اصلاح جامعه را از خانواده‏ى خويش شروع كنيد

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً. [2]

«اى پيامبر! به همسرانت و دخترانت و زنان مومنان بگو: «از پوشش‏هاى بلند (چادر مانند) شان به خودشان نزديك كنند، اين [كار] براى اين‏كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند نزديك‏تر است؛ و خدا بسيار آمرزنده‏ى مهرورز است.»

شأن نزول

حكايت شده كه در عصر پيامبر صلى الله عليه و آله زنانى كه براى نماز عشا به مسجد مى‏رفتند، توسط جوانان هرزه مورد آزار و مزاحمت قرار مى‏گرفتند؛ اين آيه بدين مناسبت فرود آمد و به زنان دستور داد كه حجاب خود را به طور كامل رعايت كنند تا مورد آزار قرار نگيرند.»

نكته‏ها و اشاره‏ها

1. در اين آيه به مزاحمت‏هاى خيابانى عليه زنان مؤمن اشاره شده و حفظ حجاب را يكى از راه حل‏هاى آن معرفى كرده است.

2. مفسران حكايت كرده‏اند كه در آن زمان، كنيزان بدون پوشش مناسب سروگردن از خانه‏ها بيرون مى‏آمدند و برخى از آنان از نظر اخلاقى وضع خوبى نداشتند؛ از اين رو برخى از جوانان مزاحم آنان مى‏شدند اما زنان آزاد مسلمان كه شناخته مى‏شدند، از تعرّض در امان بودند؛ از اين رو در اين آيه دستور داده شد كه زنان حجاب كامل خود را رعايت كنند تا از كنيزان و آلودگان بازشناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند.

3. مفهوم اين آيه آن نيست كه جوانان حقّ مزاحمت براى زنان غيرمؤمن و كنيزان را دارند، بلكه مقصود آيه آن است كه بهانه از دست افراد فاسد گرفته شود.

در اجتماع امروز نيز چنانچه زنان حجاب و شخصيت اجتماعى خويش را حفظ كنند، جوانان هرزه به آنان طمع نمى‏ورزند؛ چون زمينه‏ى انحراف را در آنان نمى‏بينند.

4. «جِلباب» يا به معناى پارچه‏ى بزرگ (چادر مانند) است كه سر و گردن و سينه‏ها را مى‏پوشاند، يا به معناى روسرى و مقنعه و يا پيراهن گشاد.

قدر مشترك همه‏ى اين معانى آن است كه بدن زن به وسيله‏ى اين پارچه‏ها پوشيده مى‏شود؛ ومعناى اول مورد تأكيد برخى لغت‏شناسان است.

5. مقصود از نزديك ساختن روسرى و چادر آن است كه زنان آن را به بدن خويش نزديك كنند تا به درستى محفوظ بمانند و آن را رها نسازند تا مبادا كنار برود و بدن آنها آشكار شود.

6. در اين آيه به پيامبر صلى الله عليه و آله دستور مى‏دهد كه اصلاح جامعه را نخست از خانه‏ى خويش شروع كن و اول به همسرانت دستور حفظ حجاب بده، دوم به دخترانت و سوم به زنان مؤمن.

آموزه‏ها و پيام‏ها

1. حجاب (شخصيت) زنان مؤمن را معرفى مى‏كند.

2. حجاب، شما را از شرّ دگرآزاران حفظ مى‏كند.

3. با حفظ كامل حجاب، بهانه را از دست دگر آزاران بگيريد.

4. اصلاح جامعه را از خانواده‏ى خويش شروع كنيد.

5. خانواده‏ى رهبران الهى، در انجام دستورهاى الهى پيش گام باشند.

6. خدا خطاهاى گذشته‏ى شما را به لطف خويش مى‏آمرزد.

  1. . استفاده شده از تفسیر مهر.
  2. – سوره مبارکه احزاب، آیه 59.
کلیدواژه‌ها:باشگاه زندگی, خانواده

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *