اختلاف فرهنگی در ازدواج

اشتراک‌گذاری

ازدواج با فردی که فرهنگ متفاوتی با ما دارد، مانند یک شمشیر دو لبه است. اختلاف فرهنگی در ازدواج همان طور که می تواند یک عامل جذاب و سرشار از هیجان برای زندگی مشترک باشد، می تواند زندگی مشترک را با چالش های زیادی روبرو کند. کنار آمدن با این چالش ها به تلاش جدی نیاز دارد.

افرادی که می خواهند که زن یا مردی از یک فرهنگ متفاوت ازدواج کنند، باید متوجه باشند که ازدواج شان ممکن است با مواردی مواجه شود که در بقیه ازدواج ها اتفاق نمی افتد. این مسئله نشان می دهد که شخصی که می خواهد با اختلاف فرهنگی در ازدواج مواجه شود باید توانایی کامل فکری و روانی برای این موضوع را داشته باشد.

در این مقاله سعی شده به چالش هایی که اختلاف فرهنگی در ازدواج ایجاد می کند پرداخته شود و هم چنین راهکارهایی برای کنار آمدن با این موضوع ارائه شود:

اختلاف فرهنگی در ازدواج ممکن است چه مشکلاتی ایجاد کند؟

همان طور که گفته شد، اختلاف فرهنگی در ازدواج می تواند رابطه زن و مرد را با چالش های زیادی روبرو کند. به همین دلیل افرادی که تصمیم دارند با زن یا مردی ازدواج کنند که فرهنگی کاملا متفاوت با آنها دارد باید خودشان را آماده کنند. خانواده های دو طرف یک عامل بسیار مهم در این موضوع است اما موارد دیگری هم وجود دارد که ممکن است بر اختلاف فرهنگی در ازدواج تاثیر بگذارد. در ادامه به چند مورد از این مشکلات پرداخته شده است:

1- خانواده

خانواده های زن و مردی که می خواهند با هم ازدواج کنند، معمولا اولین و سخت‌ترین مانع بر سر راه این نوع ازدواج هستند. مخالفت خانواده در موضوع اختلاف فرهنگی در ازدواج ممکن است به خاطر این باشد که نگران آینده فرزندان زنی و مردی هستنند که می خواهند با هم ازدواج کنند. هم چنین ممکن است پدر و مادر دوست نداشته باشند که رفتار فرزندشان به دلیل مواجه شدن با یک فرهنگ دیگر تحت تاثیر قرار بگیرد. به همین دلیل مخالفت زیادی از طرف خانواده های زن و مرد ابراز خواهد شد.

2- مشکلات زبان

یکی از مسائل مهمی که در اختلاف فرهنگی در ازدواج پیش می آید این است که زن و مرد زبان یا گویش یکسانی نداشته باشند. البته این موضوع فقط به این معنی نیست که زن و شوهر اهل دو کشور متفاوت باشند و یا این که از دو قوم با دو گویش متفاوت باشند. بلکه ممکن است اختلاف فرهنگی مربوط به نوع صحبت کردن باشد.

حقیقتی که وجود دارد این است که زبان مهم ترین عامل ارتباط است. کلمات و یا اصطلاحاتی که در یک خانواده با یک سطح فرهنگی عادی تلقی می شود، ممکن است در خانواده دیگری نامناسب باشد. در چنین شرایطی این اختلاف فرهنگی ممکن است در ازدواج و زندگی مشترک زن و مرد خلل ایجاد کند و باعث شود که افراد از همدیگر برنجند.

3- آینده فرزندان

یکی از هدف های بسیار بزرگ در هر ازدواج، به دنیا آوردن و تربیت فرزندان است. هر پدر و مادری دوست دارد فرزندش به بهترین شکل ممکن تربیت شود و زندگی خوبی داشته باشد. اگر نوع تربیتی که مدنظر پدر و مادر است متفاوت باشد، فرزندان دچار سردرگمی می شوند و نمی توانند تشخیص بدهند که باید چه کاری انجام دهند.

اختلاف فرهنگی در ازدواج باعث می شود تا تربیت فرزندان دچار دوگانگی شود. پدر و مادری که با هم بر سر مسائل اخلاقی و رفتاری اتفاق نظر ندارند، معمولا فرزندانی تربیت می کنند که رفتارهای چند وجهی دارند. این موضوع به این معنی است که فرزندان نمی دانند رفتار پدرشان درست تر است یا رفتار مادرشان و بنابراین نمی توانند رفتار درستی از خودشان نشان دهند. این فرزندان مستعد اختلال های روانی هستند و ممکن است در آینده مشکلات رفتاری و یا اخلاقی داشته باشند.

4- ارزش ها و آداب و رسوم متفاوت

فرهنگ مجموعه آداب و رسومی است که افراد مختلف رعایت می کنند. یکی از مشکلاتی که با اختلاف فرهنگی در ازدواج پیش می آید این است که زن و مرد تفاوت های اعتقادی دارند و یا این که از کودکی با آداب و رسوم خاصی بزرگ شده اند. در چنین شرایطی زمانی که زن و مردی تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند، ممکن است انتظارات شان از زندگی مشترک متفاوت باشد. این انتظارات متفاوت ممکن است باعث ایجاد اختلاف شود.

حقیقتی که وجود دارد این است که اگر کسی از دوران کودکی با یک دید خاص و با یک نوع آداب و رسوم خاص بزرگ شده باشد، نمی تواند به آسانی اخلاق و رفتارش را تغییر دهد. به همین علت این اختلاف در فرهنگ زن و مرد زندگی مشترک شان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد اختلاف می شود.

برای کنار آمدن با اختلاف فرهنگی در ازدواج باید چه کارهایی انجام دهیم؟

تا اینجای مقاله با مسائل و مشکلاتی که ممکن است به دلیل تفاوت فرهنگی زن و شوهر پیش بیاید آشنا شدیم. اما سوالی که مطرح می شود این است که با وجود این تفاوت ها، آیا زن و مردی که از نظر فرهنگی با هم اختلاف دارند می توانند با هم زندگی کنند؟ آیا مشکلی برای آینده شان پیش نمی آید؟ چگونه می توان با اختلاف فرهنگی در ازدواج در ازدواج کنار آمد؟

در ادامه چند راهکاری برای مواجه شدن با اختلاف فرهنگی در ازدواج بیان شده است:

1- در مورد فرهنگ طرف مقابل تحقیق کنید

یکی از اولین کارهایی که هر زن و مردی که می خواهد با اختلاف فرهنگی در ازدواج مواجه شود، باید انجام دهد این است که در مورد فرهنگی که همسرش در آن بزرگ شده است اطلاعات جمع کند. این توصیه معمولا در مشاوره قبل از ازدواج به زوج های جوان می شود. مشاور روانشناس به زن و مرد پیشنهاد می کند تا در مورد شرایط زندگی طرف مقابل تحقیق کند. (ways to handle cultural differences in marriage)

این کار کمک می کند تا ازدواج اصطلاحا چشم بسته نباشد و زن و مرد بتوانند با چشم باز برای زندگی آینده شان تصمیم بگیرند. حقیقتی که وجود دارد این است که زندگی کردن با فردی که از نظر فرهنگی تفاوت زیادی با ما دارد کار بسیار دشواری است. به همین دلیل است که باید از اخلاق و رفتار طرف مقابل شناخت پیدا کرد تا بتوان زندگی خوبی داشت.

2- صبر کنید

یکی از مسائلی که می تواند به حل شدن مشکل اختلاف فرهنگی در ازدواج کمک کند، صبوری و بردباری است. افرادی که تصمیم می گیرند یک زندگی مشترک را شروع کنند و در مورد ازدواج با آن فرد تصمیم قطعی گرفته اند باید بدانند که صبر و بردباری یک خصوصیت بسیار مهم برای داشتن یک ازدواج موفق است.

هم چنین اتفاق دیگری که ممکن است رخ دهد این است که همسر شما متوجه شود که یکی از اعتقاداتی که قبلا داشته است، صحیح نیست و برای زندگی بهتر باید آن عادت را تغییر دهد. در چنین شرایطی شما به عنوان همسر او وظیفه دارید که در برابر صحبت هایی که دیگران انجام می دهند و یا مشکلاتی که بر سر راهتان ایجاد می شود صبور باشید تا بتوانید زندگی راحت تری را تجربه کنید.

3- در مورد فرهنگ هایتان صحبت کنید

یکی از موارد دیگری که کمک می کند اختلاف فرهنگی در ازدواج راحت تر حل شود، این است که زن و مرد در مورد فرهنگ و آداب و رسومی که به آن پایبند هستند با هم صحبت کنند. این کار کمک می کند تا بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در زندگی مشترک پیش بیاید راحت تر و سریع تر حل شود و قبل از شروع زندگی به توافق برسند.

در واقع یکی از مهمی که در مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شود همین موضوع است. مشاور روانشناس با سوالاتی که می پرسد سعی می کند تا متوجه شود که اعتقادات و فرهنگ زن و مردی که می خواهند با هم ازدواج کنند به چه شکل است و آنها چه کارهایی را دوست دارند و از چه کارهایی متنفر هستند. در چنین شرایطی بسیار راحت تر از گذشته می تواند آنها را در مورد زندگی آینده راهنمایی کند. هم چنین به زن و مرد توصیه می کند تا صحبت های بیشتری انجام دهند تا با روحیه همدیگر آشنا شوند.

نقش مشاور قبل از ازدواج در ساختن یک زندگی مشترک موفق بسیار حیاتی و ضروری است.

نتیجه گیری:

اختلاف فرهنگی در ازدواج یک موضوع بسیار مهم و یک مانع بسیار مهم در ازدواج است که همیشه مطرح بوده است. تعداد زیادی از خانواده هایی که با ازدواج فرزندشان مخالف هستند، به این دلیل با این ازدواج ها مخالف هستند که می ترسند اخلاق و رفتاری که فرزندشان دارد به مرور زمان و در زندگی مشترک تغییر کند.

مسئله مهمی که وجود دارد این است که زن و شوهری که می خواهند ازدواج کنند بیشتر از هر شخص دیگری باید در مورد فرهنگ طرف مقابل تحقیق کنند. تحقیق نکردن و ازدواج غیر منطقی و احساسی، احتمال ناموفق بودن ازدواج را بالا می برد و باعث خواهد شد تا زن و مرد نتوانند زندگی خوبی را سپری کنند.

کلیدواژه‌ها:پیش از ازدواج

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

48 پاسخ

 1. I must express my passion for your kind-heartedness for folks that have the need for guidance on this particular question. Your real dedication to passing the solution throughout ended up being remarkably productive and has constantly enabled some individuals much like me to attain their goals. Your new valuable report can mean so much to me and especially to my colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 2. I wish to show my appreciation to you just for bailing me out of such a situation. Right after surfing around throughout the the net and meeting proposals which were not productive, I assumed my life was done. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you have resolved through the short post is a critical case, and those which could have badly damaged my entire career if I hadn’t noticed the blog. Your actual talents and kindness in controlling a lot of things was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a subject like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks so much for your expert and result oriented guide. I won’t think twice to recommend the sites to any individual who should receive care about this problem.

 3. I not to mention my pals ended up looking through the good advice found on your site and so instantly developed a horrible feeling I had not thanked you for those strategies. All of the young boys appeared to be totally very interested to read them and already have very much been loving those things. Thank you for genuinely well kind as well as for making a choice on this kind of very good themes millions of individuals are really eager to be aware of. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 4. My spouse and i got quite fortunate that Jordan managed to conclude his reports while using the precious recommendations he discovered while using the web page. It’s not at all simplistic to simply find yourself giving out tips and tricks that most people may have been trying to sell. So we do understand we need the blog owner to thank because of that. The specific illustrations you made, the straightforward site navigation, the friendships you can help to engender – it’s many astonishing, and it’s leading our son in addition to us recognize that that content is awesome, and that’s particularly mandatory. Thanks for all!

 5. A lot of thanks for all your work on this website. Betty really likes carrying out investigations and it is easy to understand why. Most people notice all regarding the powerful tactic you provide precious tips and hints through your website and even attract response from people on the area of interest and my princess is without question being taught a great deal. Have fun with the rest of the year. You are always conducting a tremendous job.

 6. I simply wanted to thank you so much yet again. I do not know the things I could possibly have done in the absence of the type of points contributed by you about my industry. It previously was a alarming case in my opinion, nevertheless being able to see your skilled avenue you processed that forced me to jump for joy. I am grateful for this service and even trust you really know what an amazing job that you are carrying out instructing the others through the use of your web blog. I know that you haven’t got to know any of us.

 7. I would like to express appreciation to this writer for rescuing me from this situation. Right after looking throughout the world wide web and getting solutions that were not beneficial, I believed my life was well over. Being alive minus the strategies to the problems you’ve sorted out through your main site is a serious case, as well as the ones that might have in a negative way damaged my career if I had not encountered your web blog. Your own ability and kindness in taking care of every item was important. I don’t know what I would have done if I had not come across such a subject like this. I’m able to now look forward to my future. Thank you very much for this impressive and result oriented help. I won’t hesitate to suggest your web page to any individual who wants and needs assistance on this topic.

 8. I definitely wanted to make a small word to be able to thank you for all the stunning tricks you are giving here. My time intensive internet research has at the end of the day been compensated with awesome strategies to talk about with my neighbours. I ‘d express that most of us readers are very lucky to exist in a great place with many awesome individuals with valuable concepts. I feel really fortunate to have used the web site and look forward to so many more amazing times reading here. Thanks once again for everything.

 9. Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and certainly not appear to get something done.

 10. I intended to create you one very small remark so as to thank you so much over again about the precious opinions you’ve shared in this case. It’s so particularly open-handed with people like you to deliver openly precisely what a few people might have offered for sale as an electronic book to generate some profit on their own, even more so since you could have done it in case you wanted. The points also acted like the fantastic way to realize that most people have the same dream much like my very own to find out more on the topic of this matter. I think there are thousands of more fun periods in the future for individuals that looked at your site.

 11. After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any means you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 12. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing subject with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 13. The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may fix when you werent too busy looking for attention.

 14. I not to mention my guys came checking the excellent tricks found on your site and before long I had a terrible suspicion I never expressed respect to you for those strategies. Most of the young boys came absolutely happy to read through them and already have absolutely been loving those things. Many thanks for really being indeed considerate as well as for pick out such helpful subject areas most people are really desperate to be informed on. Our own sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 15. I found your weblog website on google and test just a few of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to reading extra from you afterward!?

 16. After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 17. After research a number of of the blog posts in your website now, and I actually like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and might be checking again soon. Pls try my website online as well and let me know what you think.

 18. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any manner you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 19. Once I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *