با ناسازگاری کودکان و نوجوانان چه باید کرد؟

اشتراک‌گذاری

ناسازگاری کودکان و نوجوانان یکی از مسائلی است که ممکن است بسیاری از والدین را درگیر و حتی نگران کند. این ناسازگاری به ویژه در دوران نوجوانی نمود بیشتری پیدا می کند، زیرا نوجوانی یکی از دوران حساس هر فردی به حساب می آید. دلیل آن نیز مربوط به یکسری تغییرات فیزیولوژیک و رفتاری است که حساسیت پذیری نوجوانان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. مسلما بسیاری از والدین به دنبال راه حل هایی برای این مشکل می باشند. مطمئن باشید که در علم روانشناسی راه حل های مطمئن و موثری برای ناسازگاری کودکان و نوجوانان وجود دارد، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. شما نیز به عنوان یک والدین نگران لازم است که بیشتر در این باره بدانید.

والدین نگران بابت ناسازگاری کودک یا نوجوان خود!

نگرانی والدین از بابت ناسازگاری کودکان و نوجوانان کاملا به جا و عادی است، اما دانستن نکاتی کمک می کند تا به جای نگرانی به فکر راه حل هایی برای آن باشند. بسیاری از والدین تا سنین نوجوانی و رسیدن فرزندانشان به سن بلوغ مشکل خاصی از بابت ناسازگاری و پرخاش آن ها ندارند، اما همین که دوره نوجوانی آغاز می شود، یکسری چالش ها با خود به همراه دارد. ابتدا لازم است که واژه ناسازگاری را به طور کامل بررسی کنیم، ناسازگاری در این جا به چه معناست؟ هنگامی که والدین کنترل دقیقی بر روی رفتار فرزندان خود ندارند و یا فرزندان نمی توانند خود را با شرایط خانواده و جامعه به درستی وفق دهند واژه ناسازگاری معنا پیدا می کند. دقت کنید که در صورت عدم کنترل این ناسازگاری ها مشکلات متعددی از قبیل انحرافات اجتماعی، گرایش به مواد مخدر و رابطه های خطرناک به وجود خواهد آمد، بنابراین پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، زیرا نتایج حاصل از آن ممکن است آنقدر مخرب باشد که به سختی جبران شود.

رفتار نوجوانان را می توان مثال واضحی از رفتار والدین دانست، در واقع این رفتار های والدین به گونه ای بر رفتار نوجوان تاثیر می گذارد، از این رو لازم است که والدین نسبت به تربیت فرزندان خود در سنین کودکی اهمیت قائل شوند، به گونه که فرزندان قبل و بعد از نوجوانی رفتار مناسبی از خود نشان دهند.

واکنش والدین نسبت به ناسازگاری کودکان و نوجوانان

یکی از سوالات مهمی که در این زمینه مطرح می شود این است که واکنش والدین نسبت به ناسازگاری کودکان و نوجوانان باید چگونه باشد؟ در این قسمت می خواهیم رفتار های مناسب این سنین را بیان کنیم. نوجوان شما روحیه بسیار حساس و شکننده ای دارد که دلیل آن مربوط به تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک وی است. از این رو لازم است در این دوره حساس با مهربانی و عطوفت با آن ها رفتار کنید. دقت کنید که نوجوانان به دلایل مختلف اعم از غرور، خجالت و … ممکن است نیاز های خود را بروز ندهند. وظیفه شما به عنوان والدین این است که تا حد امکان به او نزدیک شوید و نیاز های او را شناسایی کنید.

در صورتی که از وی درخواست انجام کاری را دارید بهتر است که لحن شما به جای دستوری مهربانانه باشد تا نوجوانان شروع به ناسازگاری و پرخاش نکنند. بهتر است که به جای دستور دادن از او خواهش کنید که کار خاصی را برای شما انجام دهد، البته لحن شما نباید خیلی ملتمسانه باشد که کودک یا نوجوان آن را جدی نگیرد.

به نوجوان خود نشان دهید که او را درک می کنید

یکی از توجهاتی که نوجوانان به شدت به آن نیاز دارند این است که حس کنند از طرف شما درک می شوند. البته دقت کنید که نباید حسی که به او منتقل می کنید با ترحم و دلسوزی همراه باشد زیرا تاثیر مخربی بر روی روحیه نوجوان خواهد گذاشت. به جای آن سعی کنید به او نشان دهید که حالات روحی و رفتاری او را درک می کنید و مانند یک دوست محرم راز های او هستید، مطمئن باشید که بعد از آن او تلاش می کند تا مسائل خود را بیشتر با شما بیان کند. همچنین با این اقدامات به او نشان می دهید که می توانید حامی خوبی برای او باشید.

علت بروز ناسازگاری کودکان و نوجوانان

فکر می کنید که علل بروز ناسازگاری کودکان و نوجوانان چیست؟ بدون شک محیط و دنیای بیرون بر بروز یکسری رفتار ها و ناسازگاری های کودکان و نوجوانان بی تاثیر نیست. عوامل خطرناک و دام های محیطی همیشه سعی دارند تا کودکان و نوجوانان را به اسارت خود دربیاورند. از این رو والدین باید توجه خاصی نسبت به این عوامل بیرونی داشته باشند، دوستان و اطرافیان فرزند خود را تحت نظر داشته باشند زیرا کمال هم نشین در او اثر خواهد کرد.

بدون شک محیط خانه نیز در بروز این پرخاشگری ها و ناسازگاری کودکان و نوجوانان بی تاثیر نیست. برای مثال کودک و نوجوان توجه خاصی نسبت به رفتار والدین خود با یکدیگر دارد، در صورتی که رفتار آن ها توام با پرخاش و حتی درگیری فیزیکی باشد تاثیر خود را بر روی او خواهد گذاشت. به همین دلیل لازم است که والدین محیط مملو از آرامش و دوستی را در خانه فراهم آورند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که آیا به فرزندتان در خانه به اندازه کافی توجه می شود؟ در صورتی که کودک یا نوجوان شما دچار کم توجهی و کمبود محبت شود ممکن است بخواهد این کمبود های خود را از راه های خطرناک جبران کند.

درمان ناسازگاری کودکان و نوجوانان

دقت داشته باشید که ناسازگاری کودکان و نوجوانان بیماری یا اختلال نیست که بخواهد درمان شود و منظور از درمان به کار گیری اقدامات و رفتار های مناسب در این زمینه می باشد. در این بخش به مهم ترین راهکار ها برای حل این مشکل پرداخته شده است، مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

تعیین قوانین و حد و مرز ها

به منظور جلوگیری از بروز رفتار های پرخاشگرانه در کودک یا نوجوان لازم است تا در ابتدای کار قوانین واضح و مشخصی را تعیین کنید. برای مثال تقسیم وظایف او را بر روی یک کاغذ رنگی زیبا بنویسید و در هر کجای خانه که ممکن است او مشاهده کند قرار دهید. اگر ساعت 5 زمان انجام تکالیف کودک یا نوجوان شما است اما او قصد دارد که بازی کند یا به بیرون برود وظایف او را به صورت قاطع و در عین حال مهربان بیان کنید.

او را تشویق کنید

در صورتی که کودک یا نوجوان شما رفتار مناسبی از خود بروز داد و وظایف خود را به طور کامل انجام داد می توانید پاداشی برای او در نظر بگیرید این سیستم پاداش دهی موجب می شود تا او برای دفعات بعدی انگیزه بیشتری برای انجام وظایف خود پیدا کند. با تشویق ناسازگاری کودکان و نوجوانان را به حداقل برسانید

از بحث و جدال با او پرهیز کنید

دقت کنید که بحث و جدال با فرزند کار شما را پیش نمی برد و اتفاقا نتیجه عکس به همراه خواهد داشت. پس از بحث کردن با او به شدت پرهیز کنید.ناسازگاری کودکان و نوجوانان خود را کاهش دهید

کلیدواژه‌ها:کودک

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

یک پاسخ

  1. I precisely wished to thank you so much once again. I am not sure the things I would’ve implemented without those basics contributed by you regarding such a concern. It had been an absolute frightening situation for me personally, however , taking note of a professional technique you managed the issue took me to jump over delight. I’m just thankful for your service and thus pray you recognize what a great job your are undertaking instructing the rest through the use of your site. Most likely you have never come across all of us.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *