آموزش برخورد و تربیت نوجوانان دختر و پسر

اشتراک‌گذاری

ممکن است این روزها احساس نکنید که تأثیر زیادی روی تربیت نوجوانان خود دارید، اما رفتار نوجوانان با استحکام پیوند آنها با والدینشان ارتباط زیادی دارد. روابط خوب بین نوجوانان و والدین آنها، با موفقیت در مدرسه و شادی عمومی که توسط نوجوان و همچنین اطرافیان او ارزیابی می‌شود، همبستگی مثبت دارد. در مقابل، روابط ضعیف یا متعارض والدین/نوجوان با فعالیت جنسی اولیه، استعمال مواد مخدر و الکل، مشارکت نوجوان در خشونت (به عنوان مجرم یا قربانی) و فکر خودکشی مرتبط است. بنابراین مهم است که به تربیت نوجوان دختر و تربیت نوجوان پسر به یک اندازه بها دهید.

اصول تربیت نوجوانان و جوانان

برای نوجوانان مناسب است که بخواهند با بزرگتر شدن زمان بیشتری را نسبت به والدین خود با همسالان خود بگذرانند، اما کودکانی که در خانواده خود به خوبی تربیت شده اند به تلاش های والدین برای حفظ ارتباط پاسخ می‌دهند.

ممکن است امروزه در صدر لیست نوجوانان خود نباشید، اما این را بدیهی تلقی نکنید که فرزندتان اکنون شما را از خود دور می‌کند. این نشانه یک رابطه آسیب دیده است. در ادامه این محتوا اصول و نکات مهم تربیت نوجوان و برخورد با او آورده شده است:

نکات مهم تربیت نوجوان

در طول سال های نوجوانی برای والدین بسیار مهم است که قطب عاطفی و اخلاقی فرزندان خود باقی بمانند. بچه ها شروع به آزمایش روابط صمیمانه در خارج از خانواده می‌کنند. این بدان معناست که یک نوجوان 14 ساله که بیشتر به بیرون تمرکز می‌کند احتمالاً به دنبال چیزی است که در خانه به دست نمی‌آورد. بنابراین:

به یاد داشته باشید که شما هم والدین و هم دوست هستید.

نوجوانان خواهان امنیت این هستند که بدانند والدینشان آنها را درک می‌کنند، از آنها قدردانی می‌کنند و بدون توجه به هر اتفاقی آنها را دوست دارند. در غیر اینصورت لجبازی در دوران نوجوانی دیده می‌شود. سعی کنید صمیمیت خود را به گونه ای قابل قبول هدایت کنید که از نقش شما به عنوان والدین برای گفتن این که فرزندتان چه کاری انجام دهد استفاده نکنید.

برای تربیت فرزند خود زمان بگذارید

یک روال هفتگی منظم برای انجام کاری خاص با نوجوان خود ایجاد کنید، حتی اگر این کار فقط برای خرید بستنی یا پیاده روی با هم باشد.

به طور فعال و مناسب نقش والدین را ایفا کنید

از این که بپرسید بچه هایتان کجا می‌روند، با چه کسی خواهند بود و چه خواهند کرد، نترسید. دوستان و والدین فرزندان خود را بشناسید تا با فعالیت های آنها آشنا شوید.

سعی کنید بعد از اتمام کلاسها جلوی مدرسه باشید

طبق تحقیقات بزرگترین منطقه خطرناک برای مصرف مواد مخدر و رابطه جنسی، شب نیست. روزهای هفته بین 3 تا 6 بعد از ظهر است. اگر فرزندتان با دوستانتان است، مطمئن شوید که نظارت بزرگسالان وجود دارد، نه فقط یک خواهر یا برادر بزرگتر.

استانداردهای خود را بالا نگه دارید

نوجوان شما می‌خواهد بهترین خود باشد. وظیفه ما به عنوان والدین این است که در تربیت نوجوان خود در انجام این کار حمایت کنیم. اما انتظار نداشته باشید که فرزندتان به اهدافی که شما برای او تصمیم می‌گیرید دست یابد. از احساسات و اکتشافات نوجوان خود حمایت کنید تا صدای منحصر به فرد خود را پیدا کند.

خوردن وعده های غذایی با هم را در اولویت قرار دهید

وعده های غذایی فرصتی عالی برای صحبت در مورد رویدادهای روز، استراحت، تقویت و پیوند است. آنها همچنین بهترین فرصت شما هستند تا با زندگی و چالش های نوجوان خود در ارتباط باشید و مشکلات را پیدا کنید.

جلسات خانوادگی را ادامه دهید

جلسات خانوادگی که به طور منظم در زمان مورد توافق دوجانبه برگزار می‌شود، یک انجمن برای بحث در مورد پیروزی ها، نارضایتی ها، اختلافات خواهر و برادر، برنامه ها، هر موضوعی که یکی از اعضای خانواده مورد توجه قرار می‌گیرد، فراهم می‌کند. نقش های مهمی مانند منشی ضبط یا مجری قوانین را به آنها محول کنید.

رایانه را در فضای مشترک خود نگه دارید

ردیابی کارهایی که نوجوانان به شکل آنلاین انجام می‌دهند برای والدین دشوار است. زیرا آنها معمولاً بیشتر از ما درباره رایانه می‌دانند. اما تحقیقات نشان می‌دهد اگر رایانه در یک فضای مشترک قرار داشته باشد، نوجوان کمتر وسوسه می‌شود تا زمانی را صرف کارهایی کند که شما آنها را نمی‌پسندید.

قبل از آماده شدن، نوجوان خود را به سمت استقلال سوق ندهید

این برای فرزند شما درست نیست که احساس کند شما او را به سمت استقلال سوق می‌دهید. این فقط منجر به وابستگی بیش از حد او به گروه همسالان برای تأیید اعتبار می‌شود.

به فرزندتان آموزش دهید که برخی اشتباهات قابل جبران هستند

اگر تنبیه بدنی کودک در برنامه تربیتی شما جایی ندارد، تقریباً مطمئناً به شما نزدیک خواهد بود. چون نمی‌خواهد اعتماد بین شما را خدشه دار کند، به شما دروغ نمی‌گوید و معمولاً محدودیت های شما را زیر پا نمی‌گذارد. اما در این بین گاهی نوجوانان دچار بحران هویت می‌شوند.

بحران هویت نوجوانی چیست؟

در مراحل رشد روانی-اجتماعی و تربیت نوجوان، ظهور یک بحران هویت در طول سال های نوجوانی رخ می‌دهد که در آن افراد با احساس هویت در مقابل سردرگمی نقش دست و پنجه نرم می‌کنند.

بحران هویت، که معیاری برای اختلال شخصیت مرزی است، زمانی رخ می‌دهد که «در مورد چندین موضوع مرتبط با هویت، عدم اطمینان وجود داشته باشد.» این می‌تواند شامل عدم اطمینان در مورد تصویر خود، هویت جنسیتی و نبود تربیت جنسی، ارزش‌ها و اهداف بلندمدت باشد.

شکاف بین نسلی چیست؟

شکاف نسلی به شکافی اشاره دارد که باورها و رفتارهای متعلق به اعضای دو نسل متفاوت را از هم جدا می‌کند. به طور خاص، شکاف نسلی را می‌توان برای توصیف تفاوت در افکار، اعمال و سلایق نشان داده شده توسط اعضای نسل های جوان در مقابل نسل های قدیمی‌تر مورد استفاده قرار داد.

راه های محافظت از نوجوان در برابر آسیب های اجتماعی

محافظت از فرزندانتان در برابر دنیای پر خطر آسان نیست. اما برای تربیت نوجوان لازم است و شما می‌توانید آن را انجام دهید. این شامل ابتکار و استراتژی خواهد بود. در اینجا 10 راه برای تربیت نوجوان و محافظت از او آورده شده است:

 • همه اطرافیان او را بشناسید.
 • در مدرسه یا گروه جوانان آنها حضور داشته باشید.
 • در فعالیت های آنها شرکت کنید.
 • در مورد رابطه جنسی صحبت کنید.
 • در مورد مواد مخدر و الکل صحبت کنید.
 • از او انتظارات و مرزهای مشخصی داشته باشید.
 • مراقب زندگی آنلاین آنها باشید.
 • دورهمی های خانوادگی داشته باشید.
 • کارهایی را پیدا کنید که دوست دارید با هم انجام دهید.
 • واقعا به حرف او گوش کنید.

چگونه با منزوی شدن نوجوان مقابله کنیم؟

روانشناس دکتر جان تاونسند توضیح می‌دهد که نوجوانان به زمان و مکان معینی نیاز دارند تا از والدین یا مراقبان خود فاصله بگیرند. نه کاملاً دور، بلکه به اندازه کافی برای شکل دادن به عقاید، هویت و ارزش های خود. بنابراین، مهم است که بدانیم کناره گیری نوجوان شما از شما بخشی طبیعی از رشد عاطفی اوست. حال، وقتی نوجوان از خانواده کناره گیری می‌کند، والدین چگونه می‌توانند واکنش نشان دهند؟

در تماس باشید

راه های خلاقانه ای برای ارتباط با نوجوان خود بیابید. سعی کنید نقطه مشترکی پیدا کنید، مانند صحبت کردن در مورد چیزی که هر دو به آن علاقه دارید.

به نکات مثبت توجه کنید

اطمینان حاصل کنید که با نوجوان خود تعاملات مثبتی دارید، به جای اینکه فقط از او بخواهید تکالیف خود را انجام دهد یا بخوابد.

بیش از حد به آنها فشار نیاورید

آنچه را که واقعاً در خانواده شما غیرقابل مذاکره است، بررسی کنید. مثلا، آیا واقعاً لازم است که اتاق خواب نوجوان شما مرتب بماند؟

اعتیاد به فضای مجازی در نوجوانان

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده زیاد از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند یک عامل خطر برای اضطراب و افسردگی در نوجوانان باشد. اعتیاد به اینترنت در نوجوانان می‌تواند باعث افت سلامت جسمانی، مهارت های اجتماعی و مشکلات روانی شود. صرف زمان طولانی بر روی لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی‌های هوشمند در طول زمان می‌تواند تاثیرات عمده‌ای بر ذهن و بدن داشته باشد که نباید دست کم گرفت.

آموزش برخورد با نوجوان

اگر سوالی در مورد نحوه تربیت نوجوان خود دارید از متخصصان مشاوره تربیت نوجوان و مشاوره کودک کمک بگیرید. در اینجا نکاتی وجود دارد که دانستن آنها برای برخورد با نوجوان ضرورت دارد:

آرامش خود را حفظ کنید

زمانی که با نوجوان خود صحبت می‌کنید، حفظ آرامش و تمرکز مهم است.

به صحبت کردن و گوش دادن ادامه دهید

مطمئن شوید که کانال های ارتباطی را با نوجوان خود باز نگه دارید.

حد و مرزها را تنظیم کنید و حفظ کنید

درست مانند کودکان نوپا و خردسالان، نوجوانان نیز به مرزها نیاز دارند.

به نوجوانان اجازه دهید تا زمانی را به تنهایی بگذرانند

نوجوانان بسیار تلاش می‌کنند تا هویت خود را بیابند و بسازند.

تسلیم رفتار بد نشوید

درست مانند کودکان نوپا، نوجوانان از هر وسیله ای برای رسیدن به آنچه می‌خواهند استفاده می‌کنند. پس تسلیم رفتار بد شوید.

صحبت کردن و مشاوره گرفتن از مشاور کودک و نوجوان و متخصص روانشناسی نوجوان می تواند به شما در این مورد کمک کند. برای اینکه تربیت اصولی را دنبال کنید و متوجه پرخاشگری ها و سرکشی دوران نوجوانی نشوید، مشاور، بهترین فرد برای صحبت و همفکری است.

کلیدواژه‌ها:کودک

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم بخوانید

یک پاسخ

 1. I want to point out my respect for your kind-heartedness giving support to folks that have the need for help with in this idea. Your very own dedication to getting the message along was surprisingly advantageous and have always encouraged professionals like me to get to their desired goals. Your amazing warm and helpful hints and tips denotes so much a person like me and extremely more to my mates. Warm regards; from all of us.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *