ازدواج با فرد دوقطبی

اشتراک‌گذاری

آیا می خواهید با فردی دوقطبی ازدواج کنید؟ آیا نگران مشکلاتی که ممکن است در آینده برایتان ایجاد شود هستید؟ اختلال دوقطبی یک نوع اختلال خُلقی است. این اختلال با نام های دیگری مثل مانیک-دپرسیو ، بیماری دوقطبی ، اختلال شیدایی ، یا بایپولار شناخته می شود . تمامی این اسامی به یک نوع اختلال رفتاری اشاره می کنند که در هیجانات و رفتار فرد بروز می کند و ممکن است مشکلات دیگری را نیز ایجاد کند.

منظور از اختلال دوقطبی چیست ؟

اختلال دوقطبی به عنوان اختلال افسردگی-شیدایی نیز شناخته می شود . افرادی که از اختلال دوقطبی رنج می برند دارای نوسانات شدید خلق و رفتار هستند . این افراد دارای دو نوع خلق کاملا متفاوت هستند که به عنوان دوقطب شناخته می شود . اولین چالش در ازدواج با فرد دوقطبی شناختن ویژگی های هر یک از این قطب هاست.

یک خلق او ، افسردگی شدید همراه با کاهش انرژی و ناامیدی مطلق است. در قطب دیگر، که همان شیدایی است، فرد خستگی ناپذیر و پرحرف است و فعالیت های خود را با انرژی زیادی انجام می دهد. معمولا اختلال دو قطبی بعد از سنین نوجوانی اتفاق می افتد.

پیش زمینه های متفاوتی وجود دارد که ممکن است باعث بروز این اختلال شود. از جمله این پیش زمینه ها می توان به وجود فرد با اختلال دوقطبی در خانواده ، محیط نامناسب ، سوء مصرف مواد مخدر ، افسردگی شدید اشاره کرد.

نشانه های اختلال دوقطبی

شما اگر به دنبال ازدواج با فرد دوقطبی هستید باید نشانه های شخصیتی این افراد را بدانید. ازدواج با مرد دوقطبی یا زن دوقطبی اگر با اگاهی انجام نشود ممکن است به طلاق منجر شود. بنابراین شما به عنوان کسی که در حال ازدواج با فرد دوقطبی است ، باید با اطلاعات کافی وارد شوید .

شخصی که اختلال دوقطبی دارد ، در قطب شیدایی نشانه های متفاوتی با قطب افسردگی تجربه می کند. نشانه های قطب شیدایی عبارت اند از:

1- کم شدن نیاز به خواب

2- تحریک پذیری آسان

3- حرف زدن با صدای بلند و سرعت زیاد

4- میل افراطی به فعالیت های با ریسک بالا

5- افزایش شدید میل جنسی

هم چنین نشانه های قطب افسردگی عبارت اند از:

1- احساس ناراحتی و نا امیدی و پوچی

2- بی میلی بودن به شادی و نشاط

3- تغییرات وزن

4- کم شدن میل جنسی

راهکارهایی برای ازدواج با فرد دوقطبی

تا این جا با خلق و خویی که ممکن است افرادی که اختلال دوقطبی دارند، تجربه کنند آشنا شدید. در ادامه به راهکارهایی که در ازدواج با فرد دوقطبی می تواند به شما کمک کند و یا رابطه زناشویی تان را حفظ کند اشاره می کنیم:

1- نفس عمیق بکشید.

ممکن است در طول زندگی شرایط مختلفی را تجربه کنید. باید بدانید که عوامل مختلفی بر اخلاق و رفتار شریک زندگی تان تاثیر می گذارد. هم چنین او ممکن است در قطب افسردگی یا قطب شیدایی باشد. بنابراین هنگامی که با یک موقعیت حساس مواجه می شوید ، نفس عمیق بکشید و با خودتان تکرار کنید:

« این تاثیرات بیماری است. این رفتار همسر من نیست. »

این تکنیک منحصر به فرد می تواند به ادامه ازدواج شما با فرد دوقطبی بسیار کمک کند. در واقع شما اگر به چنین درکی رسیده اید که اثرات بیماری را بشناسید ، بسیار بهتر از گذشته با همسرتان می توانید ارتباط برقرار کنید.

2- به مشاور مراجعه کنید .

یکی از بهترین راهکارهایی که می تواند به شما در ازدواج با فرد دوقطبی کمک کند ، مراجعه به روانشناس است. روانشناس با روشی کاملا علمی روش های مختلفی را به شما نشان می دهد. این روش ها می تواند شامل گروه های حمایتی و درمانی باشد .

شما در این گروه ها می توانید از تجربه های افراد دیگری که با فردی که اختلال دوقطبی داشته است زندگی کرده اند ، استفاده کنید. تجربه های افراد مختلف می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید بهتر است در زمان های مختلف چه رفتاری نشان بدهید.

نقش یک روانشناس مجرب زمانی مشخص می شود که شما به او مراجعه می کنید و به توصیه های او عمل می کنید. روانشناس با دیدگاه علمی و با صمیمیت به شما در حل مشکلات تان کمک می کند.

3- از محل دور شوید.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که اختلال فرد به حدی می رسد که قابل تحمل نیست. اگر می بینید که شریک زندگی تان به خودش آسیبی نمی رساند ، موقتا محل را ترک کنید. البته توجه داشته باشید که تعدادی از افرادی که در قطب افسردگی هستند ، افکار خودکشی نیز دارند. بنابراین باید در این موضوع احتیاط کنید.

4- بخندید

شما می توانید موضوعاتی خنده داری که می دانید شریک زندگی تان از آن ها خوشش می آید را مطرح کنید . این موضوع در ازدواج با فرد دوقطبی بسیار اهمیت دارد . به خصوص اگر این که شریک زندگی شما افسردگی را تجربه کند. شوخی و خنده مناسب به شما بسیار کمک می کند. این موضوع باعث می شود که شریک مرد دوقطبی یا زن دوقطبی که با او زندگی می کنید با شما احساس راحتی کند. هم چنین خندیدن و شادی استرس را کاهش می دهد و از تشدید علائم بیماری جلوگیری می کند.

5- درمان او را پیگیری کنید.

در مواردی فردی که تحت درمان است ، در مقابل خوردن دارو یا جلسات مشاوره مقاومت می کند. شما به عنوان کسی که همسرتان تحت درمان است باید بدانید که قطع درمان بسیار خطرناک است. اگر تصمیم به ازدواج با فرد دوقطبی گرفته اید ، وظیفه های مهمی در قبال او دارید.

سر و کله زدن با شریک زندگی دوقطبی ، خصوصا مرد دوقطبی احتمالا مشکل است. شما وظیفه دارید که داروهایش را به یادآوری کنید و زمان های مراجعه به روانشناس را با دقت پیگیری کنید. هر کوتاهی ممکن است صدمه های جبران ناپذیری به او و به شما و یا فرزندان تان وارد کنید. بنابراین این موضوع بسیار حساس است. (

6- علاقه تان را به او یادآوری کنید.

این توصیه نه تنها در مورد ازدواج با فرد دوقطبی ، بلکه در سایر مشکلاتی که ممکن است زن و شوهرها تجربه کنند نیز بسیار کاربردی است . در شرایط سخت روحی که تجربه می کند به او یادآوری کنید که تحت هر شرایطی او را دوست دارید.

در بیمارانی که اختلال دوقطبی را تجربه می کنند حمایت روحی نقش بسیار حیاتی و کلیدی دارد. ابراز علاقه یکی از بهترین راه های حمایت روحی است. شریک زندگی تان به شما به عنوان یک تکیه گاه محکم نگاه می کند و درمانش را پیگیری می کند و سعی می کند بهترین رفتار را داشته باشد.

7- از او سوال کنید.

یکی از موارد دیگری که می تواند در نگه داشتن ازدواج با فرد دوقطبی تعیین کننده باشد سوال پرسیدن به جا و به موقع است. در زمان هایی که شریک زندگی تان حال بهتری را تجربه می کند، از او بپرسید که چه چیزی حالش را بهتر می کند.

این سوال را حتی در زمانی که او در شرایط خوبی نیست نیز می توانید از او بپرسید. چنین سوالی به او کمک می کند تا به موارد مثبت فکر کند. همین موضوع باعث می شود که بتواند حالت روحی بهتری داشته باشد و وضعیتش رو به بهبودی برود.

8- به صحبت ادامه دهید.

تحت هر شرایطی صحبت کردن را ادامه دهید و ارتباط تان را قطع نکنید. شما به عنوان کسی که با فرد دوقطبی ازدواج کرده است، شرایط این موضوع را پذیرفته اید. بنابراین در طول روند درمانی همسرتان رابطه تان را با او قطع نکنید.

صحبت هایتان الزاما نباید در مورد بیماری و مشکلات باشد. در مورد موضوعات مختلف مانند آب و هوا ، فیلم و سریال های تلویزیون ، فوتبالی که همسرتان شب قبل تماشا کرده است، صحبت کنید. این صحبت ها در مورد مسائل که ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد بسیار بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید به شما کمک می کند. همسرتان تلاش می کند تا تمرکز خودش را به صحبت با شما معطوف کند.

هم چنین صحبت کردن باعث می شود که شریک زندگی تان احساس تنهایی نکند و بتواند مشکلاتی را که تجربه می کند با شما در میان بگذارد و از این طریق مقداری از فشار روانی که تجربه می کند را کنترل کند.

نتیجه گیری:

شما به عنوان کسی که می خواهید ازدواج با فرد دوقطبی را تجربه کنید یا قبلا تجربه کرده اید باید بدانید که راه سختی در پیش دارید. البته این موضوع به این معنی نیست که نباید زندگی تان را با این فرد ادامه دهید.

مثال های بسیار زیادی در مورد زوج های مختلف وجود دارد که با این مشکل دست و پنجه نرم کرده اند و توانسته اند به خوبی مشکلات را مدیریت کنند. مدیریت کردن اختلال دوقطبی شرایط ویژه ای نیاز دارد که شما با کمک روانشناس می توانید قدم به قدم پیش بروید بدون این که بترسید. فقط کافی است اراده کافی در مورد این موضوع داشته باشید.

کلیدواژه‌ها:پیش از ازدواج

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

43 پاسخ

 1. I would like to convey my gratitude for your generosity for all those that really need assistance with this question. Your personal commitment to getting the message around came to be surprisingly powerful and have all the time empowered somebody much like me to realize their dreams. This invaluable report means a lot to me and still more to my peers. Best wishes; from all of us.

 2. Thank you for all of your labor on this site. Gloria really likes going through investigation and it’s obvious why. Almost all hear all of the powerful form you produce practical techniques through this web blog and even inspire response from some other people on that area of interest then our own princess is undoubtedly discovering a great deal. Take advantage of the rest of the year. You are always conducting a really good job.

 3. I definitely wanted to jot down a quick note to thank you for the unique tips and tricks you are posting on this website. My incredibly long internet search has at the end been honored with reputable ideas to exchange with my close friends. I would repeat that we visitors actually are undeniably fortunate to live in a good website with so many outstanding people with interesting pointers. I feel somewhat privileged to have encountered your entire website page and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 4. I just wanted to write a quick note to be able to say thanks to you for all of the fabulous secrets you are sharing here. My considerable internet lookup has now been rewarded with professional know-how to talk about with my relatives. I would admit that many of us readers are very lucky to live in a perfect place with many outstanding people with very helpful secrets. I feel very much grateful to have used your weblog and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

 5. I am just commenting to make you understand what a superb encounter my wife’s princess went through reading through your site. She realized such a lot of things, which included what it is like to possess a wonderful helping style to make men and women without difficulty comprehend chosen complex subject areas. You actually did more than visitors’ expected results. Thank you for giving the great, trustworthy, educational and as well as easy thoughts on that topic to Sandra.

 6. My spouse and i felt glad that Michael managed to deal with his homework out of the precious recommendations he gained out of the site. It is now and again perplexing to simply find yourself making a gift of secrets which often many others might have been selling. And now we already know we’ve got you to give thanks to because of that. The specific illustrations you have made, the straightforward web site menu, the friendships you help to foster – it’s many impressive, and it’s aiding our son in addition to the family recognize that this idea is cool, and that’s highly fundamental. Many thanks for all the pieces!

 7. I truly wanted to type a small message to be able to appreciate you for all the amazing secrets you are placing here. My time intensive internet research has at the end of the day been compensated with good quality knowledge to exchange with my close friends. I ‘d express that we website visitors are extremely blessed to dwell in a decent community with very many marvellous people with very beneficial solutions. I feel truly grateful to have come across your entire site and look forward to tons of more enjoyable moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 8. A lot of thanks for all of your effort on this blog. Debby enjoys setting aside time for internet research and it’s obvious why. Almost all notice all regarding the compelling manner you give very helpful ideas on your web site and as well strongly encourage response from visitors about this situation plus our own girl is learning a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You are conducting a good job.

 9. I precisely desired to say thanks once again. I do not know what I would have handled without those opinions revealed by you about this industry. Certainly was a real troublesome circumstance in my circumstances, nevertheless finding out a new specialised tactic you managed that made me to cry with delight. I’m just thankful for your information and as well , expect you recognize what an amazing job you’re accomplishing teaching many others thru your webpage. I am sure you haven’t come across any of us.

 10. I am glad for writing to let you understand of the fabulous encounter my friend’s girl had going through your webblog. She even learned numerous issues, which include how it is like to have a great giving nature to get certain people really easily thoroughly grasp various impossible things. You truly exceeded her expectations. Thanks for imparting the powerful, trustworthy, educational and as well as easy tips on the topic to Kate.

 11. I happen to be writing to let you know of the wonderful experience my friend’s child obtained studying your webblog. She even learned such a lot of details, not to mention what it’s like to have a wonderful helping character to let men and women without problems have an understanding of various advanced subject areas. You actually did more than our own expectations. Thank you for imparting those effective, trusted, informative and easy thoughts on the topic to Jane.

 12. Can I just say what a aid to search out someone who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how you can deliver a problem to mild and make it important. More folks have to learn this and perceive this facet of the story. I cant imagine youre no more well-liked because you positively have the gift.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *