با اينگونه زنان ازدواج نكنيد

همانطور كه اسلام اجازه شوهر دادن دختر را به چند طايفه از جمله فاسقان سفيهان بداخلاقان مشروبخواران نمى دهد و حرمت و ارزش زن را با ممنوعيت ازدواج با اين چند طايفه حفظ مى كند به همين نسبت به جوانان مؤمن و باكرامت اجازه ازدواج با زنانى كه واجد شرايط الهى و اسلامى نيستند نمى دهد.
روايات بسيار مهمى در اين زمينه از مصادر وحى در معتبرترين كتب نقل شده كه به پاره اى از آنها اشاره مى شود رسول خدا فرمود:
اياكم و تزوج الحمقاء فإن صحبتها ضياع و ولدها ضباع.
از ازدواج با زن كودن و دچار حماقت بپرهيزيد كه همنشينى با آنان تباهى عمر و فرزندش متجاوز و ستمكار است.
و نيز آن حضرت فرمود:
اياكم و خضراء الدمن قيل يا رسول الله و ما خضراء الدمن. قال: المرأة الحسناء فى منبت السوء.
از سبزه مزبله پرهيز كنيد پرسيدند سبزه مزبله كدام است؟ فرمود: زن زيباروى كه در خانواده اى پست و بد و فرومايه بار آمده!
رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:
كان(صلى الله عليه وآله وسلم) يقول فى دعائه: اللهم انى اعوذ بك من ولد يكون علي ربا و من مال يكون علي ضياعا و من زوجة تشيبنى قبل أوان مشيبى و من خليل ماكر.
رسول حق در دعايش به پيشگاه حضرت حق عرضه مى داشت: خداوندا به تو پناه مى برم از فرزندى كه به جاى فرمانبرى از من فرمانگذار من باشد و مالى كه بدون سود تباه گردد و زنى كه مرا پيش از وقت  بر اثر كودنى و حماقت و بدخلقى  پير كند و دوستى كه اهل مكر و حيله باشد.
رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:
شرار نسائكم العقرة الدنسة اللجوجة العاصية الذليلة فى قومها العزيزة فى نفسها الحصان على زوجها الهلوك على غيره.
بى خيرترين زنان شما: زنان عقيم و زنانى كه پاكيزگى را رعايت نمى كنند و لجباز و نافرمان و در ديد فاميل پست و در نظر خود عزيز و نسبت به شوهر سركش و با ديگران رام و تسليم هستند.
و آن جناب فرمود:
الشؤم فى ثلاثة أشياء فى الدابة و المرأة و الدار فأما المرأة فشومها غلاء مهرها و عسر ولادتها و أما الدابة فشومها كثرة عللها و سوء خلقها و أما الدار فشومها ضيقها و خبث جيرانها.
نامباركى در سه چيز است: در مركب زن و خانه. اما نامباركى زن بالا بودن كابين و نازايى اوست و نامباركى مركب زيادى بيماريها بدخوبودن ( چموشى ) آن است و نامباركى خانه كوچكى و بدى همسايگان آن مى باشد.
و قال(صلى الله عليه وآله وسلم) شر الاشياء المرأة السوء.
بدترين چيزها زن بد است.
اميرالمؤمنين(عليه السلام) فرمود:
شر الزوجات من لا تؤاتى.
بدترين همسر آن زنى است كه ناموافق باشد.
رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:
الا اخبركم بشرار نسائكم؟ الذليلة فى اهلها العزيزة مع بعلها العقيم الحقود التى لا تتورع عن قبيح المتبرجة اذا غاب عنها بعلها الحصان معه اذا حضر لا تسمع قوله و لا تطيع امره و اذا خلى بها تمنعت كما تمنع الصعبة عند ركوبها و لا تقبل منه عذرا و لا تغفر له ذنبا.
بدترين زنانتان را معرفى نكنم؟ آنكه در فاميلش پست و بى مقدار و نسبت به شوهرش فخر فروش نازا كينه توز از كار زشت روى نگرداند و در غياب شوهر خود را زينت دهد و در حضور وى بى پيرايه باشد از شوهر اطاعت نكند فرمانش را نپذيرد در خلوت نسبت به خواسته شوهر تمكين نكند عذر شوهر را نپذيرد و از خطايش در نگذرد.

کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *