها می‌تواند به شدت اثرگذار باشد مانند وبگردی، گردشگری، آشپزی و موارد دیگر که همسران می‌توانند در این فضا با یکدیگر تعامل داشته باشند که همه اینها از جنبه‌های مثبت استفاده از فضای مجازی است.
در استفاده از این فضا شاهد برخی تعارضات نیز هستیم و دسته‌ای از افراد به فضای مجازی اعتیاد پیدا می‌کنند که توجه به این مسائل حائز اهمیت است. زوج‌ها علاوه بر محتوای فضای مجازی باید به زمان و مکان استفاده از این فضا توجه داشته باشند. پاسخگویی به پیامک‌ها قطعاً زمان و مکان دارد و قرار نیست که افراد همیشه آنلاین و در دسترس باشند. بعضی از اوقات خلأ عاطفی همسران امکان دارد از یک سرخوردگی محبت اتفاق افتاده و دچار افسردگی محدود باشند و به دلیل ایجاد خلأ عاطفی به سمت فضای مجازی و رسانه‌ای سوق پیدا کنند و همین سوق پیدا کردن به این فضا باعث می‌شود که افرادی بخواهند زندگی آنها را از بین ببرند و آن فرد را درگیر مسائل عاطفی کرده و به سوی خود جذب کنند و زوجین دچار خیانت شوند.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, رسانه

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *