اختلاف طبقاتی در ازدواج

اشتراک‌گذاری

طبقه اجتماعی یک عامل بسیار تاثیرگذار در ازدواج است. زنان و مردانی که تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند باید به طبقه اجتماعی به چشم یک موضوع بسیار مهم نگاه کنند. نادیده گرفتن اختلاف طبقاتی در ازدواج می تواند باعث ایجاد مشکلات فراوان در زندگی مشترک بین زن و شوهر شود.

به همین دلیل زمانی که پسر و دختری تصمیم می گیرند که با هم ازدواج کنند و به مشاور قبل از ازدواج مراجعه می کنند، مشاور به آنها توصیه می کند تا برای ازدواج شخصی را انتخاب کندکه علاوه بر ویژگی های دیگر، از نظر اختلاف طبقاتی در ازدواج نیز تفاوت چندانی با آنها نداشته باشد. تفاوت طبقه اجتماعی می تواند به راحتی پایه های زندگی مشترک را خراب کند.

در این مقاله سعی شده است به موضوع اختلاف طبقاتی در ازدواج با یک دیده تازه پرداخته شود:

چرا اختلاف طبقاتی در ازدواج اهمیت دارد؟

زمانی که به دختری و پسری که به همدیگر علاقه مند هستند و تصمیم دارند هر طور شده با هم ازدواج کنند، در مورد اختلاف طبقاتی هشدار داده می شود، اکثرا می گویند که علاقه از همه چیز مهم تر است و اگر زن و مردی به هم علاقه داشته باشند این مسائل خود به خود حل خواهد شد. ( ?Does Social Class Matter in Relationships )

حقیقتی که وجود دارد است این است که تعداد زیادی از افرادی که به همین شکل ازدواج کرده اند از ازدواج شان پشیمان شده اند. ازدواج با وجود اختلاف طبقاتی در ازدواج شبیه فیلم ها و سریال هایی که دیده ایم نیست. اختلاف طبقه اجتماعی بر رابطه زن و مرد تاثیر بسیار زیادی می گذارد و می تواند رابطه شان را از هم بپاشد. به همین دلیل است که این موضوع نباید نادیده گرفته شود.

در ادامه دلایل دیگری که برای توجه به اختلاف طبقاتی در ازدواج وجود دارد ذکر شده است:

1- مشکلات خانوادگی

یکی از اولین و مهم ترین مشکلاتی که برای دخترها و پسرهایی که می خواهند با شخصی از یک طبقه اجتماعی دیگر ازدواج کنند به وجود می آید، مخالفت خانواده هاست. همه خانواده ها دوست دارند که فرزندشان بهترین شرایط را داشته باشد و برای ازدواج مناسب ترین شخص را پیدا کند.

البته این موضوع به این معنی نیست که اگر زن و مردی با هم از نظر طبقه اجتماعی اختلاف داشته باشند نمی توانند زندگی موفقی داشته باشند اما تجربه های زیاد این موضوع باعث می شود که خانواده ها در برابر اختلاف طبقاتی در ازدواج شدیدا مخالفت کنند و به فرزندشان اجازه ندهند با زن یا مردی با اختلاف اجتماعی زیاد ازدواج کند.

گاهی اتفاق می افتد که پسر و یا دختری که می خواهند ازدواج کنند و بر ازدواج کردن بر یک نفر اصرار دارند، می گویند که می خواهند بدون رضایت قلبی خانواده شان ازدواج کنند. حقیقتی که وجود دارد این است که ازدواج یک مسئله بسیار اساسی است که به تفکر و تصمیم عاقلانه نیاز دارد. برای دوری از چنین شرایطی می شود با یک مشاور متخصص هم مشورت کرد.

2- مشکلات مالی

مستئل مالی یکی از مهم ترین مسائلی است که در رابطه با اختلاف طبقاتی در ازدواج وجود دارد. به طور کل وضعیت اقتصادی و مالی عامل بسیار تاثیرگذاری در روابط اجتماعی است. به همین دلیل اختلاف مالی در ازدواج به عنوان یک عامل برای از بین رفتن ازدواج و یا سخت تر کردن شرایط ازدواج شناخته می شود.

زن و مردی که از نظر مالی اختلاف دارند خواه ناخواه در مورد مسائل زیادی با هم اختلاف سلیقه دارند. تفریح های متفاوت، نوع لباس های متفاوت و سطح توقع متفاوت از جمله چیزهایی است که در مورد اختلاف مالی در این نوع از ازدواج وجود دارد. اختلاف های مالی که زن و مرد خواه ناخواه بر سر مسائل مختلف پیدا می کنند ممکن است کل زندگی را به هم بزند.

توصیه ای که در چنین شرایطی به دخترها و پسرهایی که می خواهند ازدواج کنند می شود این است که شرایط زندگی آینده شان را در نظر بگیرند. شرایط مختلفی وجود دارد که بر سطح درآمد آینده همسر شما تاثیر می گذارد. بنابراین اگر تصمیم تان برای ازدواج قطعی است باید خودتان را برای شرایط مختلف آماده کنید.

3- اختلاف سلیقه

اختلاف سلیقه یکی از مسائلی است که به دنبال اختلاف طبقاتی در ازدواج ممکن است وجود داشته باشد. سلیقه از مجموعه علایق و مواردی تشکیل شده است که افراد آن موضوعات را می پسندند. شرایط طبقاتی . شرایط مالی که با این موضوع مرتبط است، تاثیر بسیار زیادی بر سلیقه افراد دارد.

به طور مثال افرادی که از نظر سطح درآمدی شرایط بهتری دارند ممکن است تفریح هایی را دوست داشته باشند که طرف مقابل تا حالا آنها را انجام نداده است. یا افرادی که از نظر سطح سواد و آگاهی شرایط مناسب تری دارند ممکن است تفریح هایی داشته باشند که برای طرق مقابل کسل کننده به نظر می رسد. در چنین وضعیتی اختلاف در زندگی زناشویی ممکن است ایجاد شود.

4- مسائل مربوط به فرزند پروری

یکی از صحبت های جدی دیگری که در اختلاف طبقاتی در ازدواج پیش می آید مسائل مربوط به فرزندان است.ِ داشتن و یا نداشتن فرزند، تعداد فرزندان و نوع تربیت فرزندان از جمله مواردی است که ممکن است زن و شوهر بر سر آن اختلاف داشته باشند.

هر شخص با توجه به خانواده ای که در آن به دنیا آماده و محیطی که در آن رشده کرده است، تربیت شده است. همین موضوع باعث می شود تا اختلاف طبقاتی در ازدواج باعث شود که تربیت و رفتار دو طرف مقابل تفاوت داشته باشد. زمانی که رفتار زن و مرد با هم تفاوت داشته باشد، اگر بخواهند فرزندشان را تربیت کنند مشکلات زیادی اتفاق خواهد افتاد.

معمولا همه افرادی تربیت خانوادگی خودشان را صحیح می دانند و نمی خواهند بپذیرند که ممکن است پدر و مادرشان رفتار اشتباهی داشته است. همین موضوع باعث می شود که تلاش کنند فرزندان شان را شبیه خودشان تربیت کنند و رفتارهای خودشان را به آنها یاد بدهند.

در چنین شرایطی اگر اختلاف طبقاتی در ازدواج وجود داشته باشند و رفتار و تربیت خانوادگی زن و شوهری که می خواهند پدر و مادر شوند تفاوت داشته باشد، تربیت فرزندان دچار مشکل می شود. مشکل بزرگتر زمانی اتفاق می افتد که فرزندانی که در دوران کودکی پدر و مادرشان بر سر مسائل تربیتی اختلاف داشته اند دچار اختلالات روانی می شوند و نمی توانند زندگی خوبی داشته باشند.

بهترین راه حل برای اختلاف طبقاتی در ازدواج چیست؟

اما پس از این که مهم ترین مشکلاتی که اختلاف طبقاتی در ازدواج ایجاد می کند را بررسی کردیم باید ببینیم که چه راهکارهایی برای حل این مشکل وجود دارد:

1- صحبت کردن

صحبت های قبل از ازدواج یک راهکار بسیار مهم برای حل مشکل اختلاف طبقاتی در ازدواج است. زن و مردی که می خواهند با هم ازدواج کنند باید بدانند که در حال گرفتن تصمیمی هستند که همه آینده شان را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین نیاز دارند که کاملا سنجیده عمل کنند و تصمیم های احساسی نگیرند.

صحبت کردن و بحث کردن در مورد موضوعات مختلف زندگی زناشویی به هر دو طرف کمک می کند تا کاملا متوجه شوند که همسرشان چه وضعیتی دارند و آیا ازدواج کردن به نفع شان است یا خیر. این صحبت ها و شناخت های پیش از ازدواج هر چه طولانی تر و عمیق تر باشد، شناخت بهتری شکل می گیرد و زن و مرد می توانند بهتر زندگی کنند.

2- مراجعه به مشاور

مراجعه به مشاور روانشناس یک راهکار اساسی برای مواجه شدن با اختلاف طبقاتی در ازدواج است. مشاور روانشناس با پرسیدن سوال های مختلف و اجرای تست های متفاوت سعی می کند تا به دختر و پسری که می خواهند ازدواج کنند کمک کند تا شناخت بهتری از همدیگر پیدا کنند.

طبقه اجتماعی یک موضوع بسیار مهم است که در مشاوره قبل از ازدواج مورد توجه قرار می گیرد. اگر دختر و پسری که برای مراجعه پیش از ازدواج مراجعه کرده اند، از نظر طبقه اجتماعی با هم تفاوت داشته باشند، مشاور سعی می کند تا به آنها کمک کند بتوانند از همدیگر شناخت پیدا کنند. مشاور با بررسی شرایط متفاوتی که وجود دارد، به زن ومرد توصیه های کاملی می کند تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند.

مراجعه به مشاور روانشناس برای خدمات مشاوره قبل از ازدواج یک راه کاملا مناسب برای داشتن یک ازدواج موفق است.

نتیجه گیری:

اختلاف طبقاتی در ازدواج از گذشته تا امروز به عنوان یک مسئله قابل اهمیت در ازدواج وجود داشته است. اختلاف طبقاتی همیشه موضوعی بوده که تعداد زیادی از خانواده را مخالف ازدواج کرده است. طبقه اجتماعی که از سطح درآمد، سطح تحصیلات و رفتار اجتماعی افراد تشکیل شده می تواند نقش بسیار مهمی در آینده ازدواج داشته باشد.

البته نکته ای که اهمیت دارد این است که اگر دختر و پسری از نظر طبقه اجتماعی یکسان نباشند، الزاما به این معنا نیست که اگر ازدواج کنند آینده خوبی در انتظارشان نخواهد بود بلکه این موضوع به این معناست که باید برای ازدواج دقت بیشتری داشته باشند تا مشکلات آینده پیش نیاید.

اختلاف طبقاتی در ازدواج چه اهمیتی دارد؟

اختلاف طبقاتی در ازدواج می تواند باعث که زن و مرد سریع با هم جر و بحث کنند. هم چنین مشکل دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که خانواده ها مخالفت کنند.

کلیدواژه‌ها:پیش از ازدواج

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

60 پاسخ

 1. I want to point out my passion for your kindness in support of persons who require assistance with this particular issue. Your personal commitment to passing the message all through had become unbelievably beneficial and have surely empowered many people much like me to get to their desired goals. Your amazing insightful guideline indicates so much a person like me and further more to my fellow workers. Regards; from each one of us.

 2. I together with my buddies were checking the excellent suggestions located on the blog and then suddenly I got a horrible suspicion I had not thanked you for those secrets. These people ended up as a consequence glad to read all of them and have in effect clearly been taking pleasure in these things. I appreciate you for really being very kind and for making a choice on variety of terrific subject areas millions of individuals are really desirous to be aware of. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 3. Thank you for your own efforts on this site. My niece delights in carrying out investigations and it’s really easy to see why. We know all about the lively method you give valuable guidelines on this website and as well foster response from others about this area plus our own girl is now becoming educated a lot. Have fun with the rest of the year. You have been carrying out a dazzling job.

 4. My husband and i were very lucky that Emmanuel could round up his investigation out of the ideas he came across through the blog. It is now and again perplexing to simply happen to be giving freely points that many many others might have been making money from. We really already know we’ve got the blog owner to be grateful to because of that. The specific illustrations you have made, the easy blog menu, the friendships you can make it possible to foster – it’s got everything sensational, and it’s really facilitating our son and the family know that that content is enjoyable, which is certainly highly fundamental. Thank you for all!

 5. A lot of thanks for all your valuable hard work on this blog. Gloria really loves going through internet research and it’s easy to understand why. We learn all concerning the lively medium you create helpful strategies through your web site and therefore boost response from the others on the subject so our own princess has always been discovering a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. Your performing a really good job.

 6. I’m just writing to let you be aware of what a beneficial discovery my friend’s girl undergone visiting your blog. She learned a lot of issues, which included how it is like to possess an excellent teaching nature to get men and women quite simply grasp specified specialized subject matter. You really exceeded our own expectations. Thanks for giving the warm and helpful, healthy, revealing not to mention easy thoughts on that topic to Tanya.

 7. I definitely wanted to make a simple word to be able to express gratitude to you for the pleasant secrets you are giving on this website. My prolonged internet look up has now been paid with incredibly good content to go over with my classmates and friends. I would believe that many of us readers are unequivocally endowed to exist in a good network with so many brilliant professionals with valuable basics. I feel very grateful to have come across your entire web page and look forward to tons of more enjoyable times reading here. Thanks once again for everything.

 8. I actually wanted to send a quick comment so as to appreciate you for the precious strategies you are showing on this website. My particularly long internet look up has at the end of the day been recognized with wonderful content to share with my contacts. I ‘d repeat that many of us site visitors actually are very much fortunate to be in a really good network with very many special individuals with helpful ideas. I feel very much blessed to have used your webpage and look forward to many more cool times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 9. I together with my pals came reading through the good tactics on your site then immediately got an awful feeling I had not expressed respect to the website owner for those techniques. My guys happened to be as a consequence very interested to learn them and already have certainly been tapping into those things. Appreciate your being considerably kind and for using some magnificent useful guides most people are really needing to know about. My sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 10. I want to point out my admiration for your generosity supporting those people that absolutely need assistance with this particular idea. Your personal dedication to passing the solution throughout has been unbelievably important and has consistently empowered others like me to achieve their pursuits. Your own valuable recommendations entails a great deal a person like me and still more to my mates. Many thanks; from everyone of us.

 11. There are some attention-grabbing closing dates on this article but I don抰 know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as well

 12. I was more than happy to search out this net-site.I needed to thanks for your time for this excellent read!! I definitely enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 13. I have to show some thanks to this writer for bailing me out of such a scenario. As a result of looking through the internet and meeting recommendations that were not powerful, I figured my entire life was gone. Existing minus the answers to the issues you’ve fixed by means of this write-up is a serious case, and those that would have badly damaged my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your main natural talent and kindness in touching a lot of stuff was invaluable. I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for this expert and sensible guide. I will not be reluctant to recommend your blog post to anyone who needs to have guide about this problem.

 14. An interesting dialogue is worth comment. I feel that it’s best to write extra on this subject, it won’t be a taboo topic but typically people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 15. I used to be very pleased to find this internet-site.I needed to thanks for your time for this excellent read!! I definitely having fun with every little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 16. There are some interesting time limits in this article however I don抰 know if I see all of them center to heart. There may be some validity but I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as properly

 17. I intended to create you that tiny observation to finally give thanks again on the great pointers you’ve contributed on this page. It was unbelievably open-handed of people like you to deliver easily all that a few individuals might have offered as an e-book to make some bucks on their own, and in particular considering the fact that you might have tried it if you wanted. The techniques likewise worked to become a easy way to know that most people have similar keenness similar to my personal own to know a good deal more on the topic of this matter. I know there are several more pleasant moments in the future for folks who see your blog.

 18. I found your weblog website on google and test a few of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of forward to studying extra from you afterward!?

 19. Good post. I be taught one thing more challenging on totally different blogs everyday. It’s going to all the time be stimulating to read content material from different writers and practice a little bit something from their store. I抎 desire to make use of some with the content on my weblog whether you don抰 mind. Natually I抣l give you a link in your web blog. Thanks for sharing.

 20. That is the appropriate blog for anybody who needs to find out about this topic. You realize so much its virtually onerous to argue with you (not that I really would need匟aHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 21. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find someone with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s wanted on the net, someone with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 22. There are some interesting points in time on this article however I don抰 know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly

 23. I discovered your blog website on google and verify a couple of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to studying extra from you later on!?

 24. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It’s going to all the time be stimulating to learn content material from other writers and observe a bit one thing from their store. I抎 favor to make use of some with the content material on my blog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

 25. I抦 impressed, I have to say. Actually rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve gotten hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is something that not enough individuals are talking intelligently about. I’m very comfortable that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.

 26. After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any way you may remove me from that service? Thanks!

 27. After study just a few of the weblog posts on your web site now, and I truly like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website checklist and will likely be checking again soon. Pls take a look at my website online as effectively and let me know what you think.

 28. This is the proper blog for anyone who desires to seek out out about this topic. You understand a lot its almost onerous to argue with you (not that I really would want匟aHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *